Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-24
„Gra o życie” – tego filmu nie wolno nie obejrzeć (TVP, poniedziałek 27 marca)

Wielu Polaków często powtarza, że swoje nawrócenie zawdzięcza pielgrzymkom Jana Pawła II do Ojczyzny. Czy są to tylko powierzchowne deklaracje, czy też słowa nauczania świętego papieża rzeczywiście owocują dziś rozkwitem cywilizacji życia, której był tak niezłomnym apostołem? Ten film to materiał do rachunku sumienia dla wielu z nas, a mamy przecież okres wielkopostny. Czy jesteśmy świadomi, że bierzemy udział w grze o życie (a nie o jego pozory)? „Gra o życie” po wielu przeszkodach  trafia na ekrany Telewizji Polskiej. Premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Nowaka w poniedziałek 27 marca po Teatrze Telewizji.

Przedpremierowy pokaz filmu dla dziennikarzy odbył się 23 marca 2017 r., w przeddzień Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia (25 marca – Zwiastowanie NMP), w siedzibie Episkopatu Polski. Powiedzieć, że film pokazuje polską drogę do pełnej prawnej ochrony życia – to powiedzieć stanowczo za mało. Ten film pokazuje świadectwa ludzi, którzy wzięli na siebie brzemię ratowania narodu polskiego w każdym wymiarze – i biologicznym, i duchowym. A za taką odwagę nagrodą są szykany, szyderstwa, groźby pozbawienia życia. W najłagodniejszej wersji – zamilczenie w najgłośniejszych mediach, czyli de facto cenzura w wolnych (?) mediach. Jeśli chcemy zrozumieć, co się tak naprawdę wydarzyło w najnowszej historii Polski w planie dla wszystkich najważniejszym, jeśli szanujemy samych siebie i siebie nawzajem, nie można tego filmu nie obejrzeć.

Krzysztof Nowak, reżyser i scenarzysta filmu, nie zajmował się przed powstaniem filmu tematyką obrony życia. Z zawodu jest historykiem. I właśnie spojrzenie historyka na naszą rzeczywistość skłoniło go do powzięcia tego pomysłu. Uświadomił sobie, że jest ogromna luka tematyczna w komercyjnych mediach. Milczą o działaniach na rzecz ochrony życia. Media mainstreamowe były wyłącznie rzecznikami lobby proaborcyjnego i aktywistek feministycznych.

Krzysztof Nowak, historyk, wiedział, jak bezcennym źródłem dla badaczy historii są bezpośrednie świadectwa osób, które wzięły czynny udział w walce o życie, której finałem było uchwalenie pierwszej na świecie ustawy chroniącej życie (z trzema wyjątkami). A czas mijał, świadkowie odchodzą. To był ostatni moment, by odsłonić kulisy i dramaturgię tych zmagań. Kto ma oczy, niechaj patrzy, kto ma uszy, niechaj słucha, kto ma rozum, niech wyciąga wnioski. Taka jest siła tego świadectwa, tak „niebezpiecznego” dla rzeczników cywilizacji śmierci (także duchowej).

– Na początku był pomysł nagrania świadectw… i brak środków – mówił reżyser zapytany o genezę filmu. – Pomysł został początkowo wsparty środkami Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w osobie jej prezesów Pawła Wosickiego i Antoniego Zięby, ale od 2013 r. brak środków uniemożliwiał dokończenie. Naprzeciw wyszła instytucja kultury, jaką jest przecież telewizja publiczna – podkreślił reżyser.

Twórcy filmu przypomnieli, jak wielkie owoce przyniosła batalia o zniesienie stalinowskiej ustawy z 1956 r. dopuszczającej aborcję z tzw. względów społecznych, czyli de facto na życzenie. Ustawa z 1956 r. obliczona była przede wszystkim na pozyskanie kręgów liberalnej inteligencji.

Ustawa chroniąca życie od poczęcia uchwalona przez sejm w 1993 r. przede wszystkim przyczyniła się do uratowania milionów istnień ludzkich i do przemiany świadomości społecznej, ale i sumień rodaków w tej sferze. Przed uchwaleniem nowej ustawy połowa Polaków opowiadała się za prawem do zabijania dzieci poczętych w łonie matki. Dziś zaledwie kilkanaście procent społeczeństwa jest za aborcją, czyli prawem do zabijania najbardziej bezbronnych istot.

Efekt tzw. czarnych parasolek to skutek domagania się penalizacji kobiet przez niektóre środowiska pro-life. – Przez zbytni rygoryzm i brak roztropności można zaprzepaścić wiele – podkreślali posłowie i politycy, którzy brali udział w uchwaleniu tej pionierskiej w skali świata ustawy chroniącej życie. – Kto ma prawo powiedzieć, że wolno zabijać najbardziej bezbronnych? – głos proroka naszych czasów św. Jana Pawła II otwiera ten poruszający film, którego człowiek sumienia nie może nie obejrzeć.

W filmie pokazany jest zewnętrzny i wewnętrzny plan batalii o poszanowanie świętości życia. Ilu z nas wie, jaką modlitwą i ofiarą okupiony jest ten owoc – ustawa z 1993 r.

W filmie mówią najwięksi duchowi przewodnicy narodu polskiego: prymas Wyszyński i papież Jan Paweł II. Ale także błogosławiony papież Paweł VI (autor encykliki „Humanae vitae”). O dramatycznych okolicznościach uchwalenia ustawy mówią m.in. senator Walerian Piotrowski, senator Alicja Grześkowiak, poseł Marek Jurek. Swoim świadectwem dzieli się także Wanda Póltawska, więzień Ravensbruck, zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II. Przypomniana jest rola świętych kapłanów, którzy zakładali (w święto Matki Bożej 8 września) ruch „Gaudium vitae” – ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Małkowski. Dowiadujemy się, dlaczego i kto blokował przy okrągłym stole fundamentalny dla przetrwania narodu temat prawnej ochrony życia.

Dla ludzi, którzy kwestionują lub podważają sens odważnej postawy ludzi wiary w polityce, film jest wymownym dowodem prawdy słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Skoczowie w 1995 r. (okres obalania ustawy przez SLD): „Polska woła o ludzi sumienia!”. Walerian Piotrowski, jeden z autorów projektu, prawnik i poseł, przypomina, że projekt został złożony nie przypadkiem w święto Niepokalanej 8 grudnia, został bowiem powierzony w modlitewną opiekę Matki Bożej Rokitniańskiej.

Od wizyty Jana Pawła II w polskim sejmie w 1999 r. pokazanej w filmie minęło wiele lat. Czy przekazaliśmy młodemu pokoleniu te słowa, aby uchronić je od antyduchowych zasadzek: „Demokracja bez wartości (chrześcijańskich) przeradza się w jawny bądź ukryty totalitaryzm”? O szczególnym posłannictwie Polski w ratowaniu duchowej egzystencji Europy powiedział Wandzie Półtawskiej przed laty jej francuski przyjaciel, genetyk, prof. Jerome Lejeune: „Polska jest nadzieją Europy; uratuje wartości chrześcijańskie…”
Elżbieta Szmigielska-Jezierska


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;