Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2016-04-17
Pielgrzymka z Warszawy do Krakowa do Miłosierdzia Bożego po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej)
Etap VI: Kotuszów - Probołowice

W październiku 2015 roku rozpoczęła się weekendowa pielgrzymka piesza z Warszawy do Krakowa do Miłosierdzia Bożego po drogach św. Jakuba (świętokrzyskiej i małopolskiej). Pąć została zainicjowana przez Konfraternię Św. Jakuba Apostoła Starszego przy katedrze polowej WP. Inicjatywę wiernych świeckich poparł swym błogosławieństwem i patronat nad przedsięwzięciem objął biskup polowy WP Józef Guzdek. 20 marca w Niedzielę Palmową do pielgrzymów warszawskich, na Świętym Krzyżu dołączyli „pielgrzymi jakubowi” zgromadzeni wokół Bractwa Świętego Jakuba w Więcławicach Starych. Do końca czerwca obie grupy będą wspólnie pielgrzymować do Łagiewnik. W miniony weekend (16-17 kwietnia 2016 r.) pielgrzymi warszawscy szli z Kotuszowa do Szczaworyżu, krakowianie zaś dołączyli w niedzielę w Szczaworyżu i wszyscy wspólnie podążali do Probołowic.

W sobotni poranek Ksiądz Proboszcz z Kotuszowa Jerzy Sobczyk pobłogosławił na drogę pielgrzymów ze stolicy, którzy
 Polami, polami, po miedzach, po miedzach,
Po błocku skisłym, w mgłę i wiatr,
Nie za szybko, kroki drobiąc...”
,
ruszyli w kierunku średniowiecznego Szydłowa. Miasteczko, porównywane do francuskiego Carcassonne, przywitało pątników lekkim deszczykiem. Jednak czas poświęcony na zwiedzanie atrakcji historycznych sprawił, iż natura wykorzystała szansę i po kilkudziesięciu minutach
„Rozłożyła wiosna spódnicę zieloną,
Przykryła błota bury błam
.”

Opuszczając szydłowski Kościół Wszystkich Świętych, który zdobią piękne XIV-wieczne polichromie, pielgrzymi mieli szansę poczuć zapach wiosennej ziemi rodzącej nadzieję na kolejne miesiące.  Patrzyli na pierwsze kwiaty na łąkach i w sadach, odkrywali ziemskie i transcendentalne piękno tego miejsca. 

Dalej pątnicy szli do Szczaworyża, przez Kargów, Zaborze, Kołaczkowice, Strzałków. Tam czekała na nich w swojej świątyni, perle Ponidzia, Matka Boża Łaskawa oraz patron św. Jakub. Jako trzeci oczekiwał z otwartymi ramionami doczesny protektor pielgrzymów, miejscowy kustosz, ks. kan. Stanisław Kondrak, który od lat przyjmuje pielgrzymów w swoje progi. Grupa idąca w miniony weekend okazała się najliczniejszą w historii. Z pomocą  parafian, Ks. Proboszcz zagwarantował wszystkim nocleg. Tej wiosennej nocy parafia Szczaworyż, była jedną z największych alberg w Europie (o ile nie największą!). Wszyscy strudzeni czuli się w niej szczęśliwi! Dobro promieniowało. Co znaczy dla pątnika Miłosierdzie!

W Niedzielę Dobrego Pasterza, na poranną Mszę św. dotarli „jakubowi krakusi”. Jakaż to była piękna Eucharystia! Kilkudziesięciu pielgrzymów jakubowych, wtopiło się w wierny lud szczaworyski i mimo że byli gośćmi, wspólnie z miejscowymi parafianami aktywnie uczestniczyli w „uczcie ofiarnej”. Przybyłe grupy tworzyły asystę: mjr Piotr Szarko, dr Franciszek Mróz, kpt. Joanna Sowińska uświetnili swoimi talentami lektorskimi i głosowymi Liturgię Słowa, dając przykład i świadectwo wspólnoty z miejscową społecznością. Ksiądz Kondrak wygłosił trafiające do serc kazanie, a na koniec Mszy św. sprawił, że świątynia stała się w pełni kościołem pielgrzymkowym. Pątnicy okrążali ołtarz, całowali relikwię św. Jakuba oraz krucyfiks, który trzymał w rękach celebrans. Wszyscy byli błogosławieni i kropieni wodą święconą.

Po tej niezwykłej Mszy św. liczna grupa pątników wyruszyła w dalszą drogę. Tej kwietniowej niedzieli, w pełni
Rozpuściła wiosna warkocze kwieciste,
Zbarwiały łąki niczym kram,
Będzie odpust pod Wiślicą,
Póki wiosna, póki trwa
.”

Słowa poety Wojciecha Bellona tego dnia, w okolicznościach „czasu i miejsca”, spełniały się. Były kolorowe sady i łąki, był „odpust” pod Wiślicą, była wiosna w pełni!

Po przybyciu do wiślickiej bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny pątnicy oddali pokłon przed „Madonną Łokietkową”, otrzymali pieczęcie w Domu Długosza i ruszyli w dalszą drogę weekendowego pielgrzymowania - przez Koniecmosty do św. Jakuba w Probołowicach. Utrudzeni, ale szczęśliwi późnym popołudniem dotarli do niezwykłego drewnianego kościółka św. Jakuba, skąd w sobotę 28 maja br. rozpoczną dalsze pielgrzymowanie sobotnio-niedzielne.

Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe,
Prężysz się jak do słońca kot,
Rozciągnięte po tych polach,
Lichych lasach w pstrych łozinach,
Skałkach w słońcu rozognionym,
Nidą w łąkach roziskrzoną
Na Ponidziu wiosna trwa.       

W wiosennym nastroju 22 pątników z Konfraterni Św. Jakuba Apostoła Starszego przy katedrze polowej WP dziękuje Wszystkim, którzy pomogli pomyślnie przebyć kolejny etap drogi do Krakowa. Szczególnie gorąco dziękujemy Proboszczowi ze Szczaworyża ks. kan. Stanisławowi Kondrakowi oraz tym parafianom, którzy podjęli pielgrzymów w swoich progach. Wszyscy goście szczaworyskiej wspólnoty czuli się w Niej znakomicie. Niech Bóg wynagrodzi Dobrodziejom! A Święty Jakub prowadzi do Nieba!

Kolejny  VII etap  (dwudniowy)  Drogi Miłosierdzia  będzie miał miejsce w dniach 28-29 maja br. Trasa będzie wiodła przez: Probołowice – Czarnocin – Skalbmierz – Pałecznicę – Zielenice – Niegardów.

Zgłoszenia prosimy kierować: kazimierczak1711@wp.pl, 
wieslaw.czajka@astroblemy.pl, caminomazowieckie@gmail.com, lukaszstefaniak@poczta.fm.

Wcześniej, w poniedziałek 23 maja br. w katedrze polowej WP będzie miało miejsce comiesięczne spotkanie formacyjne, które rozpocznie Msza św. o godz. 18.00.

Zapraszamy!!!

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>

Wiesław Czajka, Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;