Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2016-06-05
Piesza pielgrzymka dziękczynna za dar kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego

W dniu 5 czerwca 2016 roku 16 osób związanych z Konfraternią Świętego Jakuba Apostoła przy Katedrze Polowej WP, uczestniczyło w pieszej pielgrzymce dziękczynnej za kanonizację błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego. W czasie, kiedy w Rzymie trwały uroczystości kanonizacyjne pielgrzymi przemierzali trasę ze Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie do sanktuarium świętego w kościele Wieczerzy Pańskiej (drugie wezwanie Opatrzności Bożej) w Górze Kalwarii-Mariankach.

Po Świątyni Opatrzności Bożej pątników oprowadził ks. proboszcz Tadeusz Aleksandrowicz. Architektura robi duże wrażenie. Świątynia będąca w części Panteonem Wielkich Polaków, którzy są chowani w dolnym kościele, nabiera rangi kolejnego symbolu narodowego. O wadze tego obiektu i roli jaką będzie miał dla kolejnych pokoleń, można się przekonać oglądając tymczasową wystawę w podziemiach Świątyni. Ksiądz proboszcz opowiedział o ponad dwustuletnich próbach i zmaganiach przy wznoszeniu tego Wotum Narodu. Zwrócił uwagę na tablice pamiątkowe, ołtarze i relikwie, które sukcesywnie są wprowadzane w nowe mury.

O godzinie 8.00 pątnicy wzięli udział we Mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza. Do mszy świętej służył najmłodszy pielgrzym, tegoroczny gimnazjalista Jan Paweł Szarko, a lekcję czytał jego ojciec Piotr Szarko.  

Zbudowani niedzielnym kazaniem pielgrzymi wyruszyli ulicami Wilanowa, kierując się na południe. Przemierzali trasę poprowadzoną po dawnych polach majątku Wilanowa, które kiedyś należały do króla Sobieskiego. Warto dodać, że Jan Sobieski, największy obrońca chrześcijaństwa przed muzułmańskim zalewem w nowożytnej historii Europy, był wielkim orędownikiem Opatrzności Bożej. Swoje sukcesy militarne odczytywał zawsze jako dar zawierzenia Opatrzności.

Pielgrzym mazowiecki Wiesław Czajka, prowadzący z proporcem grupę, w czasie marszu opowiadał o historii mijanych miejsc. Aż trudno uwierzyć, że w końcu młody jeszcze człowiek, znał te tereny jako pola upraw zbóż i rzepaku, zagłębie warzywnicze dla stolicy i ogrody kwiatowe, z których warszawskie kwiaciarki układały swoje bukiety. Dziś jest to nowoczesne osiedle.

Po opuszczeniu Wilanowa pielgrzymi nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. Następnie przeszli do Konstancin Jeziornej. Mimo, że trasa biegła wzdłuż ruchliwych dróg, to zbytnio nie odczuwano z tego powodu jakiegoś dyskomfortu. Słoneczna pogoda, lekki wiaterek, cień drzew rosnących przy ulicach, a od Konstancina już prawdziwy cień lasów, tworzyły miłą atmosferę dla marszu.

Trasa pielgrzymki biegła śladem starej drogi z Warszawy do Czerska. Mimo, że na terenie stolicy jest to prawie niewidoczne, ale można odczytać z przebiegu tras wychodzących z miasta. Od Konstancina przemieszczano się Traktem Królewskim na południe, przez lasy Chojeńskiego Parku Krajobrazowego. Bardzo ciekawy jest odcinek od Ługowa do Zakalwarii i dalej na Marianki. Jest nazywany Traktem Książęcym, do dzisiaj w większości nieutwardzonym i zachowującym klimat dawnego podróżowania.   

Celem warszawskich pielgrzymów był Wieczernik, będący niewielkim kościołem Opatrzności Bożej położony na Mariankach w Górze Kalwarii. Kościółek ten pamiętający czasy ks. Stanisława jest uważany za sanktuarium zgromadzenia Marianów, ponieważ to tutaj spoczywają doczesne szczątki ich założyciela.

Na Marianki pątnicy dotarli w czasie wieczornej Mszy św. W tym dniu jego osoba św. Stanisława Papczyńskiego zgromadziła tłumy wiernych z całego Mazowsza. Po zakończeniu Mszy św. jej uczestnicy mieli okazję adorować relikwie nowego świętego. Celebrans o. Ludwik Becker MIC, po Mszy św. spotkał się z pielgrzymami. Opowiedział historię świętego, przypomniał burzliwe dzieje Góry Kalwarii, nazywanej w czasach ojca Stanisława Nową Jerozolimą i udzielił pasterskiego błogosławieństwa, kończącego niedzielną pielgrzymkę. Dziękując za ofiarę pielgrzymowania do grobu ks. Papczyńskiego, podarował wszystkim zbiór jego sentencji i przemyśleń duchowych, które nie straciły nic z aktualności po ponad 300 latach.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom pielgrzymowania i osobom które przyczyniły się do wzbogacenia przejścia o możliwość dotarcia do miejsc i informacji niedostrzeganych w pędzie życia wielkomiejskiego. Pielgrzymi jakubowi są niezmiernie wdzięczni ks. Tadeuszowi Aleksandrowiczowi, że jako gospodarz Dnia Dziękczynienia, znalazł czas w tym pracowitym dniu i osobiście zaopiekował się pątnikami. Nawiedzenie Świątyni miało miejsce w pierwszą niedzielę czerwca, będącą od 2008 roku Dniem Dziękczynienia. Święto Dziękczynienia ustanowione zostało przez kard Kazimierza Nycza, jako wyraz „dziękczynienia Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu”. W tym roku w uroczystej procesji z Placu Piłsudskiego zostały przeniesione do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie św. Maksymiliana Kolbe.

Jerzy Pawlikowski
foto. Piotr Szarko

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;