Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2015-04-12
„uBogą Drogą” św. Jakuba z Warszawy do Gniezna – etap V

Od października ubiegłego roku, grupa pielgrzymów podążających drogami św. Jakuba, wędruje w pielgrzymce błagalnej: „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W sobotę i niedzielę 11-12 kwietnia 2015 roku pątnicy kroczyli dalej.

Celem pierwszego dnia V etapu pielgrzymki, w pierwszą sobotę po Wielkanocy, była Kruszwica, legendarna stolica króla Popiela, leżąca na Pojezierzu Gnieźnieńskim nad Jeziorem Gopło. Spod kościoła św. Jakuba, patrona pielgrzymów, w Siniarzewie po porannej Mszy św., wyruszono na południe przez pradolinę dawnej Bachorzy. Droga prowadziła wśród pól, tak aby po minięciu Kanału Bachorza skręcić na zachód do Czołpina i Krzywosądza. W tym ostatnim pielgrzymi mijali drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Na tutejszym przykościelnym cmentarzu znajduje się grób Heleny z Góreckich Modlińskiej, wnuczki Adama Mickiewicza. Pod Krzywosądzem 19 lutego 1863 roku miała miejsce bitwa Powstania Styczniowego, w której zginął brat Marii Konopnickiej. Dawny trakt między Krzywosądzem a miejscowością Dobre to rejon walk oddziałów Ludwika Mierosławskiego, jednego z przywódców powstania. Dobre w XX wieku uzyskało charakter przemysłowy, dzięki działającej cukrowni. Jej ceglany komin w kompleksie budynków stanowi świetny punkt orientacyjny i przypomina, że jeszcze niedawno Polska była potentatem w produkcji cukru. Od 1979 roku w miejscowości Dobre istnieje parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika. Dalej pielgrzymka podążała na zachód do Bronisławia, miejscowości z kościołem pw. Św. Bartłomieja Apostoła, wymienianym w dokumentach już w XII wieku. Obecna murowana świątynia została wzniesiona w XIX wieku na miejscu spalonego drewnianego kościoła. Proboszczem w Bronisławiu w latach 1938-1955 (z przerwą wojenną na pobyt w obozie koncentracyjnym w Dachau), był ks. Stefan Kołodziejski. Był on bliskim kolegą z seminarium Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To dzięki niemu parafię w Bronisławiu odwiedzał kilkakrotnie Sługa Boży, co potwierdza umieszczona tablica na ścianie w kościele.

Za miejscowością Bronisław pątnicy przekroczyli historyczną granicę zaborów: rosyjskiego i pruskiego. Tego dnia, dalszą drogę pokonywali po dnie osuszonego Długoszowego Mare Polonorum, idąc „śródpolniem” lśniących urodzajnych czarnoziemów. Pierwszą parafią archidiecezji gnieźnieńskiej, do której wkroczyli pielgrzymi idący „uBogą Drogą”, była Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w miejscowości Piaski. Dalej, obserwując tereny rolnicze wzbogacone jeziorami rynnowymi, ułożonymi najczęściej w linii północ-południe i połączonymi naturalnie rzekami lub kanałami zbliżali się do Kruszwicy. Po przejściu mostu nad wodami Jeziora Gopła, będącego pozostałością po Mare Polonorum, pątnicy zauważyli słynną Mysią Wieżę. W czasach rzymskich przez ten historyczny piastowski gród prowadził szlak bursztynowy. W okresie od X do XII wieku Kruszwica była ważnym grodem władców piastowskich. Miasto było siedzibą biskupstwa kujawskiego, które później zostało przeniesione do Włocławka.

W Kruszwicy pielgrzymi odpoczywali przed kolejnym dniem marszu. Ukojeniem dla strudzonych ciał, były docierające do ich uszu znad goplańskich lęgowisk ptasie odgłosy. Ostoja nadgoplańska, jest miejscem ochronnym dla bielików, bąków, bączków, podróżniczków, perkozów, płaskonosów, krakw, gęgaw, brzęczek, wąsatek, świstun, mew, żurawi. W głowach brzmią te wymyślne nazwy, tak jak w niedzielne świtanie wędrowców dźwiękiem znad jeziora budziła ptasia kakofonia wiosennej pory.

Niedzielę przewodnią – Niedzielę Miłosierdzia AD 2015 pątnicy rozpoczęli Mszą św. odprawianą w kruszwickiej kolegiacie. Wczesnopiastowska romańska świątynia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, to budowla bazylikowa wzniesiona z granitu i piaskowca, będąca przykładem jednego z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce. W tę niedzielę, kruszwiccy wierni modlili się wraz z pątnikami, o dar beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po Eucharystii, pielgrzymi wyruszyli dalej w kierunku Gniezna.

Z Kruszwicy droga prowadziła duktami przez urodzajne pola do miejscowości Polanowice i dalej przez Książ i Starczewo, do Strzelna. W tym miejscu pielgrzymów powitał uniesioną do góry ręką sam św. Wojciech, ustawiony na wysokim cokole przy kompleksie klasztornym.

Na zespół budynków klasztornych norbertanek składa się bazylika strzeleńska św. Trójcy, romańska rotunda św. Prokopa i tzw. Wikarówka wzniesiona z wykorzystaniem murów dawnego klasztoru, łączącego niegdyś te dwa kościoły. Rotunda jest typem świątyni, nawiązującej do tradycji architektury wielkomorawskiej, który utrzymywał się do końca XII wieku na naszych ziemiach. Natomiast bazylika swoją architekturą nawiązuje do romańskich wzorów przyjmowanych z zachodu Europy. Wyeksponowane wewnątrz bazyliki elementy romańskie, zaskakują przybysza swoim oryginalnym programem rzeźbiarskim, widocznym szczególnie w zdobnictwie słynnych kolumn strzeleńskich. Styl romański zachowała w pełni tylko kaplica św. Barbary, której sklepienie podparto jednym filarem. W niej, przepełnieni duchowością miejsca, pielgrzymi idący w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, odmówili wspólnie Koronkę. Ten modlitewny akcent zakończył V etap sobotnio-niedzielnego pielgrzymowania z Warszawy do Gniezna.
Wszyscy uczestnicy tego etapu, składają Serdeczne Bóg zapłać, pątniczce Reginie Madej-Janiszek, która jak zwykle perfekcyjnie czuwała nad stroną organizacyjną przejścia.

Ostatnia szansa, na pielgrzymowanie „uBogą Drogą” św. Jakuba od grobu Prymasa Tysiąclecia do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, tym razem pąć piątkowo-sobotnio-niedzielna, odbędzie się w dniach:
22-24 maja 2015 r. Etap będzie wiódł ze Strzelna, przez Mogilno, Trzemeszno, Niechanowo do Gniezna, gdzie w niedzielę poprzedzającą 34. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, przy grobie św. Wojciecha planowane jest zakończenie pielgrzymki.

Biskup Polowy WP Józef Guzdek objął patronatem pielgrzymkę. Wszystkim uczestnikom udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Wiesław Czajka, Jerzy Pawlikowski, Łukasz Stefaniak

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;