Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-06
Caritas Polska wspiera ponad 2 tys. syryjskich rodzin

Wczoraj z Aleppo powróciła delegacja Caritas Polska. "Program Rodzina Rodzinie od początku stał się pomostem łączącym Polaków i zmęczonych konfliktem wojennym Syryjczyków" – mówił dziennikarzom po powrocie z Syrii dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Podczas konferencji prasowej w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, z udziałem delegacji Caritas Polska z syryjskiego Aleppo, Paweł Kęska, rzecznik organizacji, podsumował dotychczasową wartość pomocy w ramach programu Rodzina Rodzinie.

Od października 2016 r., czyli od początku trwania programu, wartość zadeklarowanej pomocy przez 6 tys. 59 darczyńców wyniosła 9 mln 447 tys. 525 zł, z czego do tej pory przekazano 1 mln 534 tys. 856 zł. W ciągu 5 miesięcy, opieką objęto 2041 syryjskich rodzin, przede wszystkim z Aleppo, kilkadziesiąt rodzin uchodźców syryjskich w Libanie oraz zubożałych w wyniku kryzysu Libańczyków. Obok pojedynczych osób, grup przyjaciół czy rodzin w pomoc zaangażowanych jest 11 biskupów, 516 parafii, 47 zgromadzeń zakonnych i 470 księży. Rzecznik Caritas Polska zwrócił uwagę, że jedna trzecia chrześcijan z Aleppo objęta jest pomocą z naszego kraju. "Kościół w Polsce buduje sobie tam swój pomnik" - ocenił. Zdaniem Pawła Kęski, program ten stał się pomostem łączącym Polaków i zmęczonych konfliktem wojennym Syryjczyków.

Maria Titaniec, kierownik działu projektów zagranicznych Caritas Polska powiedziała, że ludzie w Syrii są po prostu udręczeni wojną. Panują tam potworne warunki: od dwóch lat nie ma bieżącej wody, od wielu miesięcy brakuje prądu. Titaniec podkreśliła, że pomoc trafia także do muzułmanów, którzy przyjmują ją ze zdumieniem. - Często pytają nas: dlaczego wy chrześcijanie nam pomagacie? - powiedziała, dodając, że wśród społeczeństwa widać ogromną współpracę i solidarność wyznawców obu religii. Dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz, poinformował, że podczas wizyty przekazał listy braterskie od abp. Stanisława Gądeckiego dla hierarchów 5 wspólnot chrześcijańskich w Aleppo, które otrzymują pomoc z programu Rodzina Rodzinie. Delegacja wizytowała beneficjantów tego programu. Duchowny zapewniał, że przekazane pieniądze są dobrze rozdysponowane zarówno wśród chrześcijan jak i muzułmanów. Ks. Subocz podkreślił, że jedną z zalet programu jest pomoc na zasadach braterskich. Dyrektor Caritas Polska ocenił, że bardzo ważna jest doraźna pomoc Syryjczykom m.in. medyczna, żywnościowa, edukacyjna, jak również pomoc w zapewnieniu miejsc pracy i dodatkowe wsparcie osób przesiedlonych. - Program Rodzina Rodzinie od początku stał się pomostem łączącym Polaków i zmęczonych konfliktem wojennym Syryjczyków. Widzieliśmy zbombardowane szkoły, kościoły, szpitale, poszkodowane dzieci. Ludzie ze łzami w oczach dziękowali nam za pomoc - powiedział ks. Subocz, dodając, że dużym problemem jest również brak wyspecjalizowanych lekarzy i pielęgniarek.

fot. K. Stępkowski

KAI (ar, tk / Warszawa)


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;