Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2016-04-04
Przesłanie Biskupa Polowego gen. bryg. Józefa Guzdka skierowane do organizatorów i uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej Rosie Bailly

4 kwietnia, w sali konferencyjnej przy katedrze polowej odbyła się konferencja międzynarodowa poświęcona Rosie Bailly. Biskup Polowy skierował do organizatorów i uczestników okolicznościowe przesłanie, którego tekst publikujemy poniżej. (zjk)

Szanowni Państwo,
Organizatorzy i Uczestnicy
Międzynarodowej Konferencji Naukowej
poświęconej Rosie Dufour Bailly

Wdzięczność jest pamięcią serca. Nie możemy zapominać o tych osobach, od których doświadczyliśmy wsparcia i humanitarnej pomocy. Do grona obcokrajowców, którzy pomagali naszym rodakom podczas I i II wojny światowej, szczególnie zasłużonych dla narodu polskiego, należy Rosa Dufour Bailly. Ta wierna córka Francji, Polskę uznała za swoją drugą ojczyznę. Była wspaniałą ambasadorką spraw polskich w swoim kraju. Organizowała pomoc charytatywną dla polskich sierot po I wojnie światowej, zaś podczas II wojny światowej wspierała polskich żołnierzy, którzy znaleźli się we Francji po klęsce wrześniowej 1939 roku i francuskiej w 1940 roku oraz uchodźców cywilnych: kobiety i dzieci, żyjących w tragicznych warunkach w obozach i schroniskach.

Powojenna rzeczywistość w naszej Ojczyźnie nie sprzyjała kultywowaniu pamięci o jej życiu i poświęceniu, o jej wspaniałych osiągnięciach dla dobra Polski. Upływający czas pokrył jej zasługi pyłem zapomnienia.

Z uznaniem i z szacunkiem obserwowałem odnawiające się zainteresowanie osobą i działalnością Rosy Bailly za sprawą pielgrzymów jakubowych ze środowiska wojskowego, którzy zawiązali konfraternię przy katedrze polowej Wojska Polskiego.

Dzisiejsza konferencja jest ważnym krokiem w dziele przywracania pamięci i oddania należnego hołdu wdzięczności Rosy Bailly. Dziękuję wszystkim prelegentom, którzy zadali sobie wiele trudu, aby w materiałach archiwalnych odszukać ślady jej działalności oraz
w interesujący sposób przedstawić je słuchaczom. Niech to spotkanie poszerzy naszą wiedzę o losach rodaków, których wydarzenia wojenne zmusiły do szukania schronienia i pomocy we Francji. Niech będzie także kolejnym impulsem do budowania dobrych relacji polsko-francuskich.

bp Józef Guzdek

Warszawa, 4 kwietnia 2016 roku


Zobacz załączony dokument >>>
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;