Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
maj
2016-05-22
Spotkanie Konfraterni św. Jakuba Starszego przy katedrze polowej Wojska Polskiego poświęcone organizacji VII etapu Pielgrzymki Miłosierdzia od Pobołowic do Pałecznicy

W poniedziałek, 23 maja odbyło się kolejne spotkanie pielgrzymów i sympatyków Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katerze Polowej WP. Takie wspólnotowe zebrania odbywają się już cyklicznie, przed kolejnymi etapami pielgrzymki Drogą Miłosierdzia z Warszawy przez Święty Krzyż do Krakowa. Poniedziałkowa wspólnota, jak zwykle zawiązała się w czasie Mszy Świętej, w której oprócz pielgrzymów, uczestniczyła młodzież z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Kolejny raz pielgrzymujący Drogą Miłosierdzia mieli okazję uczestniczyć we wspólnej Eucharystii wraz z młodzieżą kierującą się słowami św. Jana Pawła II: „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”.

Spotkanie miało charakter formacyjny dla obu grup wiernych. Czytania na ten dzień podkreślają wartość naszej wiary, „…cenniejszej od zniszczalnego złota…”, wiary dającej pełnię chwały gdy osiągnie się zbawienie dusz. Celebrujący Mszę Świętą ks. ppor Marek Okoń, w swoim kazaniu nawiązał do tego czytania, podkreślając wartość jaką mogą mieć dla naszego życia nawet smutne doświadczenia i trudne wyzwania. Umocnienie płynie dla nas bowiem z Ewangelii  św. Marka: „u ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga: bo u Boga wszystko jest możliwe”.

Oprawę liturgiczną Mszy Świętej przygotowali studenci z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Ich ożywcza aktywność pięknie wpisuje się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Należy podkreślić, iż jedną z intencji w której idą konfratrzy z Warszawy do Krakowa, jest zawierzenie Bogu, za wstawiennictwem św. Jakuba lipcowej uroczystości w Polsce.

Po nabożeństwie majowym odbyło się spotkanie informacyjne, poświęcone organizacji VII etapu Pielgrzymki Drogą Miłosierdzia w dniach 28 i 29 maja. Trasa będzie przebiegać z Probołowic przez Czarnocin i Skalbmierz do Pałecznicy gdzie pątnicy planują nocleg. Następnego dnia wyruszą przez Zielenice do Niegardowa, skąd powrócą do Warszawy. Omówiona została również jednodniowa Pielgrzymka Dziękczynna za Kanonizację Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego: Pielgrzyma z Małopolski – Apostoła Mazowsza. Pielgrzymka planowana jest na 5 czerwca 2016 roku, w dzień kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego. Trasa wiedzie ze Świątyni Opatrzności w Wilanowie, przez Konstancin do grobu nowego polskiego świętego w Górze Kalwarii. Na zakończenie konfratrzy podzielili się wiadomościami o swoich indywidualnych planach pielgrzymkowych. 

Tym razem frekwencja konfratrów, była mniejsza niż zazwyczaj. Ale trzeba wiedzieć, że dla wielu „Pielgrzymów Jakubowych”, maj to początek intensywnego pielgrzymowania poza krajem. Nasi współbracia, wyruszyli już z różnych miejsc w Europie w kierunku Santiago de Compostela. Przekazują nam przez media swoje wrażenia z tych pątniczych szlaków. Ci idący wzdłuż francuskich Pirenejów oglądają ośnieżone jeszcze szczyty w wyższych pasmach gór. Senior Jerzy Kazimierczak, idący ze swoją grupą, pozdrawiał telefonicznie z francuskiego Oloron (10 km od polskiej kapliczki w Idron i grobu Rosy Bailly w Pau). Zdążający od południa Via de la Plata, przechodzą wśród najpiękniej o tej porze ukwieconych górskich łąk, rozłożonych wśród kolejnych pasm Kastylijskiej Sierry. Inni podziwiają świeżą zieleń w oliwnych gajach ciągnących się od Fatimy do Porto w Portugalii.  

Mówimy: „Święty Jakubie prowadź”, dlatego pozwólmy Mu wyprowadzić swoją osobę na jakiś pątniczy szlak i wówczas owoce pielgrzymowania będą ubogacać każdy dzień naszego życia.

Jerzy Pawlikowski

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;