Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-23
Bielsko-Biała: tablica w kościele garnizonowym przypomina o AK

Do przywołania w pamięci Armii Krajowej oraz dobra, jakim była w dziejach ojczyzny, zachęcił kapelan 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, ks. ppłk Mariusz Antczak, który wspólnie z kombatantami i władzami miejskimi Bielska-Białej odsłonili 23 lutego w kościele garnizonowym na terenie koszar tablicę upamiętniającą powstanie AK.

W kazaniu ks. Antczak przypomniał, że Armia Krajowa jest symbolem wielu polskich spraw. „Wyraża heroizm, wolę życia w wolności, jest znakiem cierpienia i bezinteresownej ofiary” – podkreślił kapelan podczas Eucharystii, wzywając do przywołania w pamięci Armii Krajowej oraz dobra, jakim była w dziejach ojczyzny.

Przy ołtarzu garnizonowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego modlili się wraz z kapelanem proboszczowie dwóch pobliskich bielskich parafii – ks. prałat Krzysztof Ryszka i ks. prałat Stanisław Wawrzyńczyk.

Wśród osób, które po liturgii odsłoniły pamiątkową tablicę przypominającą o najważniejszej sile zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, która powstała 75 lat temu, byli por. Jan Dąmbrowski oraz mjr Stanisław Pankowski ps. „Żbik” – przedstawiciele bielskiego zarządu oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

W rozmowie z dziennikarzami mjr Pankowski, służący niegdyś w 4. Batalionie 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, ze smutkiem wspominał swoich nieżyjących kolegów.

„Ja jestem ostatni. Wracają smutne i wesołe sprawy. Ale dziś cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wielkim święcie. AK była największą podziemną armią świata” – dodał 90-letni weteran.

Według pomysłodawców uroczystości, tablica w kościele garnizonowym ma przypominać żołnierzom batalionu, kim są ich poprzednicy i czyją pamięć powinni czcić.

Przed odsłonięciem i poświęceniem tablicy odczytano list, jaki wystosował do uczestników modlitwy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942.

Parafię wojskową pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej erygował 6 października 2008 roku ówczesny biskup polowy WP Tadeusz Płoski. Do personalnej parafii, bez wydzielonego terytorium, należą przedstawiciele dowództwa i żołnierze bielskiego18. Batalionu i Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka oraz pracownicy administracji jednostki wojskowej, wraz z rodzinami.
za KAI


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;