Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
maj
2017-05-21
Piesza pielgrzymka „Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa” Warszawa – Kalisz. Etap finalny 10: Dobra – Kalisz

W niedzielę 4 września 2016 r. zainaugurowano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie pieszą pielgrzymkę Ze Świętym Jakubem do Świętego Józefa. Pielgrzymi skupieni w Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP oraz wszyscy chętni, od września 2016 r. do maja 2017 r. szli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W sobotę i niedzielę 20 - 21 maja 2017 r. 31 pielgrzymów uczestniczyło w dwudniowym etapie z niewielkiego miasta Dobra do Kalisza. To był piękny weekend. Dobry Bóg sprawił, iż aura do pieszego pielgrzymowania była wspaniała. Silny wiatr chłodził ostre słońce, a wędrówka pomagała zgłębiać tajemnicę doskonałości Dzieła Bożego. Po przybyciu do Dobrej, pątnicy wyruszyli na szlak po drogach i ścieżkach Wysoczyzny Tureckiej i Kaliskiej. W majowy weekend te wspaniałe ziemie koiły zmysły idących. Pogłębiały wyobraźnię, ubogacały ducha, który w wielu sercach wybrzmiewał słowami: „O, piękna jesteś Polsko, pod stopami pielgrzymów, którzy Cię przemierzają i Ciebie uczą się!”

Piękno ojczystej ziemi wyciszało wędrowców, czyniło ich bardziej wrażliwymi, odkrywało przed nimi – często nieuświadomioną – dumę z własnego kraju. Droga wiodła przez urokliwe prowincjonalne miejscowości takie jak: Czajków, Wojciechów, Będziechów, Małgów. Mieszkańcy mijanych wiosek, zaskoczeni widokiem pielgrzymów, pytali  dokąd ci idą, „skąd Bóg prowadzi” i dziwili się, że droga pątnicza wiedzie „aż z Warszawy i to pieszo”. Tak właśnie wygląda „polska gościnność”, której przejawem było serdeczne zainteresowanie okazywane pątnikom. W niektórych miejscowościach pielgrzymi mieli okazję poznać wartości ludowe i spółdzielcze, a także fragmenty z dziejów wsi np. zburzenie przez Niemców w czasie ostatniej wojny okazałej kaplicy. Na jej miejscu stoi dziś ukwiecona kapliczka, pod którą mieszkańcy wioski w majowe wieczory odmawiają Litanię do Matki Bożej. Gmina Lisków przybliżyła wędrowcom postać ks. Wacława Blizińskiego – posła i senatora II RP, który w dobie zaborów i po odzyskaniu niepodległości, aktywizował włościan okolic Kalisza. Sobotni marsz piechurzy zakończyli w Emilianowie.

Na nocleg pątnicy dotarli do gościnnego Centrum Orione w Kaliszu. Nabożeństwo majowe i Msza św. w katedrze św. Mikołaja oraz nawiedzenie świątyni pobernardyńskiej zakończyły pierwszy dzień pielgrzymki.

W niedzielę pielgrzymi dojechali z Kalisza do Emilianowa i stąd wyruszyli na szlak. Szli brzegiem Zalewu Murowaniec i skrajem ogrodniczo-sadowniczych miejscowości Józefina, Stary Nakwasin, Tłokinia. W Tłokini Kościelnej nawiedzili kościół św. Jakuba usytuowany nieopodal rogatek Kalisza. Ostatnie 7 km pielgrzymiego szlaku, to był swoisty „marsz chwały do św. Józefa” kończący kilkumiesięczną pąć.

Pielgrzymi - szczęśliwi, że osiągnęli cel - na zakończenie pielgrzymki uczestniczyli we Mszy św. w rycie trydenckim, która w każdą niedzielę jest odprawiana w kaplicy cudownego obrazu sanktuarium kaliskiego.
Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa, ks. prałat Jacek Plot, niezwykle ciepło przyjął pątników. Pielgrzymkę zakończyła wspólna agapa, w czasie której Senior wręczył uczestnikom certyfikaty odbycia pielgrzymki do św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi, którzy dotarli z Warszawy do Kalisza, chylą pokornie i dziękczynnie czoła, przed wszystkimi dobrodziejami, których spotkali na swojej drodze. Serdeczne „Bóg zapłać”, kierują zarówno do biskupów, kapłanów, samorządowców, jak też wszystkich ludzi dobrej woli, których spotkali na swej drodze. Niech św. Jakub i św. Józef – wynagrodzą im życzliwość okazaną pątnikom.

Droga do Kalisza otworzyła pielgrzymowanie Konfraterni św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego ku Europie Zachodniej, do grobu św. Jakuba w Santiago de  Compostela na północy Hiszpanii. Cel: dotrzeć do Santiago w Roku Świętym Jakubowym 2027! Kolejnym etapem pielgrzymowania Jakubowego będzie wędrówka od września 2017 do wiosny 2018 pod hasłem: „Ze św. Jakubem. Od św. Józefa Kaliskiego do Maryi obalającej pogańskie bóstwa”. Wizerunek Madonny znajduje się w kościele św. Krzyża w Żytawie, na tzw. Wielkiej Zasłonie Wielkopostnej (XV w.). Pierwszy etap pielgrzymki będzie miał miejsce w dniach 23-24 września 2017, na trasie: Kalisz-Ostrów Wlkp.-Sulmierzyce. Szczegóły w sierpniu na: http:// www.santiago.info.pl .

Dziękujemy za dotychczasowe uczestnictwo w pielgrzymkach Konfraterni i zapraszamy do udziału w następnych.

Więcej zdjęć pod tym linkiem >>>

Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
foto.: Piotr Szarko

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;