Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
maj
2016-05-15
Ks. mjr Robert Krzysztofiak: w Lourdes modlimy się o pokój i ładujemy „duchowe akumulatory”

W przyszłym tygodniu we Francji odbędzie się 58. Międzynarodowa Pielgrzymka Żołnierzy w Lourdes. O jej programie, udziale polskich żołnierzy oraz uczczeniu francuskiej poetki i polonofilki Rosy Bailly mówi ks. mjr Robert Krzysztofiak, przewodnik i koordynator pielgrzymki.

Krzysztof Stępkowski: - 15 maja wyrusza 25 pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes we Francji, jednego z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych, miejsca cudownych uzdrowień. Po raz kolejny jest ksiądz przewodnikiem pielgrzymki, jak w tym roku będzie ona przebiegać?
Ks. mjr Robert Krzysztofiak: - Do Francji na 58. Międzynarodową Pielgrzymkę Żołnierzy w Lourdes udaje się w tym roku 164 pielgrzymów, podchorążych wojskowych uczelni i żołnierzy. W Lourdes dołączy do nas jeszcze 25 - osobowa grupa wojskowych i ich rodzin ze Strasburga. Wraz z nami będzie również Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Będziemy uczestniczyć w wielu ceremoniach i nabożeństwach w ramach programu międzynarodowej pielgrzymki, m. in: przygotowanej przez Chorwatów Mszy św. dla krajów słowiańskich, nabożeństwie Drogi Krzyżowej i maryjnej procesji światła. Jak co roku spotkamy się w Idron z Polonią, weźmiemy też udział w wieńczącej pielgrzymkę Eucharystii i uroczystości zakończenia pielgrzymki. Będzie również czas na adorację Najświętszego Sakramentu oraz polską Mszę św. w Grocie Massabielskiej.

Z jakimi intencjami udają się do Lourdes żołnierze?Pielgrzymka to szczególny czas w życiu każdego, kto się decyduje się na nią wybrać. Większość z uczestników udaje się do Lourdes prosząc lub dziękując za otrzymane łaski, najczęściej uzdrowienie z chorób, czasem nałogów. Swoje intencje polecają podczas codziennie sprawowanych Mszy świętych. Wielu żołnierzy wiezie ze sobą także intencje swoich bliskich, modlą się także o szczęśliwe rozwiązanie dla żon i córek, o przywrócenie sił, udaną operację kogoś z rodziny. Pielgrzymka to także czas uzdrowienia duchowego, na które czasem trzeba poczekać, dlatego wiele z owoców pobytu w Lourdes widocznych jest po kilku miesiącach. Często takim owocem jest przezwyciężenie kryzysu życiowego. Liczne świadectwa i dowody, które można obejrzeć w Lourdes pozwalają znaleźć wewnętrzną siłę do zwycięstwa nad własnymi słabościami.
Warto podkreślić, że obchodzimy w tym roku 25-lecie pierwszego udziału polskich pielgrzymów w Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy w Lourdes. Jest to także srebrny jubileusz odnowienia Ordynariatu Polowego, będziemy mieli okazję dziękować Panu Bogu za ćwierćwiecze odnowionego duszpasterstwa wojskowego w naszym kraju.

Jak wygląda takie spotkanie religijne grup wojskowych, o czym pielgrzymi rozmawiają?
Trzeba podkreślić, że do Lourdes na wielkie spotkanie modlitewne przybywa około 20-30 tys. żołnierzy z ponad 40 państw. Wzajemne porozumiewanie się ułatwia z pewnością wspólny cel z jakim przyjeżdżają do Lourdes żołnierze, a są nimi modlitwa, adoracja i spotkanie z kolegami z innych państw. Wymieniają się wrażeniami z pielgrzymki, tematem rozmów jest też codzienne życie, ale także służba czy nauka w szkołach wojskowych, oczywiście z zastrzeżeniem tego o czym można mówić i zachowaniem tajemnicy służbowej. Młodzi ludzie pytają się też o zmiany zachodzące w poszczególnych krajach i o sprawach codziennych. Często nawiązują się przyjaźnie, które trwają po zakończeniu spotkania w Lourdes. Doświadczenie wspólnoty i tego jak wielu podobnych nam ludzi pielgrzymuje sanktuarium maryjnego robi wrażenie szczególnie na tych, którzy przybywają tam po raz pierwszy.

W tym roku mija 40. rocznica śmierci Rosy Bailly francuskiej poetki, tłumaczki, polonofilki, działaczki społecznej, pomagającej Polakom podczas obydwu wojen światowych, pochowanej niedaleko Lourdes w Pau. Ordynariat Polowy współorganizował niedawno konferencję poświęconą jej życiu i twórczości. Czy w związku z jej osobą planowane są jakieś wydarzenia w ramach pielgrzymki?
Od pewnego czasu staramy się odwiedzać jej grób w Pau. Kontynuujemy ten zwyczaj i w tym roku. Z inicjatywy mieszkającego we Francji por. Zygmunta Szczepaniaka, weterana II wojny światowej, żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, Fundacji Pamięci Rosy Bailly i Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy katedrze polowej został ufundowany, wykonany i poświęcony nowy krzyż na jej grób. Zabieramy go ze sobą z Warszawy i umieścimy nad grobem poetki. Chcemy w ten sposób odwdzięczyć się „Francuzce o polskim sercu” za jej pomoc polskim żołnierzom i Polakom w czasie obydwu wojen. Ona nie może zostać przez nas zapomniana.

A z jaką intencją jedzie na pielgrzymkę do Lourdes kapelan?

Ja ten czas przeżywam może troszkę inaczej niż wszyscy pielgrzymi, bo jestem odpowiedzialny za przebieg i organizację wyjazdu. Chciałbym w tym miejscu wspomnieć i podziękować ppłk. Piotrowi Michrowskiemu i mjr. Arturowi Pięcie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, bez których pracy trudno byłoby zorganizować pielgrzymkę. Nie można zapomnieć i o kapelanach, którzy pełnią posługę podczas naszego wyjazdu. Choć to niełatwe przedsięwzięcie od strony logistycznej, to jednak troska o pomyślny przebieg pielgrzymki nie przeszkadza, aby znaleźć czas na wyciszenie i osobistą modlitwę. Cieszę się na spotkanie z żołnierzami i kapelanami innych armii. Razem z żołnierzami będziemy modlić się o pokój na świecie i zachowanie od klęsk żywiołowych. Będziemy też dziękować za 25 lat Ordynariatu Polowego. Ja chciałbym przez ten czas „naładować duchowe akumulatory”, a Lourdes najlepiej się do tego nadaje.
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;