Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2015-02-22
„uBogą Drogą” św. Jakuba z Warszawy do Gniezna – etap III

Od października ubiegłego roku, grupa pielgrzymów podążających drogami św. Jakuba, wędruje w pielgrzymce błagalnej: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na jesieni pątnicy, w dwóch sobotnio-niedzielnych wyjściach przemierzyli drogę z Warszawy do Kępy Polskiej. Część pielgrzymów, którzy na jesieni nie mogło przebyć całego dystansu, w grudniu i styczniu uzupełniało swoje osobiste pielgrzymkowe etapy.

Kolejny odcinek, pierwszy po zimowej przerwie, w sobotę 21 lutego, rozpoczął się pod kościołem św. Klemensa w Kępie Polskiej. Oprócz modlitwy na dobrą drogę, niemal z ceremoniałem grupa 17 osób nawiedziła znany z radiowych komunikatów wodomierz na Wiśle. Wskazywał wtedy poziom rzeki 2,8 m. Pielgrzymi ruszyli z entuzjazmem w dalszą wędrówkę po Mazowieckiej Drodze św. Jakuba. Idąc wzdłuż Wisły, przemierzali zmarznięte porannym przymrozkiem dukty, delektując się istniejącym jeszcze wiejskim krajobrazem. Małe miejscowości powoli budziły się oświecane blaskiem lutowego słońca. Wędrowcy mijali Białobrzegi, Budy Borowickie, Wykowo, Borowiczki-Pieńki.

Na przedmieściach Płocka w Imielnicy, znajduje się kościół św. Jakuba Starszego, który dla pielgrzymów idących ze wschodu, stanowi bramę wejściową do starego grodu królewskiego. Pielgrzymi, nieco już zmęczeni, podążali dalej, do górujących wież Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usytuowanej na Wzgórzu Tumskim. Wchodzących do świątyni, swoją sławą wprawiają w zadumę i zachwyt legendarne drzwi płockie. Mimo, że dziś są kopią oryginalnych, znajdujących się w rosyjskim Nowogrodzie, są symbolem chrześcijaństwa na Mazowszu i chwały Piastów. Płocka bazylika katedralna w tę lutową sobotę była ludnie nawiedzana, jak na tę porę roku. Oprócz grupy pątników jakubowych idących do Gniezna, świątynię wypełniła bardzo liczna grupa warszawskich pielgrzymów, którzy przybyli autokarami, by uczcić przypadającą nazajutrz 84 rocznicę płockich objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie. Tak oto „przypadek jakubowy” sprawił, iż w progach matki Kościoła płockiego w tym dniu spotkali się czciciele kultu Miłosierdzia Bożego oraz kultu św. Jakuba Starszego. W blasku zachodzącego Słońca, opuszczając Wzgórze Tumskie, można było podziwiać uroki wiślanej panoramy, której piękno dodawało sił w drodze na miejsce odpoczynku.

W Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, rankiem pątnicy wyruszyli w dalszą drogę. Początek trasy, był najbardziej malowniczym spośród dotychczas przemierzanych na Mazowieckiej Drodze św. Jakuba. Idąc przez obszary Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego obejmujące dolinę i ujście rzeki Skrwy, pielgrzymom dane było doświadczyć uroków niepowszechnego na Mazowszu ukształtowania terenu. Teren przecinają bowiem malownicze wąwozy, które swym wyglądem bardzo przypominają te galicyjskie, które znane są wszystkim, którzy w swoim życiu wędrowali do Santiago de Compostela. Bliżej doliny Wisły, w tej części jeziora Włocławskiego znajduje się tak zwana cofka zbiornika, tworząc naturalne siedlisko wielu gatunków przelatującego już wiosną ptactwa. Pielgrzymi widzieli kolonie kormoranów, stada dzikich kaczek połączonych już w pary, łabędzie, czaple i te mniej znane wędrowcom. Zwiastunem wiosny, niosącym otuchę był widok klucza dzikich gęsi lecący nad głowami pątników.

Harmonia wypływająca z natury, była preludium do najważniejszego wydarzenia pielgrzymiego dnia, jakim była Msza św. w parafii pw. św. Józefa w Siecieniu. Usytułowana na wzgórzu nad rozlewiskiem XVI w. gotycko-renesansowa świątynia, w tę niedzielę, była miejscem modlitwy nie tylko dla miejscowej wspólnoty, lecz również dla pielgrzymów idących „uBogą drogą” do Gniezna. Miejscowy proboszcz ks. Jan Kurantowicz sprawujący liturgię niczym wytrawny kapelan wojskowy, poinformował miejscowych wiernych o nawiedzających parafię pątnikach. W kolejną rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku, wspólnie ze wszystkimi modlił się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – jak dodał – Ojca Narodu Polskiego. Niecodziennym widokiem dla pielgrzymów, bowiem dla miejscowych już nie, był obraz kaznodziei głoszącego kazanie z ambony. W siecieńskiej świątyni zapomniany już w polskich kościołach zwyczaj głoszenia Słowa Bożego z ambony żyje dzięki miejscowemu proboszczowi. Ksiądz Jan Kurantowicz wzoruje się na chlubnej tradycji polskiego kaznodziejstwa, nawiązując w ten sposób do Sług Bożych: ks. Piotra Skargi oraz bliższego nam czasowo Prymasa Tysiąclecia.

Po Mszy św., która pomimo przenikliwego zimna, była ukoronowaniem harmoni ducha, utrudzeni już nieco pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę. Idąc przez Siecień-Rumunki, Gorzechowo, Strupczewo-Duże, Sobowo (miejsce chrztu Prezydenta RP Lecha Wałęsy i wiecznego spoczynku jego rodziców), Lenie Wielkie późnym popołudniem dotarli do historycznej stolicy Księstwa Dobrzyńskiego – Dobrzynia nad Wisłą, gdzie zakończyli sobotnio-niedzielny etap pielgrzymki do Gniezna.

Słowa podziękowania należą się przyjaciołom dróg św. Jakuba na Mazowszu, niewiastom które wytyczyły i oznakowały Mazowiecką Drogę św. Jakuba: Reginie Madej-Janiszek, Kamili Pasławskiej oraz Beacie Skwierczyńskiej-Mizerskiej. Dzięki ich wysiłkowi, pielgrzymi idący w sobotę i niedzielę mieli ułatwione zadanie. Przejście od strony logistycznej zorganizowała pątniczka Regina, która z gospodarską troską i matczyną opieką czuwała nad przebiegiem pielgrzymki. Dzięki jej staraniom, wszyscy uczestnicy pielgrzymki mieli: gdzie spać, co jeść, a także, czym dotrzeć na szlak oraz powrócić do Warszawy. Pielgrzymujący do Gniezna, składają Reginie Serdeczne Bóg zapłać.

Kolejne sobotnio-niedzielne pielgrzymowanie: „uBogą Drogą” św. Jakuba
od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbędzie się w dniach: 21-22.03.2015 r. Ten etap pielgrzymki, będzie wiódł przez Włocławek, gdzie alumn miejscowego seminarium Stefan Wyszyński, przygotowywał się do kapłaństwa – gdzie podążał drogą ku świętości.

Biskup polowy WP Józef Guzdek objął patronatem pielgrzymkę. Wszystkim uczestnikom pąci udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

 Wiesław Czajka, Łukasz Stefaniak

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;