Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2016-02-27
Pielgrzymka do Miłosierdzia Bożego Warszawa – Kraków po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej).
Etap IV: Skaryszew - Bodzentyn
W październiku 2015 roku rozpoczęto pieszą weekendową Pielgrzymkę do Miłosierdzia Bożego Warszawa – Kraków po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej). W styczniu 2016, pielgrzymi dotarli do Skaryszewa. W miniony weekend rozpoczęli dalszą wędrówkę świadczenia o Miłosierdziu Bożym.

W sobotę, 27 lutego br., w godzinach porannych pielgrzymi przyjechali do Skaryszewa, gdzie w jakubowym kościele parafialnym zatrzymali się na kilkanaście minut. Życzliwy gościom proboszcz ks. dr Dariusz Skrok, serdecznie powitał zgromadzonych, ciekawie opowiedział o historii miejsca, oraz co najważniejsze udzielił Bożego błogosławieństwa na pątniczą lekko mroźną i wietrzną drogę. Szlak sobotniego etapu wiódł wśród pól i lasów południowego (administracyjnie) Mazowsza. Pielgrzymi kroczyli przez przysiółki i wsie, z których zapamiętano Budki Skaryszewskie, Podolszyny, Wilczna, Podgórki Kolonia, Łączany, Pomorzany, Osiny, Mokra Niwa, Krupów, Trębowiec Duży, Nowy Tychów. Dzień kończył się w miejscowości Mirzec, gdzie zatrzymano się na nocleg.

Dzień był słoneczny, trasa malownicza, a idący kroczyli głównie po gruntowych duktach, przecinając mijane osady w poprzek. Ich oczom prezentowały się lasy oraz uprawne pola, których gdzie niegdzie zimowy spoczynek, był zakłócany przez spiesznych do roli gospodarzy oraz werble dzięciołów sprawujących swe gody. Śród takich pól w sobotę, na skraju wsi Osiny, przy mokrawym rowie, na pagórku niewielkim, w świetlistej dąbrowie, stał furgon biały – „Kuchnia Jakuba”. Strawa gorąca! – nagroda pielgrzyma. Zmotoryzowany konfrater Wiesław wydawał posiłek. Wielu zatrzymało się, wzmocniło siły i modlitwą wdzięczną kucharza serdecznie pokrzepiło. Jaka była skuteczna moc szczerej prośby do Boga, przekonali się dnia następnego, gdy kontuzjowany kucharz kroczył do Bodzentyna – z wąchockiego opactwa proga.

W sobotni wieczór, w Mircu pielgrzymi zgromadzili się w miejscowym kościele pw. św. Leonarda, gdzie proboszcz ks. kan. Daniel Kobierski oraz pan Jacek Rafalski modlili się z caminowiczami, jak również prezentowali historię Mirca i miejscowej świątyni. Profesor mireckiego gimnazjum – erudycyjnie, jak też z zaangażowaniem lokalnego patrioty zaznajamiał przybyszów z zawiłościami życia na tej prastarej hutniczej ziemi. Dla wszystkich kroczących Świętokrzyską Drogą św. Jakuba, był to dowód, iż Camino de Santiago, jest szlakiem kulturowym, gdzie w pielgrzymowaniu łączą się, uniwersalizm katolicki i tożsamość nawiedzanego miejsca.

Rano w niedzielę pielgrzymi wyruszyli z Mirca w kierunku znanego z licznych dowcipów o sołtysie Wąchocka. Leśna droga do miasteczka nad Kamienną, minęła szybko i łatwo. Jak się okazało, były to miłe, „ciężkiego” początki. Przedpołudniowa Msza św. w cysterskim opactwie, którą ubogacili konfratrzy: czytaniem Słowa Bożego – Szczepan Grzesiuk, śpiewem – kpt. Joanna Sowińska oraz posługą ołtarza – Jan Paweł Szarko, umocniła duchowo piechurów. Dla wszystkich dodatkowym niepowtarzalnym kulturowym doznaniem było zwiedzanie klasztornego kompleksu pod przewodnictwem brata Alberta.

Dalej, dla pielgrzymów idących do Krakowa „Drogą Miłosierdzia”, zaczęły się „wielkie schody”. Niebieski Szlak im. E. Wołoszyna, z Wąchocka do Bodzentyna, z pozoru niedługi, bo tylko niecałe 20 km, stanowił swoisty „odcinek specjalny”, znany wszystkim sympatykom motocrossów. Padajacy deszcz, kilka kilometrów błotnisto-gliniastej drogi oraz pojawiające się na drodze, nieuporządkowane wiatrołomy, sprawiły, że do Bodzentyna grupa dotarła z blisko 2. godzinnym opóźnieniem. Warto dodać, iż po drodze mijano: Obóz Langiewicza, Polanę Wykus oraz Partyzancką Drogę Krzyżową. W tych szczególnych miejscach modlono się oraz zapalano znicze pamięci.

Na szczęście dzięki Bożej Opatrzności i opiece św. Jakuba, wszyscy bez kontuzji dotarli przed bodzentyńską świątynię, skąd powrócili do domu. W sobotnio-niedzielnym pielgrzymowaniu uczestniczyło 29 osób – z czego 8 osób, to debiutanci na „Drodze św. Jakuba”!!!

Szlak ze Skaryszewa do Bodzentyna, był znakowany przez pielgrzymów: mjr. Piotra Szarko oraz Łukasza Szpikowskiego.

Pątnicy idą „Drogą Miłosierdzia” do Krakowa z pasterskim błogosławieństwem biskupa polowego WP, JE gen. bryg. Józefa Guzdka (czytaj: http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/2_20181.html), za które wyrażają wielką wdzięczność. Również staraniem współbraci jakubowych z bractwa w Więcławicach Starych (dołączą do pąci na Świętym Krzyżu), swą protekcją duchową objął pielgrzymów JE Stanisław kard. Dziwisz, metropolita krakowski oraz Prymas Polski abp. Wojciech Polak – za zgodą biskupa diecezjalnego. Idący do Krakowa po Świętokrzyskiej i Małopolskiej Drodze Św. Jakuba, dziękują wszystkim, którzy pomogli w pomyślnym przebiegu lutowego etapu.
V etap dwudniowego pielgrzymowania do Miłosierdzia Bożego Warszawa – Kraków po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej), będzie miał miejsce w dniach 19-20 marca 2016 r. W sobotę planowane jest przejście z Bodzentyna na Święty Krzyż. Zaś w Niedzielę Palmową ze Świętego Krzyża do Kotuszowa.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc noclegowych oraz bliskość czasową przejścia, zgłoszenia chętnych do pielgrzymowania w V. etapie przyjmowane są już od dziś.
Akces należy kierować na: caminomazowieckie@gmail.com, lukaszstefaniak@poczta.fm, wieslaw.czajka@astroblemy.pl.
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;