Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2016-03-20
Pielgrzymka z Warszawy do Krakowa do Miłosierdzia Bożego po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej)
Etap V: Bodzentyn - Kotuszów

W październiku 2015 roku rozpoczęła się piesza weekendowa pielgrzymka do Miłosierdzia Bożego z Warszawy do Krakowa po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej). W lutym 2016 roku, pielgrzymi dotarli do Bodzentyna. W miniony weekend kontynuowali pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

W sobotę, 19 marca, w godzinach porannych, w Uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, na rynku w Bodzentynie zgromadziło się 31 osób, pielgrzymujących w duchu św. Jakuba. Po krótkiej modlitwie w kościele św. Stanisława pątnicy ruszyli na szlak. Już pierwsze kilometry pokazały, że tego dnia droga nie będzie łatwa. Niespełna trzy kilometrowe podejście pod Górę Miejską
(426 m. n.p.m.), wielu idących zmusiło do refleksji – „po co ja tu jestem?”. Dalej do Świętej Katarzyny, było nieco lżej. Schodząc z wniesienia Puszczą Jodłową, którą z rzadka uzupełniały buki i sosny, pielgrzymi mogli nacieszyć zmysły: powonienia – zapachem jedliny, słuchu – szumem potoku Czarnej Wody, wzroku – malowniczymi pejzażami wczesnowiosennego krajobrazu.

Przemierzając Dolinę Czarnej Wody pątnicy poruszali się po drewnianych pomostach, zbudowanych nad rozlewiskiem potoku. Strudzeni odpoczywali w łączności z naturą, w drewnianych altanach. Pod Świętą Katarzyną mijali mogiły pomordowanych w 1943 roku żołnierzy ZWZ oraz okolicznych mieszkańców. W murach klasztoru bernardynek odmówili południową modlitwę „Anioł Pański”, po czym wyruszyli czerwonym szlakiem w kierunku Łysicy (612 m n.p.m.). W przedchrześcijańskim okresie wczesnego średniowiecza Łysa Góra prawdopodobnie była ośrodkiem pogańskiego kultu Słowian. Kilkudziesięciominutowe podejście na szczyt u wszystkich spowodowało szybsze bicie serca. Nikt jednak nie okazywał słabości, a z wierzchołka góry pielgrzymi z satysfakcją spoglądali w dół. Poczucie szczęścia dawała świadomość, że osiągnęli najwyższy punkt świętokrzyskiej drogi Św. Jakuba, jak również całej trasy pielgrzymki z Warszawy do Krakowa.

Krocząc grzbietem Łysogór, wędrowcy doszli do kapliczki św. Mikołaja, za którą skręcili na południe. Wiódł ich czerwony szlak, zaś w miejscowości Kakonin wyszli z lasu. Dalej, aż do Szklanej Huty, wędrując skrajem starodrzewu podziwiali malowniczą panoramę Wału Małacentowskiego oraz Pasma Orłowińskiego.

Ostatnie kilometry sobotniego marszu, to wspinaczka na Łysą Górę i do dawnego opactwa benedyktyńskiego (595 m n.p.m.), według legendy założonego w 1006 r. przez Bolesława Chrobrego, a od XIV w. nazywanego Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Miejsce to - obok Gniezna - stanowi jedno z najstarszych i najważniejszych polskich sanktuariów i cel licznych pielgrzymek. Obecnie znajduje się we władaniu oo. Oblatów.

Strudzonych pielgrzymów troskliwą opieką otoczyli ojcowie i nowicjusze; wskazali miejsca spoczynku oraz w klasztornym refektarzu nakarmili ciepłą strawą. Sobotni dzień zakończyła wspólna modlitwa przed Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego w Kaplicy Oleśnickich, której przewodniczył o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki na Świętym Krzyżu. Nocleg w klasztorze był niezapomnianym przeżyciem.

W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, w Kaplicy Oleśnickich, Ojciec-Rektor sprawował specjalną Eucharystię dla pielgrzymów - tych, którzy nocowali na Świętym Krzyżu, jak też dla tych, którzy rozpoczęli pielgrzymkę w niedzielę. Do konfratrów warszawskich dołączyła bowiem liczna, 47-osobowa grupa pielgrzymów, zgromadzonych wokół Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych, której przewodnikiem duchowym był Franciszek Mróz.

Po Mszy Świętej ponad siedemdziesięcioosobowa grupa wędrowców jakubowych wyruszyła ze Świętego Krzyża w kierunku Kotuszowa. Po zejściu z Łysej Góry czerwonym szlakiem, pielgrzymi wkroczyli na szlak zielony prowadzący Wałem Małacentowskim do Łagowa. W chłodne niedzielne południe rynek w miasteczku był miejscem krótkiego odpoczynku. Po drodze w kierunku Rakowa pątnicy minęli miejscowości Bardo i Rembów; nad tą drugą wznoszą się ruiny starego zamku.

W Rakowie, po przejściu ok. 30 km, wielu idących, czując trudy dwudniowego marszu po Górach Świętokrzyskich, skorzystało z możliwości
dojazdu busem do Kotuszowa, gdzie cierpliwie oczekiwali na tych, którzy zdecydowali się pieszo pokonać 8 kilometrów dzielące Raków od Kotuszowa.

Parafianie z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kotuszowie, pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Sobczyka, przyjęli pielgrzymów z prawdziwą staropolską gościnnością. W miejscowej remizie przygotowali ciepły posiłek i słodki poczęstunek. Po zmierzchu strudzeni, ale nakarmieni i ogrzani pątnicy wyruszyli w drogę powrotną do Warszawy, gdzie szczęśliwie dotarli w późnych
godzinach wieczornych.

Pielgrzymi idą do Krakowa „Drogą Miłosierdzia” z pasterskim błogosławieństwem biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka (czytaj: http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/2_20181.html), za które wyrażają wielką wdzięczność. Idąc w sobotę, pamiętali w swych dziękczynno-błagalnych modlitwach o protektorze konfraterni. Staraniem współbraci jakubowych z bractwa w Więcławicach Starych, opieką duchową pielgrzymkę objęli: JE Stanisław kard. Dziwisz, metropolita krakowski, Prymas Polski abp. Wojciech Polak, JE Krzysztof Nitkiewicz – biskup sandomierski oraz JE Jan Piotrowski – biskup kielecki. Idący do Krakowa po Świętokrzyskiej i Małopolskiej Drodze Św. Jakuba, dziękują wszystkim, którzy pomogli w pomyślnym przebiegu marcowego etapu. Szczególnie ojcom Oblatom, których gośćmi byli na Świętym Krzyżu oraz Księdzu proboszczowi z Kotuszowa Jerzemu Sobczykowi.

VI. etap dwudniowego pielgrzymowania do Miłosierdzia Bożego z Warszawy do Krakowa po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej), będzie miał miejsce w dniach 16-17 kwietnia 2016 r. W sobotę planowane jest przejście z Kotuszowa do Szczaworyża, w niedzielę zaś ze Szczaworyża do Probołowic.

Z uwagi na potrzebę rezerwacji miejsc noclegowych oraz środka transportu, zgłoszenia chętnych do pielgrzymowania w VI. etapie przyjmowane są już od dziś. Planowany koszt dwudniowego pielgrzymowania to ok. 100-130 zł/os. (transport w dwie strony, nocleg, ew. obiadokolacja i śniadanie). Zgłoszenia należy kierować na: caminomazowieckie@gmail.com, lukaszstefaniak@poczta.fm, wieslaw.czajka@astroblemy.pl.

Wiesław Czajka, Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;