Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-26
Wrocławianie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Eucharystią celebrowaną przez ks. płk. prał. Janusza Radzika, proboszcza bazyliki garnizonowej pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej, zainaugurowano tegoroczne wrocławskie obchody  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w niej udział  przedstawiciele władz samorządowych, wojskowych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych wraz z pocztami sztandarowymi.

Rozpoczynając celebrę ks. płk. J. Radzik podkreślił, że ta Msza św. ma szczególny wymiar, bowiem będziemy modlić się za ojców naszej wolności, Żołnierzy Wyklętych, którzy utracili zdrowie i życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

W homilii mówił o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych. Przypomniał, że wielu żołnierzy Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy przelewali krew podczas okupacji, w powojennej „ludowej” Polsce zostało uwięzionych. Komunistyczny terror powojennej władzy wspieranej przez Moskwę spowodował, że w kraju narastał sprzeciw. Wielu żołnierzy Armii Krajowej powróciło do partyzantki, do lasów, aby stawiać opór nowej władzy. Nie zawahali się przelewać krwi za wolną Polskę. Zarzucano im, że wojna się już dawno skończyła, a oni są ciągle w lesie, trzeba już normalnie żyć.  Ale dla nich wojna nie zakończyła się w 1945 roku. Zmienił się tylko okupant. Nasza Ojczyzna wciąż była spętana jarzmem niewoli. Dlatego też nie złożyli broni, nie zgodzili się na żadną formę współpracy z komunistycznym reżimem. Tworzyli szeregi Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i wielu innych lokalnych, zbrojnych organizacji niepodległościowych.

Kaznodzieja pytał dalej  czy mamy dzisiaj obowiązek wspominać te tragiczne dzieje? Wskazał, że naszą odpowiedzią na to jest chociażby dzisiejsza obecność na tej Mszy św., bo przecież  – jak powiedział – przez lata nie wolno było mówić o Żołnierzach Wyklętych. Odmawiano im nie tylko chrześcijańskiego pogrzebu, ale chowano ich w tajemnych miejscach.

– Gromadzimy się dzisiaj, aby prosić o Boże Miłosierdzie dla nich, pamiętać o ich bohaterstwie i wierności sumieniu. Kombatantom dziękuję za wytrwałe upominanie się o należną pamięć, za to, że są wychowawcami młodego pokolenia. Oby wasi wychowankowie poszli w ślady Żołnierzy Wyklętych, wiernych do końca Bogu i Ojczyźnie. Niech Dobry Bóg da wieczne życie pomordowanym i zmarłym Żołnierzom Wyklętym, żyjących niech obdarza swoją łaskawością, a nam niech da hart i moc ducha do walki z wszelkimi słabościami duszy i ciała – apelował w końcowej partii homilii ks. płk. prał. Janusz Radzik.

W ramach rocznicowych obchodów przygotowanych m.in. przez Stowarzyszenie Odra-Niemen pod hasłem: .„Anioły Wyklęte. Tak bardzo chcę żyć” odbędą się :pokazy filmowe, spotkania z bohaterami  tamtych czasów, wystawy, dyskusje, takżeWrocławski Bieg Tropem Wilczym. 1 marca br. na kwaterach Żołnierzy Wyklętych znajdujących się na Cmentarzu Osobowickim złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów, zapalone znicze. W tym dniu na wrocławskim Rynku odbędzie się  „Marsz Pamięci”. Z kolei 4 marca br. ks. płk. prał. Janusz Radzik zaprasza  na godz. 18.45  do bazyliki garnizonowej pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej  na koncert galowy „ Chwała Bohaterom” w wykonaniu zespołu „ The Wellness Sound”. 

Tekst i zdjęcie: Marek Zygmunt  
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;