Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2015-03-22
„uBogą Drogą” św. Jakuba z Warszawy do Gniezna – etap IV

Od października ubiegłego roku, grupa pielgrzymów podążających drogami
św. Jakuba, wędruje w pielgrzymce błagalnej: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W sobotę i niedzielę 21-22 marca 2015 roku, w czasie, gdy matkę Kościoła wojskowego nawiedzała w kopii cudownego jasnogórskiego obrazu Maryja Królowa Polski, pątnicy wędrowali z Dobrzynia nad Wisłą przez Włocławek do Siniarzewa.

W sobotę 21 marca, rankiem 13 osób wyruszyło spod pofranciszkańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dalszą wędrówkę. Tym razem pielgrzymi przecierali nowy szlak - Dobrzyńsko-Kujawską Drogę św. Jakuba, który projektują lokalni „jakubowi działacze”: Paweł Śliwiński i Ryszard Bartoszewski. Dzięki ich życzliwości pątnicy idący z Mazowsza do Gniezna, mogli spędzić noc z piątku na sobotę w internacie dobrzyńskiego zespołu szkół oraz posilić się tam ciepłą strawą.

Idąc w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny AD 2015, pielgrzymi podziwiali sielskość ziemi dobrzyńskiej oraz przede wszystkim dane im było doświadczyć radości budzącej się do życia po zimie przyrody. Tego dnia, pieśń godowa skowronków, dzięciołów, rudzików i innych zdobywców przestworzy, towarzyszyła wędrowcom przez całą trasę. Pogoda dzięki Bożej Opatrzności i orędownictwu świętego patrona pielgrzymów sprzyjała. Począwszy od Góry Zamkowej w Dobrzyniu grupa z entuzjazmem zmierzała przez Grochowalsk i Zaduszniki do Chełmicy Dużej, gdzie miejscowej świątyni patronuje św. Jakub Apostoł. W tym bardzo ciekawym architektonicznie kościele z dwoma asymetrycznymi, widocznymi z daleka strzelistymi wieżami na dalszą drogę błogosławił krzyżem na czole proboszcz ks. Henryk Wysocki.

Docelowym kierunkiem marszu, był Włocławek. Zatem idący przemieszczali się w kierunku Wisły, przechodząc przy kościele w Szpetalu Górnym, do mostu kratownicowego im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Na przedmościu zmęczeni już nieco, z daleka patrzyli na umieszczony na skarpie wiślanej pomnik – obelisk poświęcony obrońcom Włocławka z 1920 roku. Przechodząc przez most podziwiali pałac biskupów włocławskich, którego fronton skierowany jest do Wisły. Z jego prawej strony znajduje się ujście rzeki Zgłowiączki, na skarpie której, posadowiono katedrę włocławską. Świątynia klasycznie orientowana na wschód, dominuje nad resztą miasta. Widok jej posągowych wież towarzyszył pątnikom przez ostatni kilometr marszu.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku, to miejsce szczególne dla pielgrzymów idących do Gniezna. Niesiona intencja rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, miała nabrać tu jeszcze większej mocy, gdyż tutaj,
w kaplicy Najświętszej Marii Panny, 3 sierpnia 1924 roku, w dniu swoich 23. urodzin Prymas Tysiąclecia został włączony do grona prezbiterów. W Bazylice katedralnej ks. Stefan Wyszyński pełnił również funkcję wikariusza. Społeczność parafialna pamięta o swoim wielkim kapłanie i tak, jak pątnicy z Mazowsza pielgrzymując, modlą się o wyniesienie na ołtarze Ojca Ojczyzny, tak miejscowi każdego 28. dnia miesiąca, w czasie comiesięcznych Eucharystii, wznoszą modły do Boga we tej wspólnej intencji.

Tego wieczora, po całym dniu marszu, pielgrzymi zostali ciepło przyjęci przez proboszcza bazyliki katedralnej ks. prał. Radosław Nowackiego, który zziębniętych podjął gorącą kawą oraz obdarował publikacją o bazylice. Dzięki czemu ogrzani pielgrzymi mieli siłę dojść na zaplanowany nocleg. Ksiądz prałat następnego dnia, wcześnie rano – w 4. Niedzielę Wielkiego Postu sprawował Mszę św. w intencji niesionej przez mazowieckich peregrinos. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli w swą dalszą wędrówkę, w kierunku kolejnej świątyni pod wezwaniem św. Jakuba w Siniarzewie. Początek dnia wiódł przez podwłocławskie sosnowe bory skrywające malowniczy Wieniec Zdrój, w którym chętni pili słynną leczniczą miejscową solankę z lekkim posmakiem siarkowodoru. Przekroczywszy linię autostrady A1 pątnicy weszli do Wieńca, w którym podobnie jak we Włocławku, na miejscowej plebanii zostali ugoszczeni przez proboszcza kawą i herbatą. Ksiądz Witold Dorsz to autentyczny peregrinos, co spowodowało, że pątniczy duch zapanował błyskawicznie, zatrzymując wędrowców na dłużej.

Droga z Wieńca do Siniarzewa zmienia geograficznie krainy. Zlewnia rzeki Zgłowiączki wpadającej do Wisły, łączy się z mokradłami, z których wpływa również rzeka Bachorza, której bieg kończy się w Warcie. Obie rzeki łączy Kanał Bachorza, znany od Średniowiecza. To tu zaczynają się geograficznie Kujawy, czego symbolicznym przejawem było przejście przez wieś Kujawka. Leży ona gdzieś po środku na długiej, ponad dziesięciokilometrowej, prostej drodze nad doliną Bachorzy, którą przemierzali pielgrzymi. Pośród rozrzuconych gospodarstw dane im było obserwować pełnię bogactwa najstarszych ziem piastowskich, jaką była żyzna ziemia uprawna. Kiedy Słońce powoli chyliło się ku zachodowi, na widnokręgu pojawiła się ceglana wieża zakończona spiczaście. Koncentrowała ona wzrok piechurów, jako meta kolejnego sobotnio-niedzielnego odcinka. Była to wieża kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Apostoła w Siniarzewie, przy którym wieczorem 22 marca 2015 roku pielgrzymi zakończyli IV etap pielgrzymki błagalnej: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W trakcie tego etapu idący modlili się również o zdrowie i szybki powrót na pątniczy szlak, tych, którzy wcześniej z nimi pielgrzymowali: Anny Przygoda-Golenia, Kamili Pasławskiej oraz ppłk. w st. spocz. Ryszarda Bożka.

Przejście od strony logistycznej zorganizowała perfekcyjnie, jak na poprzednich odcinkach, pątniczka Regina Madej-Janiszek, której wszyscy pielgrzymi, składają Serdeczne Bóg zapłać.

Kolejne sobotnio-niedzielne pielgrzymowanie: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbędzie się w dniach:
11-12 kwietnia 2015 r. Etap będzie wiódł po Ziemi Kujawskiej: z Siniarzewa, przez Kruszwicę do Strzelna.

Biskup polowy WP Józef Guzdek objął patronatem pielgrzymkę. Wszystkim uczestnikom pąci udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

 
 Wiesław Czajka, Łukasz Stefaniak
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;