Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-10
Warszawa-Siekierki: spotkanie weteranów misji z uczniami szkół pijarskich

 Blisko 300 uczniów szkół prowadzonych przez Zakon Pijarów z całego kraju uczestniczyło w spotkaniu z weteranami misji poza granicami kraju. Na temat ich służby i misji zagranicznych prelekcje wygłosili Andrzej Korus, kierownik zespołu Edukacji i Tradycji Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, ks. płk Piotr Kowalczyk i st. kpr. Tomasz Rożniakowski. Konferencja odbyła się w ramach pielgrzymki młodzieży ze szkół pijarskich m.in. z Elbląga, Poznania i Krakowa.

Spotkanie, które odbyło się w jednej z sal Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w warszawskich Siekierkach, rozpoczęło się od projekcji filmu promocyjnego, przypominającego o konieczności oddawania szacunku weteranom i uczestnikom misji.

Andrzej Korus wprowadził młodzież w temat kim jest weteran i na przykładzie powstańców styczniowych oraz szacunku z jakim spotykali się w okresie II Rzeczpospolitej, przypomniał o tym, w jaki sposób powinni być traktowani dziś żołnierze służący w misjach. - Obok wspólnych religii i języka, to właśnie świadomość udziału w powstaniach narodowych Polaków ze wszystkich zaborów była podstawą budowania tożsamości narodowej po 123 latach zaborów - powiedział. Kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji Centrum Weterana opowiedział o historii i udziale w misjach zagranicznych kolejnych pokoleń polskich żołnierzy.

Na temat posługi kapelana wśród żołnierzy i codziennym życiu na misji mówił ks. płk Kowalczyk, kapelan Ordynariatu Polowego, obecnie koordynujący pracę księży w Wojskowym Instytucie Medycznym. Zwrócił uwagę, że posługa duchownych nie zawsze jest doceniana, a jednak podczas misji wielu żołnierzy potrzebuje obecności i wsparcia duchowego, którego nie zastąpi praca najlepszego nawet psychologa.

Świadectwem swego życia i służby wojskowej podzielił się z zebranymi st. kpr. Tomasz Rożniakowski, uczestnik misji w Afganistanie. Podczas służby w tym kraju w 2011 roku stracił rękę, w czasie jednego z patroli. Tomasz Rożniakowski ze szczegółami opowiedział o dniu, w którym został okaleczony, o życiu po misji i o tym jak trudno jest przekonać opinię publiczną, że żołnierze będąc daleko zagranicą swoją służbą troszczą się o bezpieczeństwo rodaków w kraju. Opowiedział też o swoich pasjach, podróżach i zamiłowaniu do sportu. - Motto mojego życia brzmi: "Dopóki walczysz, zwyciężasz" - zachęcał.

Przejmująca cisza z jaką wysłuchała młodzież jego świadectwa, świadczyła o uwadze, jaką skupił na sobie młody żołnierz. Jego konferencję zakończyła burza braw od zgromadzonych.
Pielgrzymkę młodzieży zakończyła Msza św. w Sanktuarium.
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;