Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
marzec
2017-03-31
Pielgrzymka polskich kombatantów do Ziemi Świętej

Oddanie hołdu polskim żołnierzom i więźniom sowieckich łagrów spoczywającym na nekropoliach w Izraelu, a także wyrażenie wdzięczności żołnierzom II Korpusu Polskiego, którzy okryli się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej - to cel, jaki przyświecał weteranom II wojny światowej podczas ich pielgrzymki kombatantów do Ziemi Świętej, która odbyła się od 26 do 31 marca. W tym roku przypada 74. rocznica pobytu w Palestynie Armii Polskiej na Wschodzie. Powstała ona na rozkaz Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego z połączenia Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i Armii Polskiej w ZSRR, ewakuowanej do Iranu. Na jej czele stanął generał Władysław Anders.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Piotra w Jaffie, po której weterani i towarzyszący im przedstawiciele polskich władz złożyli wieniec przed pomnikiem ufundowanym przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki odwiedzili m.in. polskie mogiły z lat 1940-1947 na cmentarzach w Hajfie i Ramli. Złożyli też wizytę w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. w Bazylice Konania, Bazylice Narodzenia Pańskiego oraz w Bazylice Grobu Pańskiego. Odwiedzili także trzecią stację Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, której wystrój ufundowali żołnierze gen. Andersa. Jednym z punktów pielgrzymki była wizyta w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Polska delegacja oddała również hołd Polakom pochowanym na stoku Góry Syjon. W latach 1942-1946 pochowano tam kilkudziesięciu uchodźców, żołnierzy Armii Polskiej i ich rodziny. Pielgrzymi złożyli też wizytę w Nowym Domu Polskim, który powstał dzięki wsparciu polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i uchodźców, ocalonych z sowieckiej Rosji. W okolicy Jerozolimy weterani wraz z towarzyszącą im delegacją państwową złożyli wieniec przed tablicami upamiętniającymi żydowskie ofiary mordu katyńskiego w Lesie Męczenników. Na jego terenie posadzono drzewa tworząc tzw. Lasek Katyński upamiętniający żydowskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

W pielgrzymce wzięli udział żołnierze II Korpusu Polskiego, weterani organizacji kombatanckich m.in. płk Ryszard Sobierajski, wiceprzewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, żołnierze Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, przedstawiciele więźniów politycznych okresu stalinowskiego, przedstawiciele Powstańców Warszawskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. - Spotkaliśmy się z pułkownikiem Stanisławem Aronsonem, który brał udział w Powstaniu Warszawskim, a obecnie mieszka w Izraelu. Trzonem tej pielgrzymki byli Żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i ci , którzy tworzyli zręby armii gen. Andersa - powiedział opiekun pielgrzymki ks. prof. Chrostowski. - Córka gen. Andersa - pani Anna Maria Anders powiedziała do uczestników, że wszyscy oni są jej rodziną. To było wielkie przeżycie dla uczestników pielgrzymki - dodał duchowny.

KAI

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;