Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
listopad
2014-11-23
„uBogą Drogą” św. Jakuba z Warszawy do Gniezna – etap II (21-23 listopada 2014 r.)

Od października grupa pielgrzymów podążających drogami św. Jakuba, wędruje w pielgrzymce błagalnej: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W poprzednim miesiącu pątnicy idąc „Warszawską Drogą św. Jakuba” przebyli etap z Warszawy do Niepokalanowa. W minioną sobotę i niedzielę (22 i 23 listopada br.) podążali dalej zgodnie z planem w kierunku Gniezna.

Pielgrzymowanie „uBogą Drogą” rozpoczęła Msza św. we franciszkańskiej bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, po której uczestnicy marszu weszli na szlak. Tego dnia trasa wiodła po mało uczęszczanych zakątkach szopenowskiego Mazowsza. Opuszczając Niepokalanów pielgrzymi w porannej mgle dostrzegali w oddali Młyny Szymanów, gdzie mielona jest znana w kraju mąka, składnik naszego chleba powszedniego. Kubatura elewatorów zbożowych majoryzuje równinny pejzaż. Jednak kierując się na Żelazowa Wolę ich szarość pozostaje za plecami.

Im bliżej było miejsca urodzenia FryderykaSzopena, tym bardziej oczom wędrujących ukazywał się znany, urokliwy mazowiecki krajobraz, poprzecinany szpalerami charakterystycznych wierzb znaczących linie miedz i rowów. Widok doliny rzeki Utraty potęgował doznania piękna przyrody i przybliżał chwilę odpoczynku w dworku w Żelazowej Woli. W tę listopadową sobotę strudzonych już nieco pielgrzymów zatrzymały w otulinie dworku dźwięki muzyki fortepianowej, dobywającej się gdzieś z głębi zabytkowych zabudowań, zupełnie jak niegdyś, gdy nasz młody wirtuoz przyciągał do parku miejscowe chłopstwo. Krótki odpoczynek i dalsza droga. Duch Szopena towarzyszył wędrującym, gdy zmierzali z Żelazowej Woli do Brochowa. W tej to starej mazowieckiej wsi znajduje się świątynia, w której w Wielkanoc 1810 roku, chrzest przyjął kompozytor znad Utraty. Miejscowa świątynia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha, to unikatowy obiekt, gdzie w bryle architektonicznej harmonizuje się funkcja sakralna i obronna. Dziś odnowiona po zniszczeniach I i II wojny światowej przyciąga licznych turystów odwiedzających zachodnie obszary Puszczy Kampinoskiej.

Z Brochowa pątnicy zeszli w dolinę Bzury, przekraczając most pod wsią Witkowice. Przy przeprawie napotyka się pamiątkowe tablice przypominające o tym, że tutaj „Armia Poznań” dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę we wrześniu 1939 roku toczyła zacięty bój z niemieckim najeźdźcą. Od tego miejsca szlak podążał z biegiem Bzury, w kierunku jej ujścia do Wisły, do miejscowości Kamion Poduchowny. Tam piechurzy zatrzymali się przy miejscowym kościele pw. św. Anny i św. Michała Apostoła. W obrębie świątynnym znajduje się głaz - „święty kamień”, na którym jak mówi tradycja odpoczywał św. Jacek Odrowąż w trakcie jednej ze swoich wypraw misyjnych na Mazowsze i od którego wzięła swą nazwęmiejscowość.

