Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
grudzień
2013-12-29
Pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II

Etap I: Katedra polowa w Warszawie – Kościół Świętej Trójcy w Błoniu

W niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia 2013 r. z katedry polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie wyruszyli pątnicy w wotywnej pielgrzymce za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II. Trasa pielgrzymki wiedzie po mazowieckich drogach św. Jakuba, miejscach związanych z obecnością Jana Pawła II na Mazowszu oraz miejscach bohaterskiej walki i śmierci żołnierza polskiego.

W progach świątyni, które przestąpił bł. Jan Paweł II (8 czerwca 1991 r.), o godzinie 6 rano błogosławieństwa na pielgrzymi trud, udzielił pątnikom ks. ppor. Maciej Kalinowski. Po godzinie wędrowcy dotarli do pl. Narutowicza, gdzie w kościele pielgrzymim św. Jakuba uczestniczyli we Mszy św. W jakubowej świątyni wymienili pozdrowienia z członkami stowarzyszenia mazowieckich dróg św. Jakuba, którzy tego dnia w tej samej intencji wędrowali z pl. Narutowicza do Ożarowa Mazowieckiego.

Po Eucharystii starannie wytyczonym szlakiem (słowa uznania dla jego twórcy p. Jerzego Kaźmierczaka z Warszawy), szli przez Ochotę do warszawskich Włoch. W tej dzielnicy przy warszawskiej drodze św. Jakuba (ul. Świerszcza 2), stoi niezamieszkały budynek, który po wojnie służył NKWD jako areszt dla polskich patriotów. Przetrzymywany był tu m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil”. W podziemiach można zobaczyć wyryte przez więźniów napisy, m.in.: „Jezu wybaw”. Wojskowi pielgrzymi oddali hołd bohaterom przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na budynku. Miłym akcentem był fakt, iż przy tablicy na pątników idących z katedry polowej, oczekiwali właściciele nieruchomości, którzy powołali i prowadzą Fundację „WILLA JASNY DOM”, celem której jest upamiętnienie i ochrona tego miejsca pamięci narodowej.

Następnie trasa wiodła przez Ursus, gdzie oczom pielgrzymów ukazał się smutny widok zrujnowanej fabryki traktorów. Po opuszczeniu Warszawy, polną drogą wzdłuż torów „linii poznańskiej”, pątnicy dotarli do Ożarowa Mazowieckiego, gdzie przez chwilę odpoczywali przy miejscowym Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Gospodarze tego miejsca – ojcowie pallotyni, pielgrzymów jakubowych darzą szczególna estymą, z uwagi na fakt, iż w tym roku, sami organizowali rowerową pielgrzymkę z Roncesvalles do Santiago de Compostela. Jakże miło było usłyszeć na mazowieckiej ziemi sztandarowe hiszpańskie: Buen camino, które padło z ust życzliwego proboszcza ks. Jana Latonia SAC.

Z Ożarowa idąc pośród żyznych pól, przez Płochocin pątnicy dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie. Jest to miejsce szczególnie związane z duszpasterstwem wojskowym. Bowiem to na portyku rokitniańskiej świątyni znajduje się oryginalna XVIII w. figura Najświętszej Panny Marii Łaskawej, która do okresu powstania listopadowego zdobiła kościół pijarów przy ul. Długiej (obecnie katedra polowa WP). Po upadku powstania, gdy kościół zamieniono na sobór prawosławny, znajdujące się w nim figury przeniesiono m.in. do Rokitna. Kościół w Rokitnie kilkukrotnie ulegał wojennym zniszczeniom. Poświęcenia odbudowanego, po I-szej wojnie światowej dokonał w 1931 roku biskup polowy Stanisław Gall.

Z Rokitna pielgrzymi doszli do Błonia, gdzie w miejscowym kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy, po przebyciu ponad 34 kilometrów, o zmroku zakończyli pierwszy etap pielgrzymki dziękczynnej. W marszu z katedry polowej do Błonia udział wzięło pięć osób: kpt. rez. Wiesław Czajka, który z dumą przez całą trasę niósł okolicznościowy proporzec, ppłk rez. Ryszard Bożek, ppłk rez. Jerzy Pawlikowski wraz małżonką Elżbietą oraz Łukasz Stefaniak.

Drugi etap pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat i kanonizację bł. Jana Pawła II, z Błonia do Niepokalanowa (ok. 19 km), odbędzie się w niedzielę 19 stycznia 2014 r. Wymarsz z kościoła pw. Świętej Trójcy w Błoniu ok. 9.30 (po Mszy św. o godzinie 8.30).

Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania.     

Łukasz Stefaniak
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;