Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-22
Koszalin: Dzień Modlitw za Skautów Europy

Msza Św. w kościele pw. Św. Wojciecha, konferencja dla rodziców, harcerskie zbiórki. Na koniec przedstawienie o św. Bracie Albercie i wspólny apel. Tak w Koszalinie wyglądał Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego.

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Być dobrym jak chleb". Duszpasterzem Skautów Europy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest ojciec Rafał Dudek, benedyktyn ze Starego Krakowa. - Są to wartości, które są uniwersalne i odpowiadają naturalnym potrzebom człowieka. Dlatego sprawdzają się pod każdą szerokością geograficzną od 100 lat. Skauting istnieje w każdej kulturze, w różnych zakątkach świata, bo po prostu jest bliski człowiekowi – tłumaczy o. Dudek. Skauting obejmuje trzy gałęzie, każda ma zajęcia dostosowane do poziomu i potrzeb młodego człowieka. Najmłodsze są wilczki – to dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Na tym etapie wszystkie treści przekazywane są w formie zabawy opartej na Księdze Dżungli. Zbiórki odbywają się raz na dwa tygodnie. Na czele gromady stoi najstarszy, dorosły człowiek - Akela. - Jest duże zaufanie, pełna samodzielność. Wszystkie zbiórki odbywają się na łonie przyrody, blisko natury – w lesie, polanie, na łące. U szefów, czyli wędrowników powyżej 16 roku podstawową formą jest wędrówka – weekendowa, maksymalnie kilkudniowa. One odbywają się kilka razy w roku. Zawsze jest pokonywanie przestrzeni, stosujemy taką pedagogikę drogi - człowiek w drodze uczy się pokonywać przeciwności, i podejmuje zobowiązania życiowe – mówi duszpasterz skautów.

Konferencję dla rodziców wilczków, harcerek i harcerzy poprowadził w Koszalinie Zbigniew Korba, były przewodniczący Skautów Europy, prawnik, ojciec pięciorga dzieci, w tym trojga nastolatków. "Chciałem powiedzieć, jak ważne dla młodego człowieka jest zaufanie, towarzyszenie, tworzenie więzi i inspirowanie. Zachęcanie do tego, aby dzieci wychodziły z domu, budowały relacje międzyludzkie – po to, aby przeżyć prawdziwą przygodę z prawdziwymi przyjaciółmi. Pod okiem starszego brata, drużynowego czy Akeli. Aby stać się lepszym człowiekiem i po to, aby spotkać w pewnym momencie Pana Boga. Odpowiedzieć sobie na ważne pytania i starać się dojść do dojrzałości w taki sposób, żeby być najlepszą wersją samego siebie. Rozpoznać swoje talenty i je pomnożyć – wyjaśnia Zbigniew Korba.

KAI (arw / Koszalin)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;