Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2012-06-25
Pielgrzymi w drodze do Santiago de Composttela (cz. 2)

W poniedziałek rano (25 czerwca) pielgrzymi po śniadaniu (ach te francuskie sery) opuścili gościnne Moniem i udali się na miejsce startu do Saint-Jean-Pied-de-Port. Po przybyciu w Maison Laborde nabyli Credensiales i udali się do Refuge communal na spoczynek. We wtorek pierwszy etap w Pirenejach. Na pożegnanie z Francją dwa spostrzeżenia o tym pięknym kraju.

Pierwsza dedykowana polskiemu NFZ i Ministerstwu Zdrowia. Oto jak we Francji wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych. Przykład osoby po czterech udarach. Dom rodzinny traktowany jest jako dom opieki. Koszty leczenia pokrywa w całości państwo. Wygląda to tak, iż w poniedziałek rano pielęgniarka przyjeżdża do chorego i rozdysponowuje leki na cały tydzień (rodzina tylko aplikuje według wskazań). Co drugi poniedziałek pielęgniarka pobiera krew do analizy. Ponadto państwo pokrywa koszty rehabilitacji (w tym logopeda) trzy razy w tygodniu. Gmina (samorząd) również nie zostawia chorego samemu sobie. 48 godzin w tygodniu rodzinie towarzyszy pracownik socjalny. Kobieta sprząta mieszkanie, robi pranie i przygotowuje posiłki. Trzy razy w tygodniu koszty wyżywienia pokrywa samorząd lokalny. Ponadto państwo oprócz emerytury wypłaca choremu zasiłek comiesięczny w kwocie 200 €. Co na to polscy reformatorzy służby zdrowia? Wiemy jak jest.

Druga dotyczy Kościoła. Jak wiemy ongiś Francja była uznawana za „pierwszą córę Kościoła”. Sytuację zmieniła tzw. rewolucja francuska. Obecnie jest to „córa wyrodna”. Miasto Tarbes stolica diecezji, do której należy Lourdes (ok. 20 kilometrów od sanktuarium) ma to szczęście że niedzielna Msza św., jest sprawowana co tydzień. Ale za to w jakim wymiarze. Jedna w średniowiecznej katedrze, druga w kościele Św. Anny. Znajdźmy w Polsce Katedrę, gdzie jest jedna msza tygodniowo i miasto, gdzie są tylko dwie? Jak stwierdził w rozmowie z nami Francuz nie będzie lepiej, dopóki miejscowy Kościołbędzie żyć w duchu socjalizmu – modernizmu. Jakże zatem w innym świetle rozumie się ideę Bazyliki podziemnej św. Piusa X (autor przysięgi antymodernistycznej dla księży). We Francji Kościół, już dawno zszedł do katakumb. Na powierzchni pozostały tylko piękne budowle.

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;