Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
lipiec
2012-07-06
Pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela (cz. 12)

W dziesiątym dniu pielgrzymi przemaszerowali z Ages do Burgos -  dystans około 23. kilometrów. Postój w tym największym mieście na trasie camino nie był wynikiem lenistwa, lecz miał kilka powodów. Po pierwsze lekki odpoczynek po kilku długich dniach marszu, po drugie -  przyjrzenie się z bliska temu naprawdę ładnemu miastu i po trzecie, najważniejsze -  udanie się po południu do Somosierry, do której najbliżej z Burgos. W samym mieście największe wrażenie zrobiła na pielgrzymach katedra Santa Maria, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która wręcz emanuje bogactwem wytworów sztuki. W Burgos caminowicze spotkali autokarową pielgrzymkę z Puław, która zwiedzała katedrę. Polacy podróżując, są otwarci na świat i jego wytwory, przez co dają żywe świadectwo przynależności do cywilizacji łacińskiej.

Po południu pielgrzymi przemieścili się do Somosierry, gdzie w 1808 roku szwoleżerowie Kozietulskiego „otworzyli” Napoleonowi drogę na Madryt. Obserwując ukształtowanie terenu można sobie wyobrazić, jak karkołomne było to przedsięwzięcie. Nic dziwnego, iż większość szwoleżerów poniosła śmierć. Miejscowość mała, ale ze śladami polskości. Granitowa kaplica, gdzie w 1808 roku składano rannych, jest miejscem przypominającym o wydarzeniu sprzed ponad dwustu lat. Również kościół parafialny i plebania stanowią swoiste „polskie muzeum narodowe”, w czym wielka zasługa miejscowego proboszcza, ks. Mediny Pintado.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej na przełęczy Somosierra, w intencji pokoju na świecie oraz w intencji polskich żołnierzy, by o ile muszą walczyć w słusznej sprawie, walczyli w interesie własnego narodu. Przed Madonną z Somosierry polskiej mszy przewodniczył ks. Michał. Miała ona oficerską asystę. Lekcję patetycznym tembrem odczytał pielgrzym Jerzy, zaś psalm wykwintną oracją wykonał Ryszard. Na koniec zabrzmiało podniosłe Boże coś Polskę ….

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;