Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-26
Wizyta duszpasterska Biskupa Polowego WP w Siedlcach

W niedzielę, 26 lutego, Biskup Polowy WP gen dr Józef Guzdek przybył z duszpasterską wizytą do wojskowego kościoła w Siedlcach. Na początku wizyty biskup w obecności kapłanów posługujących w parafii wojskowej i pracowników cywilnych poświęcił wyremontowaną zakrystię kościoła garnizonowego. Zakrystia „ wzbogaciła się” o nowe meble, oświetlenie, nowy wystrój ścian i kute żelazne drzwi w stylu „wawelskim”, także do zakrystii ministranckiej.

Wizyta bp Guzdka miała wybitnie charakter duszpasterski. Pasterz diecezji wojskowej odprawił dwie Msze święte i wygłosił kazanie do zgromadzonych w świątyni wiernych.

Na Mszę św. o godz. 12:30 przybyli przedstawiciele wojska i służb mundurowych min.: Dowódca Garnizonu ppłk Sebastian Kembrowski, Dowódca Batalionu Obrony Terytorialnej ppłk Dariusz Kozłowski, Mariusz Misiura Szef Oddziału Rekrutacji WKU Siedlce. Przybyli również ostatni Dowódca IX Brygady Zmechanizowanej płk rez. Artur Ryczywolski, byli komendanci WKU : ppłk rez. dr Jerzy Pawlik, ppłk rez. Jan Parol, Kapelmistrz Orkiestry Garnizonowej kpt. Dariusz Kaczmarski, Kierownik Sekcji Obsługi Infrastruktury st. chor. Krzysztof Marczak wraz z innymi żołnierzami. Bratnie Służby mundurowe reprezentował gen. SW Paweł Nasiłowski. Przybył również Dyrektor Powiatowej Poradni psychologiczno-pedagogicznej Mirosław Bieniek.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup nawiązał min. do słów Romualda Traugutta, Narodowego Bohatera z czasów Powstania Styczniowego, który na pytanie czy powstanie było potrzebne, odpowiedział. „Nie wiem, czy powstania były potrzebne, ale wiem, że to był mus, aby bronić honoru Ojczyzny i Jej wolności”. W kontekście tych słów, przytoczył również słowa mjr Witolda Pieleckiego, które pisał do swojego syna w zaszyfrowanych wiadomościach z więzienia, a mianowicie, żeby pamiętał, iż „był prawdziwym patriotą, katolikiem, wierny Ojczyźnie do końca, że choćby go zabili, nie pozbawią go ideałów i te wartości przekazuje synowi: bardziej trzeba kochać kraj, niż swoje życie.”
Ks. Biskup wspomniał także , że na nas wszystkich też spoczywa odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za tych, którzy zostali nam powierzeni i za Ojczyznę.
Mamy bardziej zabiegać o Królestwo Boże, a często „zbytnio” patrzymy na troski dnia codziennego. Powinniśmy bardziej dbać o rodzinę, Polskę, rozwój duchowy, intelektualny, aby nie „skarłowacieć”, gdyż obecne czasy, wymagają od nas, podobnie, jak od ludzi, żyjących w okresach powstańczych, odważnych deklaracji tożsamości narodowej, patriotycznej i chrześcijańskiej. Jak powstańcy, czy Żołnierze Wyklęci, byli zaczynem, solą ziemi, światłem świata, tak i my, winniśmy ich naśladować w tych postawach oraz dzisiaj nieść je naszej Ojczyźnie.

Przed końcowym błogosławieństwem biskup poświęcił medaliki dzieciom z rodzin wojskowych i przyjaciół kościoła garnizonowego przygotowującym się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Wręczył też pamiątkowy medal św. Jana Pawła II p. Mirosławowi Bieńkowi – Wielkiemu Przyjacielowi wojskowej świątyni z racji przypadających tego dnia Jego imienin.

Proboszcz Garnizonu ks. płk Andrzej Dziwulski dziękując za wspólną modlitwę, dar Eucharystii i wygłoszone słowo w imieniu całej parafialnej wspólnoty złożył Pasterzowi Diecezji Wojskowej imieninowe życzenia: „(…) Życzę Księdzu Biskupowi , aby zawsze był Dobrym Pasterzem prowadzącym „swoje owce” po żyznych pastwiskach, a chorym, słabym i zagubionym wskazywał właściwą drogę do „Chrystusowej Owczarni”. Ksiądz proboszcz wręczył Pasterzowi Diecezji Wojskowej obraz z wizerunkiem Papieża Franciszka niosącego zagubioną owieczkę. Po zakończonej Mszy świętej dzieci poprosiły Biskupa Generała o wspólne pamiątkowe zdjęcie. Całość uroczystości zakończyło spotkanie w sali duszpastersko- katechetycznej w podziemiach garnizonowego kościoła.

Izabela Sadokierska

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;