Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
lipiec
2012-07-26
Nasi pielgrzymi dotarli do Santiago de Compostela! (cz. 31)

Wcześniejsze niż planowano przybycie do Santiago, umożliwiło caminowiczom pełniejsze dziękowanie opatrzności za dar tej niezwyklej pielgrzymki. Tak jak przed rozpoczęciem marszu nawiedzili Lourdes prosząc Matkę Bożą o potrzebne laski, tak w przeddzień odpustu jakubowego udali się do Fatimy, by Matce Bożej Różańcowej ukłonić się i podziękować za szczęśliwe dotarcie do celu.

Uroczystości odpustowe w Santiago de Compostela rozpoczęły się wieczorem 24 lipca, gdzie tysiące zgromadzonych na placu katedralnym mogło podziwiać widowisko przy użyciu świateł i laserów oraz o północy pokaz fajerwerków. Fiesta na ulicach Santiago trwała całą noc. W dzień odpustu (25 lipiec) o godzinie 10 miejscowy arcybiskup Julian Barrio koncelebrował uroczystą Eucharystię, na koniec której ośmiu mężczyzn rozkołysało legendarną kadzielnicę (botafumeiro). Dopełnieniem pielgrzymki, na wzór średniowiecznych pątników, była popołudniowa wizyta na Przylądku Finisterra (uważanym niegdyś za koniec świata).

Święty Jakub oprócz wizerunku w konwencji pielgrzyma: z muszla, kijem i tykwa prezentowany jest również pod postacią rycerza na białym koniu, jako Matamoros i Mataindios (Pogromca Maurów i Pogromca Indian), czyli pogromca niewiernych. Czy zatem europejski renesans szlaków jakubowych, nie przemawia za tym, by odnajdywać w nim nadzieję na walkę z neopogaństwem?

Pielgrzymi kroczący do grogu Św. Jakuba składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy ich wspierali w tym trudnym przedsięwzięciu. Szczególne podziękowania kierują do JE bp. dr. Józefa Guzdka biskupa polowego WP, Ks. prałata płk. Zbigniewa Kępy oraz redakcji "Naszej Służby", za patronat jakim ich objęli.
Gorąco dziękują kierownictwu Wojskowego Centrum Geograficznego na czele z jego Szefem płk. Januszem ROZWAŁKA, za życzliwe wsparcie od samego początku. Dziękują również wszystkim, którzy: modlili się za nich, dobrze życzyli i trzymali kciuki. Wszystkim tym, których zachęcili do pielgrzymowania Szlakiem Św. Jakuba życzą: BUEN CAMINO.

Ryszard Bożek, Jerzy Pawlikowski, Łukasz Stefaniak
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;