Dalej, podobnie jak średniowieczny dominikanin, pątnicy wyruszyli na drugą stronę Wisły. W odróżnieniu od św. Jacka nie musieli przepływać rzeki, lecz przeszli na drugi brzeg przez most suchą stopą, gdzie zakończyli noclegiem sobotnią wędrówkę. Tego dnia przemierzyli ok. 35 km, znakując jednocześnie „Szopenowską Drogę św. Jakuba”, która połączyła „Warszawską Drogę św. Jakuba” (Niepokalanów) z „Mazowiecką Drogą św. Jakuba” (Wyszogród). Trudu malowania oznaczeń na szlaku, podjął się z radością ppłk Jerzy Pawlikowski, który ochoczo, pod czujnym okiempioniera Dróg św. Jakuba na Mazowszu – Jerzego Kazimierczaka, przez cały dzień dzierżył pędzel w dłoni. Na ziemiach Chełmońskiego, w duchu jego realizmu – malował żółte strzałki. Dzięki wysiłkowi znakujących, kolejni pielgrzymi mają ułatwione zadanie.

Kończąca rok liturgiczny Niedziela Chrystusa Króla, dla pielgrzymów rozpoczęła się od porannej Mszy św. sprawowanej we franciszkańskim kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Wyszogrodzie. W Eucharystii Bożej Opatrzności polecani byli „pielgrzymi jakubowi” oraz niesiona przez nich intencja. Po mszy pątnicy spożyli wspólne śniadanie w „Domu Weselnym”. Posileni na dalszą wędrówkę, korzystając z chwili wolnej nawiedzili drugą świątynię wyszogrodzką – barokowy kościół parafialny pw. Św. Trójcy, skąd wyruszyli dalej
„uBogą Drogą”, tym razem po Ziemi Płockiej.

Wierzbowy pejzaż dnia minionego, został zastąpiony rozległymi widokami urodzajnych pól uprawnych, poprzecinanych zagajnikami i ruczajami, spływającymi do Wisły. Sama Wisła, gdzieniegdzie widoczna w dole za barierą lasu, towarzyszyła pielgrzymom idącym jej prawą skarpą. Mijane wsie ukazywały współczesną specyfikę zmian w użytkowaniu ziemi, symbolem czego są opuszczone, bądź zamienione na letniska zagrody wiejskie. Malownicze tereny pozwalają na wytchnienie nie tylko „mieszczuchom”, lecz również wędrowcom, którzy w ciszy przyrody mogą oderwać się od zgiełku codzienności. Również miejscowa architektura harmonijnie wtopiona w naturę sprzyja kontemplowaniu rzeczywistości, przez co niepozorny drewniany średniowieczny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Zakrzewo Kościelne można minąć niepostrzeżenie. W odróżnieniu od niego kościół św. Klemensa w Kępie Polskiej, ulokowany na obwałowanym cyplu ujścia rzeki Mołtawy jest widoczny z lądu, jak również jawi się płynącym Wisłą.

Za wałem, przy kościele, wodowskaz w Kępie Polskiej ukazywał poziom 2,22 m, gdy po południu, po przebyciu ok. 22 km pielgrzymi zakończyli II etap sobotnio-niedzielnego pielgrzymowania.

Słowa podziękowania należą się przyjaciołom dróg św. Jakuba na Mazowszu, szczególnie pątniczkom: Reginie Madej-Janiszek, Kamili Pasławskiej oraz Beacie Skwierczyńskiej-Mizerskiej, które wzięły na siebie trud zabezpieczenia logistycznego etapu. Dzięki nim wszyscy uczestnicy pielgrzymki mieli: gdzie spać, co jeść oraz czym wrócić z Kępy Polskiej do Warszawy. Ponadto dzięki ich staraniom część kosztów pielgrzymiego etapu zostało dofinansowanych z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Dobrej Drogi! – Aktywizacja środowisk lokalnych na Drodze św. Jakuba”. W sobotnio-niedzielnej pielgrzymce udział wzięło 16 osób.

Kolejne sobotnio-niedzielne pielgrzymowanie: „uBogą Drogą” św. Jakuba
od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbędzie się w dniach: 21-22.02.2015 r.

Biskup polowy WP Józef Guzdek objął patronatem pielgrzymkę. Wszystkim uczestnikom pąci udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

  Wiesław Czajka, Łukasz Stefaniak
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;