Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2014-03-23
Pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II (etap 5 i 6)

29 grudnia 2013 r. z katedry polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie wyruszyli w wotywnej pielgrzymce za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II: kpt. rez. Wiesław Czajka, ppłk rez. Ryszard Bożek, ppłk rez. Jerzy Pawlikowski wraz małżonką Elżbietą oraz Łukasz Stefaniak. W styczniu, lutym i marcu przemierzali m.in. przez Rokitno, Niepokalanów, Leszno, Zaborów, Lipków, Laski i Wiersze. W sobotę i niedzielę (22-23 marca) kontynuowali swój marsz z Kazunia. 

Po przejściu Wisły mostem kratownicowym pomiędzy Kazuniem Nowym, a Nowym Dworem Mazowieckim pątnicy znaleźli się na Mazowieckim Szlaku Św. Jakuba. Inicjatorami i
twórcami tej drogi byli: Beata Skierczyńska-Mizerska, Regina Madej-Janiszek, Kamila Pasławska oraz Zbigniew Hardecki. Po 3 latach prac koncepcyjnych Drogę Mazowiecką otwarto 10 lutego 2013 roku. W rocznicę zaślubin Polski z morzem, Warszawę połączono z europejską siecią szlaków św. Jakuba.

Za mostem w Nowym Dworze znajdują się ruiny pierwszego portu Marynarki Wojennej II RP. To tu w 1935 roku wodowano zbudowany w stoczni rzecznej trałowiec ORP Czajka. Obecnie pielgrzym może obserwować, jak w byłym basenie portowym miłośnicy wędkarstwa realizują swoją pasję. Idąc w kierunku Warszawy wałami wiślanymi po których wiedzie szlak, pątnik ma niebywałą okazję, by oderwać się od zgiełku dużego miasta i zatopić na kilka godzin w bogactwie darów natury. Może również zobaczyć jak golfiści na trawnikach Rajszewa, niczym Tiger Woods podążają za małą piłką. Obecność okutych metalem piłeczek na jakubowym szlaku w okolicach Rajszewa, powinna być ostrzeżeniem dla pielgrzymów, bowiem nie wszyscy miejscowi golfiści mają rękę wielkiego mistrza i zamiast w dołek, …mogą trafić w wędrowca.

Po ok. 20 km marszu pątnicy zatrzymali się na krótki odpoczynek przy kościele  Matki Boskiej Królowej Polski w Jabłonnie. Następnie zaś ruszyli w kierunku kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie, który jest jedyną warszawską gotycką świątynią, przetrwałą w nienaruszonym stanie do dziś. Idąc do Legionowa, który był celem etapu wędrowcy zatrzymali się w Instytucie Prymasa Wyszyńskiego w Choszczówce. W polskim Castel Gandolfo wielokrotnie przebywał Sł. Boży Stefan Kard. Wyszyński, jak również był w tym miejscu jako arcybiskup krakowski bł. Jan Paweł II.

Albergue w której pątnicy nabierali sił przed niedzielną wędrówką, była sala im. Jana Pawła II przy parafii cywilno-wojskowej pw. św. Józefa w Legionowie. Miejscowy proboszcz ksiądz prałat płk Zenon Pawelak przenocował i nakarmił strudzonych pątników – stając się tym samym przyjacielem i opiekunem pielgrzymów jakubowych.

Rankiem, gdy Legionowo tkwiło jeszcze w uśpionej ciszy pielgrzymi ruszyli w dalszą drogę. Przez Nieporęt, Białobrzegi, Fort Beniaminów podążali w kierunku Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Radzyminie. W tym miejscu hołd poległym w „Cudzie nad Wisłą” oddał 13 czerwca 1999 namiestnik Chrystusa na ziemi, który w improwizowanym wystąpieniu powiedział:
Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Tego dnia pielgrzymi jakubowi również dziękowali zarówno Bohaterom spod Radzymina, jak również za dar Tego, który urodził się w maju 1920 roku – błogosławionego Jana Pawła II.          

Ostatnia szansa do dziękczynnego pielgrzymowania będzie w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Pielgrzymi wyruszą spod Cmentarza Poległych w 1920 roku w Radzyminie o godz. 7 (dojazd autobusem 738 z Warszawy), następnie przez Kobyłkę i Ossów (Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej) zmierzać będą do Warszawy. Pielgrzymkę dziękczynną za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II zakończy Msza Św. w katedrze polowej o godz. 18.

Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania.    

Łukasz Stefaniak

Patrz: 2013-12-29 Pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu i kanonizacji bł. Jana Pawła II

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;