Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-01
Patriarcha Sako: przygotowujemy powrót chrześcijan do Mosulu

Iraccy chrześcijanie przygotowują się na powrót do Mosulu. Wciąż jeszcze trwa wyzwalanie go spod panowania Państwa Islamskiego. Iraccy żołnierze oswobodzili już północno-wschodnią, najbardziej rozległą część miasta. Teraz trwają walki o jego zabytkową dzielnicę. Są one utrudnione ze względu na ciasną zabudowę.

W każdym razie, jak informuje abp Louis Sako, wyznawców Chrystusa nie ma jeszcze w Mosulu. Nie jest tam bowiem bezpiecznie. Nie ma też wody, prądu ani ogrzewania. Trzeba przystąpić do odbudowy infrastruktury i samych budynków. Kościół chaldejski już się tym zajął i stara się stworzyć chrześcijanom warunki do powrotu – mówi patriarcha Sako.

„Jest nadzieja. My jako Kościół bardzo szybko chcemy przystąpić do odbudowy domów tych chrześcijan, którzy są gotowi powrócić, zwłaszcza do północnych dzielnic i okolicznych wiosek, które są całkowicie chaldejskie. Zniszczenia szacujemy na 10-20 proc. Sporządziliśmy już listę rodzin, które są gotowe wrócić natychmiast - wskazuje patriarcha. - We wszystkich diecezjach Iraku zorganizowaliśmy też zbiórkę pieniędzy, aby pomóc im powrócić, odbudować swoje domy i jakoś się tu zagospodarować. Chcemy dać pozytywny sygnał na początek, by dodać im otuchy. Potem zrobimy jeszcze więcej. Zwrócimy się o pomoc do naszych Kościołów w diasporze, do różnych agencji pomocowych, takich jak Caritas czy Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a także do różnych episkopatów. Bo byłaby to wielka szkoda, gdyby ci ludzie, zamiast powrócić do Mosulu i swych wiosek, na zawsze opuścili Irak”.

Radio Watykańskie (kb/ rv)

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;