Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2012-06-20
Bp Józef Guzdek pobłogosławił trzech wojskowych pielgrzymów wyruszających do Santiago de Compostela

- To wielka radość - pielgrzymowanie - mówił bp Józef Guzdek. Człowiek, który wyrusza na pielgrzymkę, staje się w pewnym sensie bezdomny, bo opuszcza dom, by bardziej odkryć Boga w swoim życiu, a także bardziej odkryć bliźniego, który jest obok, który idzie z nami. Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, w drodze do domu Ojca, mówił dalej bp Józef. Na pielgrzymkę wyruszamy także po to, by zostawić świat rzeczy, spoza których coraz trudniej dostrzec ludzi. Pielgrzymujemy, by głębiej odkryć to, co najgłębsze. Biskup polowy Józef Guzdek w Katedrze Polowej pobłogosławił 20 czerwca 2012 r. na drogę trzech pielgrzymów wojskowych. Pielgrzymi zaniosą w modlitwie do grobu św. Jakuba Starszego w Hiszpanii – pierwszego męczennika wśród 12. Apostołów – m.in. intencje Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, powiedział ks. płk Zbigniew Kępa, który sprawował Mszę św. w intencji dobrych owoców tej pielgrzymki.

 Na Camino de Compostela wyruszają 26 czerwca : ppłk rez. Ryszard Bożek, ppłk rez. Jerzy Pawlikowski oraz dr Łukasz Stefaniak z Wojskowego Centrum Geograficznego. Razem z pielgrzymami we Mszy św. uczestniczył płk Janusz Rozwałka, szef Wojskowego Centrum Geograficznego i mjr Piotr Szarko, uczestnicy tegorocznej 54. Międzynarodowej Wojskowej Pielgrzymki do Lourdes. Przed wyruszeniem na Jakubowy szlak pielgrzymi planują nocleg w Lourdes.

Zgodnie z ponadtysiącletnią tradycją pielgrzymowania do Santiago de Compostela, pątnicy wyruszają „spod własnych drzwi”. W tym wypadku tymi drzwiami są drzwi Katedry Polowej – duchowego domu wojskowych katolików.
Po Mszy św. w Katedrze Polowej, sprawowanej przez ks. płk. Zbigniewa Kępę, notariusza Kurii polowej, wojskowi geografowie spotkali się z biskupem polowym Józefem Guzdkiem.
Przynieśli na to spotkanie Kronikę Wojskowego Centrum Geograficznego, prowadzoną od czasu powstania tej formacji w 2004 r. Ostatni rozdział Kroniki WCG to obszerna relacja, opatrzona bogatym serwisem fotograficznym mjr Piotra Szarko, z majowej wojskowej pielgrzymki do Lourdes, w której uczestniczyło pięcioro oficerów WCG z dowódcą płk. Januszem Rozwałką na czele. Piękny głos pani por. Joanny Sowińskiej towarzyszył pielgrzymom lourdzkim podczas wszystkich Mszy św. w drodze.
Przedstawiciele wojskowych geografów poprosili biskupa Guzdka o wpisanie do kroniki jednostki błogosławieństwa dla pielgrzymów wyruszających do Santiago de Compostela. Trójka pątników wyrusza na camino również z intencjami swoich kolegów i koleżanek z WCG.
Ruszają w drogę zaopatrzeni m.in. w paszporty pielgrzymów, przygotowane niezwykle starannie; z logo Ordynariatu Polowego i Wojskowego Centrum Geograficznego. Przygotowali też specjalne okolicznościowe proporczyki, które mówią mijanym współpielgrzymom o ich tożsamości zawodowej i chrześcijańskiej. Każdemu katolikowi, wierzącemu w świętych obcowanie, towarzyszą w życiu czyli w drodze święci Patronowie z chrztu św.
Trójce wojskowych pątników towarzyszyć będą, uwidocznieni na muszlach - symbolach pielgrzymów do Santiago - święci: Jakub Starszy, św. Bruno, św. Ryszard, św. Łukasz, św. Jerzy.
Na proporczyku widnieje też sentencja, nawiązująca do średniowiecznej tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostela: „Tylko ten jest pielgrzymem, kto idzie lub wraca z domu Jakuba” (w średniowieczu nazwa „pielgrzym” była bowiem zastrzeżona wyłącznie dla pątników do Santiago de Compostela).
A więc życzymy, aby „z pomocą Bożą i św. Jakuba” - jak głosi wpis w paszporcie pielgrzyma - wszyscy trzej ukończyli ten najstarszy chrześcijański szlak pielgrzymkowy.


Elżbieta Szmigielska - Jezierska

 

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;