Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
listopad
2016-11-20
Piesza pielgrzymka „Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa” Warszawa – Kalisz. Etap 5: Niepokalanów – Bolimów – Łowicz

W niedzielę 4 września 2016 roku, zainaugurowano w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie pieszą pielgrzymkę Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa. Pielgrzymi skupieni w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszyscy chętni, od września 2016 do maja 2017 idą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W sobotę i niedzielę 19-20 listopada pątnicy szli z Niepokalanowa do Łowicza. Dwudniowy etap rozpoczęła poranna Msza św. w  Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Umocnieni Eucharystią w miejscu stworzonym przez św. Maksymiliana Kolbe, pielgrzymi wyruszyli na długi lecz piękny szlak po Warszawskiej Drodze Św. Jakuba. Jej twórca, Senior Konfraterni, już tydzień wcześniej przemierzył ten trakt poprawiając oznakowanie. Ojcowska troska, ułatwiła drogę idącym w następny weekend.

Pierwszy odpoczynek miał miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie. Jedna z sióstr niepokalanek wyjaśniała pątnikom, dlaczego Pani Jazłowiecka – Królowa Polskiego Podola, musiała opuścić Kresy Wschodnie i zadomowić się w Szymanowie. Przybliżyła również postać współzałożycielki zgromadzenia -
błogosławionej Marceliny Darowskiej.

Z Szymanowa, pośród jesiennych pól pątnicy szli do Guzowa, miejsca urodzenia „apostoła Polski
” – Sługi Bożego Bernarda Alojzego Łubieńskiego. Postać dziś nieco zapoznana. O kandydacie na ołtarze informuje tylko parafialna tablica. W Guzowie ze współczesnego (1998) pomnika spogląda inny rodak tej ziemi – kompozytor znanego poloneza „Pożegnanie z ojczyzną” – Michał Kleofas Ogiński.

Dalej droga zaprowadziła pielgrzymów do Miedniewic. W południe Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej otworzyło przed pątnikami swoje podwoje. Po domu
Pani Mazowsza oprowadził przybyłych sędziwy franciszkanin o. Ignacy Rejch, który ciekawie opowiadał o historii miejsca, w którym pielgrzymi idący do św. Józefa Kaliskiego mieli łaskę znaleźć się. W miedniewickim sanktuarium czczony jest wizerunek Świętej Rodziny. Niewielki (50x50 cm) drzeworyt z XVII wieku ukazuje Maryję, Jezusa i św. Józefa w późnobarokowych strojach, zebranych przy okrągłym, nakrytym stole. Święta Rodzina w blasku świecy spożywa wspólny posiłek. Skromny obraz promieniuje spokojem i ciepłem rodzinnym; przyciąga uwagę parafian, pielgrzymów i turystów.

W Miedniewicach pielgrzymi podzielili się na dwie grupy. Jedni wybrali drogę krótszą i lokalną szosą podążyli do Bolimowa; drudzy natomiast, chcąc zasmakować natury, wybrali  dłuższą lecz piękną drogę przez Puszczę Bolimowską. Zarówno jedni jak i drudzy szli w ulewnym deszczu. Wszyscy, przemoknięci do przysłowiowej „suchej nitki”, szczęśliwie dotarli na nocleg w Bolimowie, gdzie odpoczęli przed niedzielną pącią.

W Niedzielę Chrystusa Króla z rana pątnicy udali się do bolimowskiego kościoła św. Anny, gdzie uczestniczyli we Mszy św. Po Eucharystii wyruszyli w kierunku Łowicza. Późnojesienną drogę po malowniczych wsiach i przysiółkach Ziemi Łowickiej umilało intensywnie świecące słońce, co o tej porze roku jest darem Bożym. Tak obdarzeni pątnicy odwiedzili historyczne miejscowości: Nieborów i Arkadię, a pielgrzymkę zakończyli w ponad siedemsetletnim Łowiczu.

W dwudniowym pielgrzymowaniu wzięło udział 21 osób. Warto dodać, iż tydzień wcześniej tę drogę przebyło 5 osób. Zatem w listopadzie do św. Józefa szło
26 pątników jakubowych. To cieszy, a nadzieją na powiększenie grupy pielgrzymujących napawa fakt, iż najmłodsi pielgrzymi liczą dopiero po 16 lat! W sobotę, na szlaku swoje 16-te urodziny obchodził Janek Golenia – doświadczony już pielgrzym! W ten weekend szedł też kilka miesięcy starszy Jan Paweł Szarko, również zaprawiony w pielgrzymim trudzie! Zatem siostry i bracia z Konfraterni: Sursum corda – idzie młodość!!!

Ostatni w 2016 roku etap weekendowego pielgrzymowania stanowił zwieńczenie tegorocznych wędrówek
pątników skupionych w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszystkich chętnych. Wiosną przemierzano Drogę Miłosierdzia do krakowskich Łagiewnik, zaś jesienią rozpoczęto pąć do Kalisza, która doprowadziła idących już do Łowicza. To właśnie w tym mieście, rozpocznie się piesze pielgrzymowanie Konfraterni w 2017 roku. W niedzielę 15 stycznia pielgrzymi wyruszą z łowickiej Bazyliki katedralnej do Św. Jakuba Apostoła w Zdunach.

Ukoronowaniem 2016 roku dla wspólnoty jakubowej, będzie spotkanie opłatkowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich w poniedziałek 12 grudnia. Początek o godz. 18.00 w katedrze polowej WP.  

Informacje: www.santiago.info.pl

Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
Foto. Piotr Szarko

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;