Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-19
Piesza pielgrzymka „Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa” Warszawa – Kalisz. Etap 8: Głowno – Łęczyca (18-19 marca 2017)

W niedzielę 4 września 2016 r. zainaugurowano w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie pieszą pielgrzymkę Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa. Pielgrzymi skupieni w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszyscy chętni, od września 2016 r. do maja 2017 r. idą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W sobotę i niedzielę, 18-19 marca 2017 r. 30 pątników uczestniczyło w dwudniowym etapie z Głowna do Łęczycy. W kościele św. Jakuba Apostoła w Głownie na pątników czekał ks. kan. dr Stanisław Banach, który odprawił Mszę św. specjalnie dla wędrowców Jakubowych. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli w drogę. Aura tego dnia nie sprzyjała pątnikom. Przez całą drogę wiał silny wiatr i padał deszcz, chwilami rzęsisty. Pielgrzymi szli po leśnych duktach i lokalnych drogach. Mniej więcej w połowie trasy, przeszli „Bursztynową Autostradę – A1”. Im bliżej Gieczna, tym intensywniej padał deszcz. Nizinne rzeczki i rowy, miejscami zamieniały się w rwące potoki. Po dotarciu do Gieczna, gdzie na strudzonych piechurów czekał nocleg, część pielgrzymów pojechała do Łęczycy, by zwiedzić miasto. Przewodnikiem po jednym z najstarszych miast królewskich w Polsce była pani Izabela Prokopowska i konfrater Wiesław Czajka.  Prawa miejskie Łęczyca uzyskała w drugiej połowie XIII wieku. Miasto słynie z legendy o diable imieniem Boruta, ale bardziej na uwagę zasługują zabytki – zamek z czasów Kazimierza Wielkiego, baszta obronna, zespół klasztorny Dominikanów, piękny XV-wieczny kościół św. Andrzeja, klasycystyczny ratusz z XVIII w. Wieczorna wspólnotowa kolacja w Giecznie zakończyła pielgrzymkową sobotę.

W niedzielę po śniadaniu uczestnicy pielgrzymki udali się do kościoła parafialnego w Giecznie pw. Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba na Mszę św. którą sprawował proboszcz ks. Mirosław Wojturski. W trakcie ogłoszeń Senior Konfraterni Jerzy Grzegorz Kazimierczak przedstawił parafianom koncepcję pielgrzymki z Warszawy do Kalisza i dalej do Santiago de Compostela. Mszę św. zakończyło wielkopostne nabożeństwo „Gorzkie Żale”, po którym wszyscy wyruszyli na szlak.

Droga tego dnia wiodła wśród urokliwych pól i lasów. W pewnym momencie przeszkodą dla pątników okazał się ciek wodny – rzeka Struga, na której siły natury zniszczyły most. Na szczęście pomysłowością wykazał się najmłodszy pielgrzym – Jan Paweł Szarko, który jako pierwszy chwycił ścięte przez bobry brzozy i zaczął układać kładkę. Z pomocą starszych konfratrów, obiekt inżynieryjny powstał w 10 minut, dzięki czemu pielgrzymi mogli suchą stopą przebyć bród i iść dalej. „Przeprawa im. Jana Pawła Szarko” na rzece Strudze, nieopodal Mchowic przeszła do historii Konfraterni!

We wsi Karsznice oczom pielgrzymów ukazało się malownicze wzniesienie – Góra Świętej Małgorzaty. Na szczycie wzgórza stoi kościół, którego pierwowzór gotycki został zniszczony w wyniku przebudowy w XIX w. w stylu klasycystycznym. Wzniesienie, niczym polskie „Mont Saint-Michel” żegnało pątników z Mazowsza, udających się „ku Zachodowi”. Z Góry Świętej Małgorzaty do wczesnośredniowiecznego Tumu prowadzi prosta, 6 kilometrowa droga; na jej końcu stoi Archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego – jedno z największych arcydzieł architektury romańskiej w Polsce. Historię kościoła przedstawił zebranym proboszcz kolegiaty ks. Piotr Nowak; kilka ciekawostek dorzucił brat Wiesław Czajka. Masywna, kamienna, trójnawowa świątynia z granitu i piaskowca powstała w połowie XII w. Kolegiata zachowała się w bardzo dobrym stanie pomimo zniszczeń w wyniku pożarów i najazdów -  krzyżackiego w XIV w. i szwedzkiego w XVII w. oraz niemieckich bombardowań i ostrzału podczas II wojny światowej. Prace konserwatorskie zaczęły się w 1947 r. i trwają z przerwami do dziś. Słowo "tum" - od niemieckiego "Dom" oznaczającego kolegiatę/katedrę - zostało później przeniesione na całą pobliską osadę.  

Z Tumu, urokliwa ok. 2 km droga po terenach zalewowych Bzury prowadziła do Łęczycy, gdzie modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele św. Andrzeja zakończyła pielgrzymkę. W tym dniu, kiedy Kościół wspomina św. Józefa, do którego sanktuarium w Kaliszu zmierzają pątnicy, modlono się szczególnie za Protektora Konfraterni JE bp. Józefa Guzdka. Niech Opatrznościowy Stróż Bożej Rodziny czuwa nad Nim i Jego podległymi! 

Pątnicy, wdzięczni Bogu i św. Jakubowi za pomoc i opiekę, nie zapominają w swych  modlitwach również o bliźnich, którzy dobrze dla nich czynili. Szczególne podziękowania wyrażają braciom: Wiesławowi – za ciekawe prelekcje oraz Janowi Pawłowi – za pomysł budowy przeprawy na Strudze. Dziękują też ks. kan. dr Stanisławowi Banachowi za serdeczną życzliwość, jaką po raz drugi okazał wędrowcom Jakubowym w Głownie, Panu Kościelnemu w Giecznie za dobroczynność oraz  ks. proboszczowi  Piotrowi Nowakowi za poszerzenie ich wiedzy o bezcennej Archikolegiacie w Tumie.

Dziewiąty etap pielgrzymki
Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa  odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia br. Pątnicy będą szli z Łęczycy do miejscowości Dobra. Wyjazd busem z Warszawy (Plac Bankowy) 22 kwietnia o godz. 6.00
Zapisy:
kazimierczak1711@wp.pl, caminomazowieckie@gmail.com, lukaszstefaniak@poczta.fm.
Informacje:
www.santiago.info.pl

Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
foto. Beata i Marek Sokołowscy

 

 

 

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;