Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-01
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (aktualizacja)

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 28 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą św. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Po Mszy św. odbył się koncert upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego

1 marca o godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpoczął się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Na dziedzińcu muzeum wręczone zostaną stopnie mianowań na kolejne stopnie wojskowe, Odznak Honorowych i Medali Pamiątkowych „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. Po zakończeniu uroczystości miał miejsce przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
.

W programie dnia dzisiejszego odbędą się jeszcze następujące uroczystości:

Na godz. 11.30 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W południe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, usytuowanym w  kwaterze „Ł” odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.

O godz. 16.00 z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się uroczystość upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego pod tablicą znajdującej się na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.

O godz. 18.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci połączony z ceremonią przekazania dziedzictwa tradycji, nadania imion patronów i przyjęciem wyróżniających nazw przez trzy Brygady Obrony Terytorialnej. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.

Wieczorem o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

W całym kraju odbędą się także uroczystości religijne i patriotyczne w miejscach upamiętnień, organizowane przez  lokalne władze samorządowe i organizacje społeczne. W najbliższą niedzielę w wielu miejscach Polski, a także m.in. w Polskich Kontyngentach Wojskowych odbędą się „Biegi Tropem Wilczym” upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8 i pół tysiąca żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób.

Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 roku.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

kes/zjk

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;