Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2017-09-11
Halo, tu Franciszek! - o czym rozmawia przez telefon papież

„Taki jestem, tak postępowałem również w Buenos Aires. Gdy otrzymywałem bilecik czy list od jakiegoś księdza przeżywającego trudności, od jakiejś rodziny czy więźnia, odpowiadałem. Jest mi o wiele łatwiej po prostu zadzwonić, dowiedzieć się czegoś o danym problemie i podsunąć jakieś rozwiązanie, jeśli takie istnieje” – te słowa papieża Franciszka musiały stanowić inspirację do powstania książki „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża”. Jej autorem jest Rosario Carello, popularny włoski dziennikarz telewizji RAI, twórca programu, w którym na pytania telewidzów odpowiadał m.in. papież Benedykt XVI. Carello jest też komentatorem tygodnika „Famiglia Cristiana”, autorem bloga oraz książek o papieżu Franciszku. W najnowszej z nich opisuje 20 rozmów, które papież odbył z wieloma, często nieznanymi sobie wcześniej ludźmi.

Jest to książka, którą można przeczytać w jeden wieczór. Zbudowana jest z krótkich rozdziałów, anegdot, dzięki którym poznajemy okoliczności rozmów, sylwetki rozmówców Ojca Świętego i przebieg – często bardzo zabawnych dialogów. Przy tej okazji przypominają się wydane przed laty „Kwiatki Jana Pawła II”, w których odkryć można było serdeczne i pełne humoru oblicze Ojca Świętego. Zarówno „Kwiatki…”, jak i „Halo, tu Franciszek”, zostały wydane przez wydawnictwo Znak, być może to kontynuacja tamtego pomysłu.

Tkane z ciepłych i dobrych słów rozmowy, prowadzone są często w dramatycznych dla rozmówców okolicznościach. Spotykamy ich w momentach przełomowych, trudnych, np. po stracie kogoś bliskiego czy w obliczu poważnej, nieuleczalnej choroby. Rady, rozmowa i obecność papieża sprawiają, że ludzie odzyskują nadzieję.

Jest w książce także wiele humoru sytuacyjnego, np. gdy papież w ostatnim dniu 2013 r. dzwoni do domu zakonnego z życzeniami i gdy słuchawka nie zostaje podjęta, nagrywa się na automatyczną sekretarkę, żartując: „Co takiego ważnego robią siostry, że nie mogą odebrać telefonu od papieża?”. Na jaw wychodzi też wiele faktów z życia Franciszka, można dowiedzieć się np. dlaczego papież często zabiera ze sobą reprodukcję obrazu płaczącego św. Piotra.

Odnaleźć można na kartach książki wiele dobrych emocji, wzruszających i inspirujących rozmów. Opisano w niej liczne drobne i większe gesty, które mimo tego, że już przywykliśmy do bezpośredniego stylu bycia Franciszka, nadal robią wrażenie.

Książkę kończą słowa papieża skierowane do ks. prał. Daria Vigano, prefekta Sekretariatu Komunikacji: „Powiedz dziennikarzom, że moje rozmowy telefoniczne nie są żadną sensacją. Pół biedy, że nie wiedzą oni o wszystkich innych, jakie prowadziłem!”. Czyżby zatem czekał nas ciąg dalszy? Miejmy nadzieję!

Rosario Carello, „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża”, Kraków 2017, wydawnictwo ZNAK.
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;