Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-08
Prezydent wręczył nominację nowemu Dowódcy Generalnemu RSZ

Uroczystość wręczenia aktu mianowania gen. dyw. Jarosława Mikce, na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się 8 lutego w Pałacu Prezydenckim. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył także akt odwołania z tego stanowiska gen. broni Mirosławowi Różańskiemu. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, ministrowie z kancelarii prezydenta, minister ON Antoni Macierewicz oraz biskup polowy Józef Guzdek.

- Wiem, że była to służba wytrwała (...) na niezwykle wysokim poziomie, że było to rzetelne realizowanie nie tylko żołnierskich obowiązków, ale przede wszystkim obowiązków, jakie każdy z nas ma wobec ojczyzny – powiedział prezydent Andrzej Duda dziękując za służbę dotychczasowemu dowódcy generalnemu RSZ gen. broni Mirosławowi Różańskiemu.

- Panie generale, ma pan długie doświadczenie dowódcze, zarówno jako dowódca dużych jednostek wojskowych, ale także jako ten, który w ramach dowodzenia, współpracował z naszymi sojusznikami - czy to w Afganistanie, czy wcześniej w Iraku, czy ostatnio w Żaganiu. (...) Ma pan więc także doświadczenie bojowe, niezwykle ważne. (...) W związku z tym jestem przekonany, że ta funkcja i ta odpowiedzialność trafia w dobre ręce, w ręce człowieka doświadczonego, w ręce człowieka dobrze przygotowanego do jej wykonania, w ręce człowieka, który tę odpowiedzialność udźwignie - powiedział prezydent Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Gen. dyw. Jarosław Mika ma 55 lat. Od lutego 2014 r. dowodził 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20 Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

55-letni gen. Mirosław Różański kierował DGRSZ od połowy 2015 r. Jego kadencja miała trwać trzy lata. 12 grudnia 2016 r. poinformował prezydenta, że złożył wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. 31 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza odwołał gen. Mirosława Różańskiego ze stanowiska.

 

mon.gov.pl, kes
fot. Krzysztof Stępkowski
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;