Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2016-04-11
Msza św. za śp. Rosę Bailly i poświęcenie krzyża na jej grób w Pau

11 kwietnia o godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji ś.p. Rosy Bailly. Podczas Eucharystii poświęcony zostanie krzyż na jej grób w Pau. Poniedziałkowe uroczystości są kolejnym etapem przywracania pamięci zapomnianej francuskiej polonofilki. Tydzień wcześniej zorganizowano w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego międzynarodową konferencję naukową „Żyłam z Wami, cierpiałam i płakałam z Wami” w 100. lecie rozpoczęcia działalności Rosy na rzecz Polski i 40. rocznicę jej śmierci.

Przed rokiem na jej grobie w Pau, z inicjatywy Zygmunta Szczepaniaka, Polaka, żołnierza gen. Władysława Andersa, mieszkającego niedaleko Pau oraz wiernych Ordynariatu Polowego, pojawiła się nowa, dwujęzyczna tablica przywieziona tam przez polskich pielgrzymów.

W 2013 r. grób Rosy Bailly w Pau miał zostać zlikwidowany z powodu nieopłacania kwatery. Cały majątek Rosy Bailly zgodnie z jej wolą, po jej śmierci został przekazany Kościołowi. Dzięki Polakom miejsce spoczynku Rosy Bailly zostało uratowane.

Krzyż, który w tym roku znajdzie się na mogile w Pau, będzie dopełnieniem jej rewitalizacji. Granitowy krucyfiks podkreśla ścisłe związki Rosy z Polską. W jego centralnym miejscu, znajduje się bowiem polski orzeł. Podobnie jak na grobach polskich żołnierzy. Ma to swoje uzasadnienie. Otóż nawet po śmierci Różyczki w dzień pogrzebu, manifestowano jej związek z naszym krajem. We wspomnieniach świadków o
statnia droga Rosy w 1976 roku rozpoczęła się w pielgrzymim kościele św. Jakuba w Pau, gdzie trumnę przykryto biało-czerwoną flagą i położono różę. Na cmentarz odprowadziło Ją żenująco skąpe grono. Na cmentarzu upatrzyła sobie Różyczka miejsce w pobliżu polskich grobów z czasów Wielkiej Emigracji.

Od tego roku nad mogiłą Rosy będzie wznosił się krzyż z polskim akcentem. Ufundowany w 1050 rocznicę chrztu Polski, będzie zaświadczał pod Pirenejami, iż Polonia semper Fidelis. Zaczarowana Polską – tą kresową, od Wilna, Krzemieńca i Lwowa, Poetka Pirenejów, których ścieżki znała na wylot, zasługuje na godny nagrobek.

Łukasz Stefaniak

 

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;