Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-08
Bp Regmunt: Duży szpital przypomina trochę parafię
(sesja szkoleniowo-formacyjna dla diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia)
Duży szpital przypomina trochę parafię - powiedział KAI bp Stefan Regmunt. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych podsumował obrady sesji szkoleniowo-formacyjnej dla diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia chorych, niepełnosprawnych, stowarzyszeń katolickich lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz kapelanów, które miały miejsce w Warszawie. Ordynariat Polowy reprezentował ks. płk Piotr Kowalczyk, kapelan koordynujący posługę duchownych w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Bp Stefan Regmunt w rozmowie z KAI, podkreślił, że szpital musi traktować każdego pacjenta jako integralną osobę, nie tylko od strony jego ciała, ale i w wymiarze duchowym, religijnym. Zdaniem duchownego, w służbie zdrowia oprócz opieki medycznej, potrzebne jest zaangażowanie kapłanów, by zapewnić komfort duchowy pacjentom.

- W dzisiejszych czasach przydałyby się także różne poradnie, np. bioetyczne - zauważył duchowny dodając, że pacjent szybciej odzyskuje zdrowie, kiedy podczas leczenia uwzględnia się jego duszę. - Pytania o sens życia, wytłumaczenie cierpienia, czy odpowiedź na pytanie "dlaczego umieram?", to wszystko tworzy pewien klimat. Ważne żeby będąc kapelanem, być dyspozycyjnym dla człowieka w chorobie - powiedział.

Zdaniem biskupa "duży szpital przypomina trochę parafię", znajdują się tam osoby wierzące, niewierzące i wątpiące. - Ta posługa nie zawsze musi być religia, może być po prostu posługą uwzględniającą godność drugiego człowieka, jego potrzeby psychiczne, czasem wystarczy, że wysłuchamy chorego. Nie musi być to od razu ewangelizacja - zauważył Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych.

Jak podkreślił, ważnym aspektem posługi, jest również kontakt z pracownikami służby zdrowia, którzy również borykają się z różnymi problemami, jak np. wypalenie zawodowe. - Taka rozmowa z kapłanem może mieć wymiar terapeutyczny - zauważył duchowny.

Ks. Arkadiusz Zawistowski, stwierdził, że dobra jakość posługi kapelana, zależy także od instytucji, która go zatrudnia. Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia dodał, że potrzebna jest edukacja. - Nie da się być profesjonalnym kapelanem, bez ustawicznego kształcenia - zauważył.

Oprócz duchownych w tegorocznym spotkaniu udział wzięli m.in. dr n. med. Elżbieta Paucz - prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, dr n. o zdr. Beata Cholewka - dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia oraz wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

- Prelegenci nas uspokoili. Reforma służby zdrowia nie jest na szczęście żadną rewolucją, tylko ewolucją, która ma również pomóc w lepszym dostępie pacjenta do opieki medycznej. Ufamy, że tak będzie - podsumował w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Zawistowski.

Celem spotkania diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia była wspólna formacja duchowa, a także dyskusja nad rolą duchownych w posłudze chorym i cierpiącym.
KAI, kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;