Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-03
Wrocław: przysięga żołnierzy służby NSR

Na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbyła się 3 lutego przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Przybyłych na uroczystość gości powitał Komendant cz. p.o. ppłk Aleksander Wlizło. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość goście honorowi, przyjaciele i sympatycy inżynierii wojskowej, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych Wrocławia, reprezentanci władz samorządowych oraz kombatanci. Obecny był także płk. Robert Woźniak, szef Oddziału Szkolenia Międzynarodowego Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wokół placu apelowego zgromadziły się również tłumy szczególnych gości, a mianowicie bardzo licznie przybyłe rodziny wraz z przyjaciółmi i znajomymi przysięgających żołnierzy.

- Każdy żołnierz doskonale pamięta swoją przysięgę, to wyjątkowe ślubowanie w obliczu sztandaru i w obecności najbliższych - powiedział ppłk Wlizło. I dodał: Proszę mi wierzyć: sam, mimo upływu wielu lat służby wojskowej mam ten dzień zapisany głęboko w sercu.

Na komendę dowódcy uroczystości mjr. Roberta Wątroby, Komendanta Ośrodka Szkolenia Podstawowego, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy oraz delegacja żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar: szer. elew Izabela Olasik; szer. elew Karolina Urbanowicz; szer. elew Krystian Ławrysz; szer. elew Ariel Tuszyński.

- Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam - rozległ się głos żołnierzy służby przygotowawczej, wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej.

Składającym ślubowanie błogosławieństwa udzielili kapelan Centrum ksiądz por. Maksymilian Jezierski oraz prawosławny Dziekan Garnizonu Wrocław ksiądz płk Aleksander Konachowicz.

- Jestem dumna, gdy widzę na Waszych beretach orła w koronie, a także dumne i szczęśliwe twarze Waszych bliskich zwróciła się do bohaterów dzisiejszej uroczystości przedstawicielka Rodziców pani Ewa Piskorska, mama szer. elew Karoliny Piskorskiej. Pani Ewa, w imieniu wszystkich Rodziców, podziękowała również dowódcom i wychowawcom za cierpliwość i zaangażowanie włożone w wyszkolenie ich synów i córek.

- Panie Pułkowniku, w dniu tak ważnym dla każdego żołnierza, proszę przyjąć serdeczne słowa podziękowania od nas, nowo zaprzysiężonych, że możemy poznawać i wypełniać obowiązki stojące przed przyszłymi szeregowymi Narodowych Sił Rezerwowych pod Pana dowództwem - powiedział w swoim wystąpieniu szer. elew Łukasz Andruchów.

Zgodnie z Rozkazem Komendanta Centrum, który odczytał major Romuald Głowacki, za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali: szer. elew Damian Bielecki, szer. elew Artur Marczyk; szer. elew Jakub Kucharski, szer. elew Dominika Wiewióra, szer. elew Kamil Ślusarz, szer. elew Mikołaj Gorczyca, szer.elew Agata Szewczyk, szer. elew Filip Kowal.

Cała ósemka wystąpiła przed front szyku, gdzie w obecności swoich rodziców, odebrała z rąk płk. Roberta Woźniaka, ppłk. Aleksandra Wlizło oraz Starosty Powiatu Wrocławskiego, Romana Potockiego, wyróżnienia i gratulacje.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz sprzętu wykorzystywanego do szkolenia, znajdującego się na wyposażeniu wrocławskiego Centrum. Na jej czele przemaszerowała kompania honorowa pod dowództwem kpt. Wojciecha Sety, wystawiona przez batalion zabezpieczenia. Maszerującym w defiladzie przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych na czele z kapelmistrzem ppor. Jackiem Putrą.

Z chwilą podania ostatniej komendy rodziny ruszyły na plac apelowy. Żołnierze z dumą prezentowali się swoim najbliższym. Dla wszystkich była to chwila wyjątkowa, która na pewno na zawsze pozostanie w pamięci. Tym bardziej, że uroczystość miała dosyć nietypowe zakończenie. Szeregowy elew Adrian Augustyniak, wpadł na wyjątkowy pomysł. Zdecydował się poprosić swoją ukochaną o rękę w trakcie przysięgi wojskowej. Oświadczając się na placu apelowym w kółku utworzonym przez koleżanki i kolegów z plutonu sprawił wielką niespodziankę swojej dziewczynie. Szer. elew Augustyniak uklęknął i wyjął z kieszeni pierścionek zaręczynowy. Szczęśliwa wybranka nie zastanawiała się długo i zgodziła się zostać żoną żołnierza. Takich oświadczyn mogą Jej pozazdrościć wszystkie koleżanki! Parze życzymy dużo pomyślności.
Tekst i foto: kpt. Marek Gwóźd


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;