Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-01
Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie

„Nie było czasu na strach ….”-Wielki dar – swoje życie, złożyli na ołtarzu miłości Ojczyzny Żołnierze Niezłomni którzy poprzez swoją służbę stali na straży suwerenności i niepodległości Polski. Nie zgodzili się na żadną współpracę ze stalinowskim i komunistycznym reżimem, tworzyli szeregi narodowego zjednoczenia wojskowego, zrzeszenia wolność i niezawisłość i wielu innych organizacji niepodległościowych.

W hołdzie Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie odbyły się uroczystości, podczas których społeczeństwo oddało cześć i modlono się w intencji wszystkich bohaterów poległych i pomordowanych w różnych miejscach kaźni, aby miłosierny Bóg obdarzył wieczną nagrodą nieśmiertelności i chwałą nieba tych którzy do końca byli wierni i szli na stracenie przez oprawców ze słowami na ustach Bóg-Honor-Ojczyzna.

Uroczystości rozpoczęły się o godz.12.00 przy Areszcie Śledczym gdzie znajduje się tablica upamiętniająca osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945-1956 jak się szacuje w tym czasie dokonano ponad 40 wyroków śmierci na aresztowanych. Złożono kwiaty, zapalono znicze a ks. ppłk Piotr Gibasiewicz odmówił modlitwę.

Upamiętniono także żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP w latach 1945-1956 obecnie jest to Komenda Wojewódzka Policji.

Wszystkim uczestnikom uroczystości towarzyszyła atmosfera modlitwy i głębokiej refleksji nad tym szczególnym czasem w naszej polskiej powojennej historii.

W uroczystości wzięło udział wojsko, osoby duchowne, byli również obecni policjanci, służby więzienne i pozostałe służby mundurowe, ostatni żyjący akowcy, kombatanci, władze, parlamentarzyści, przedstawiciele IPN oddział Szczecin, młodzież szkolna, poczty sztandarowe oraz społeczeństwo miasta Szczecina. Wszyscy oni modlili się o wieczny pokój i i łaskę zbawienia dla wszystkich, którzy oddali swe życie na ołtarzu Ojczyzny w obronie jej niepodległości.

xPG

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;