Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-04
Kętrzyn: dwa jubileusze: 660. rocznica lokalizacji Miasta i 26. powołania do istnienia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej

4 czerwca w Kętrzynie odbyły się uroczystości 660. rocznicy lokalizacji Miasta i 26. powołania do istnienia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w bazylice św. Jerzego w Kętrzynie a następnie w apelu na rynku Miasta. Obchodom towarzyszyły takie imprezy: jak pokaz sprzętu wojskowego, okolicznościowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz pokaz sztuk walki w wykonaniu żołnierzy z jednostki wojskowej z Giżycka.

Mszą św. dziękczynną w bazylice św. Jerzego rozpoczęły się uroczystości jubileuszu lokalizacji Miasta oraz powołania do istnienia dwóch działających tu instytucji Straży Granicznej. Przewodniczył jej ks. kan. Stanisław Majerski, proboszcz parafii św. Jerzego w koncelebrze ks. płk SG Zbigniewa Kępy oraz ks. kpt. Jacka Dzwonka, kapelana Parafii Straży Granicznej w Kętrzynie. Jej uczestnikami byli: zaproszeni goście: m.in. Burmistrz Miasta Wezel, wojewoda warmińsko - mazurski, komendanci i funkcjonariusze Straży Granicznej, dowódcy jednostek wojskowych z Warmii i Mazur oraz mieszkańcy Kętrzyna.

Kazanie wygłosił ks. płk Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. Nawiązując do obchodzonej uroczystości Zesłania Ducha Świętego wspomniał on o dziele ewangelizacyjnym prowadzonych wśród mieszkających na tym terenie plemieniu Bartów. - Mieszkańcy ewangelizowani przez zakon krzyżacki przyjęli chrzest. Na zgliszczach grodu o nazwie Rast zbudowano strażnicę krzyżacką. Wybudowano kościół św. Katarzyny. Osadę otoczono murami obronnymi. 11 listopada 1357 r. miejscowość ta otrzymała prawa miejskie nadane przez Henninga Schidekopfa, przez lokalizację na prawie chełmińskim. W obrysie murów od strony południowej wybudowano warowny kościół św. Jerzego i zamek krzyżacki.

Ks. Kępa podkreślił, że mieszkańcy tego miasta zwanego najpierw Rastenburg lub Rastenborg gromadzili się w świątyniach: św. Jerzego i św. Katarzyny, aby uwielbiać Boga i szukać umocnienia w swoim życiu. Przychodzili i gromadzili się na modlitwie jak Apostołowie i uczniowie w Wieczerniku. Tak było przez 660 lat historii tego miasta.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że była to historia wspaniała, ale też i trudna, naznaczona wojnami, pożogą i nieszczęściami. Świadectwem tego jest cmentarz z czasów I wojny światowej znajdujący się w Kętrzynie, za hotelem „Agros” oraz zniszczenia wojenne dokonane przez Czerwoną Armię podczas II wojny światowej.
- Dzisiaj powiedział kaznodzieja, to miasto nazwane Kętrzynem od wielkiego Polaka Wojciecha Kętrzyńskiego.

Dziekan Straży Granicznej wspomniał także o obchodzonym tego dnia w Kętrzynie 26. rocznicy powstania Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej. - Dwa jubileusze, obchodzone w jednym dniu gdyż najnowsza, powojenna historia tego miasta związana jest mocno ze Strażą Graniczną. Powiemy, że także historia Straży Granicznej związana jest nierozerwalnie z tym miastem – powiedział kaznodzieja.

Ks. Kępa nawiązał do dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce poprzedniego dnia w Londynie, kiedy to doszło do zamachu terrorystycznego. - Po raz kolejny – jako społeczeństwo uświadamiamy sobie znaczenie waszej pracy dla bezpieczeństwa ojczyzny – zwrócił uwagę kaznodzieja. Jesteście nam potrzebni, aby nasze społeczeństwo, to miasto mogło żyć bez lęku i niepokoju przed takimi zagrożeniami.
Ksiądz Kępa zachęcił do modlitwy w intencji dawnych mieszkańców tego grodu, do życzliwości wobec przybywających do Kętrzyna zarówno cudzoziemców, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także do zaangażowania się w sprawy społeczne.

Na zakończenie Mszy św. płk SG Roman Łubiński podziękował duchownym za przewodniczenie modlitwie w intencji Straży Granicznej.

Dalsze uroczystości odbywały się na rynku przed ratuszem miejskim.

Płk SG Tomasz Semeniuk, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, w okolicznościowym przemówieniu powiedział: Dokładna data utworzenia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przypada na 16 maja. "Nasz" Oddział powołany został w 1991 roku w wyniku rozwiązania Kaszubskiej Brygady WOP i Podlasko-Mazurskiej Brygady WOP. Przejął ochronę blisko dwustu kilometrowego odcinka kaliningradzkiego na granicy z Federacją Rosyjską. [Patrz wywiad: Polska Straż Graniczna dzisiaj to marka znana w Europie].

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia i nagrody, a także awanse na wyższe stopnie w poszczególnych korpusach.

Obchody uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, pokaz walki wręcz żołnierzy 15 GBZ oraz pokaz sprzętu Straży Granicznej. Przed ratuszem miejskim zaprezentowano pojazdy i uzbrojenie wojsk amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i polskich.

Więcej zdjęc znajdziesz w galerii >>>

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;