Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
luty
2017-02-28
Biskup polowy Józef Guzdek poświęcił sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

 - W dniu uroczystej inauguracji działalności Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) życzę wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom prawości i rozwagi, roztropności i odpowiedzialności oraz wierności prawu w podejmowaniu wszelkich działań – mówił w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Eucharystii w intencji funkcjonariuszy i pracowników KAS, nowopowstałej instytucji, której głównym zadaniem jest dbanie o porządek w sprawach podatkowych, celnych i skarbowych państwa. Przed Mszą św. z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na Placu Krasińskich odbyła się uroczystość inauguracji nowej instytucji oraz wręczenie jej sztandaru, poświęconego przez bp. Guzdka.

W homilii bp Guzdek nawiązał do ewangelicznej sceny, w której faryzeusze pytali Jezusa, czy należy płacić podatek Cezarowi. Podkreślił, że pytanie czy należy angażować się w troskę o dobro wspólne jakim jest państwo, sprawiedliwie płacąc podatki – jest pytaniem ponadczasowym. - Ludzie każdego wieku i każdego pokolenia, dla których troska o własność prywatną jest oczywista, nie zawsze rozumieją konieczność uczciwej pracy i składania daniny na rzecz dobra wspólnego. Dlatego Kościół konsekwentnie przypomina wszystkim wyznawcom Chrystusa, aby nie żyli na koszt wspólnoty, nie dokładając do wspólnego mieszka - powiedział.

Biskup Polowy przypomniał, że zasada o składaniu daniny na rzecz dobra wspólnego jakim jest państwo, została także potwierdzona w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a oszustwa podatkowe zostały w nim napiętnowane. - Kościół nie angażuje się w konkretne rozwiązania prawne i organizacyjne urzędów celnych i skarbowych. Przypomina jednak, że wprowadzane i planowane reformy przyczynią się do usprawnienia działalności państwa i jego rozwoju pod warunkiem, że nie zabraknie ludzi o prawym sumieniu - powiedział. Zdaniem Ordynariusza Wojskowego tylko tacy ludzie stawiają sobie wysokie wymagania. - Styl wykonywanej pracy, wierność prawu, uczciwość i odpowiedzialność za podejmowane decyzje mają zasadniczy wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu oraz wpływają na pozytywne lub negatywne postrzeganie danej instytucji - powiedział.

Biskup Polowy podkreślił, że powstająca Krajowa Administracja Skarbowa potrzebuje funkcjonariuszy i pracowników na wskroś uczciwych i kompetentnych bo zadanie, które przed nimi stoi nie jest łatwe. - Niestety na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy świadkami wielu afer w sferze fiskalnej. Ze zdumieniem przecieramy oczy, że państwo polskie straciło setki milionów a nawet miliardy złotych na skutek wyłudzenia podatku VAT. Jeśli ktoś oburza się, że stawia się tamę nieuczciwości, należy zapytać, jaki jest powód tego oburzenia. Przecież ten, kto okrada budżet państwa – naszą wspólną kasę, zasługuje nie tylko na moralne potępienie, ale na słuszną i dotkliwą karę - powiedział. Biskup Polowy przypomniał, że zdarzały się też przypadki niesprawiedliwości po stronie poborcy podatków, które doprowadziły, do ruiny wiele przedsiębiorstw, a co za tym idzie, wielu osób.

Biskup Guzdek życzył funkcjonariuszom i pracownikom KAS „prawości i rozwagi, roztropności i odpowiedzialności oraz wierności prawu w podejmowaniu wszelkich działań”. - Niech Bóg obdarzy Was prawym sumieniem i da światły rozum. Przyjęty przez Was sztandar z wyhaftowanym przesłaniem: „W służbie Ojczyźnie i Obywatelom” – zobowiązuje! Niech dobrze wypełniane obowiązki będą źródłem Waszej satysfakcji i przyczyniają się do rozwoju naszej Ojczyzny, pomnażają jej dobro. Jesteście potrzebni każdemu z nas! Niech Wam Bóg błogosławi w zaszczytnej służbie Ojczyźnie i wszystkim jej mieszkańcom - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Służby Celnej, z jej dziekanem ks. Marcinem Iżyckim. Obecni byli Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wiceminister finansów Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, przedstawiciele urzędów centralnych, ministerstw i instytucji skarbowych oraz służb mundurowych. Obecne były poczty sztandarowe KAS oraz innych służb mundurowych.

Przed błogosławieństwem Marian Banaś podziękował Biskupowi Polowemu za sprawowaną Eucharystię i przekazał w darze stułę. Biskup Guzdek ofiarował szefowi Krajowej Administracji Skarbowej medal pamiątkowy katedry polowej.

Mszę św. poprzedziła uroczystość inauguracji i nadania sztandaru nowej instytucji zajmującej się działaniami skarbowymi państwa. Pożegnany został też sztandar Służby Celnej.

Poświęcony przez bp. Guzdka sztandar dla Krajowej Administracji Skarbowej ufundował wicepremier Mateusz Morawiecki. Wicepremier mówiąc o KAS porównał ją do szabli, o której mowa w Mazurku Dąbrowskiego. Jak podkreślił ma nadzieję, że rozpoczynająca z dniem 1 marca swoje funkcjonowanie nowa instytucja skarbowa będzie „przyjazna i wyrozumiała dla słabych, dla mniejszych i niewinnych” i „silna wobec tych, którzy próbują przemocą, sprytem, oszustwem wziąć to, co należy do państwa polskiego”.

Wicepremier Morawiecki przytoczył dane zgodnie z którymi Polska traci każdego roku między 30 a 60 mld złotych przez przestępstwa gospodarcze, czyli mniej więcej tyle ile wynosi deficyt budżetowy. - To pokazuje skalę tego, co musimy zrobić jeszcze, żeby państwo było silne dla silnych i wyrozumiałe dla słabych, żeby państwo było sprawne. Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom, waszemu profesjonalizmowi, państwo staje się coraz silniejsze – powiedział. Dodał, że ma nadzieje, że dziś rozpoczyna się nowy rozdział historii gospodarczej Polski.

Marian Banaś, szef KAS przypomniał, że Krajowa Administracja Skrabowa powstała z połączenia trzech służb i przejęła z każdej, z nich to, co najlepsze. - Jesteśmy przekonani i w to wierzymy, że spełni przekonania wobec rządu i wobec społeczeństwa, że z jednej strony będzie przyjazna dla obywateli, będzie wspomagała podatników uczciwych, a z drugiej strony skutecznie walczyła z szarą strefą - podkreślił.

Rozpoczynająca swoją działalność KAS powstała z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Została powołana ustawą z dnia 16 listopada 2016 roku. Zdaniem jej twórców skonsolidowanie kompetencji i zasobów kadrowych rozproszonych służb finansowych, m.in. wywiadu skarbowego i służby celnej pozwolą na lepszą koordynację i organizację pracy przy obsłudze dużych podatników, informacji podatkowej oraz zapobieganiu przestępczości gospodarczej. Jednym z podstawowych celów KAS ma być walka z wyłudzeniami podatku VAT.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;