Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-07
Franciszkańscy męczennicy orędownikami pokoju

Po zamachach terrorystycznych w Belgii w marcu 2016 r. dochodziły do nas informacje, że powstają tam grupy różańcowe, w których wierni modlą się pod patronatem Zbyszka i Michała o obronę przed terroryzmem. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej oddolnej inicjatywie - mówi w rozmowie z KAI br. Jan Hruszowiec OFMConv, promotor kultu Męczenników z Pariacoto, patronów krucjaty różańcowej w modlitwie o pokój i o obronę przed terroryzmem. Liturgiczne wspomnienie polskich męczenników obchodzone jest dziś w Kościele.

Jak mówi w rozmowie z KAI promotor kultu Męczenników z Pariacoto, br. Jan Hruszowiec OFMConv, kult polskich męczenników bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, wciąż się rozszerza. Na świecie są dziś 183 miejsca w 21 krajach, w których czczone są ich relikwie pierwszego stopnia. Oprócz Polski, są to m.in. Albania, Boliwia, Filipiny, Republika Środkowej Afryki, Włochy i Stany Zjednoczone. Począwszy od grudnia 2015 r. rozprowadzono także 190 tys. obrazków z relikwiami drugiego stopnia – fragmentami odzieży należącej do męczenników. - To swego rodzaju fenomen. Zazwyczaj na takich obrazkach znajdują się relikwie trzeciego stopnia. Nam udało się zabezpieczyć stroje, które bracia nosili. Robimy także różańce, w których umieszczone są relikwie drugiego stopnia. Od kwietnia ubiegłego roku, rozprowadziliśmy ich 34 tysiące – podkreśla br. Hruszowiec. Popularyzacja kultu polskich męczenników odbywa się także poprzez poświęcone męczennikom spotkania, których w Polsce od początku ubiegłego roku odbyło się blisko 100.

Męczennicy z Pariacoto są dziś także patronami krucjaty modlitewnej o pokój na świecie i zachowanie od terroryzmu, zainaugurowanej dn. 5 maja 2016 r., podczas kapituły prowincjalnej, odbywającej się w Kalwarii Pacławskiej. „Nasi bracia zginęli z rąk terrorystów, dlatego za ich wstawiennictwem pragniemy modlić się właśnie o pokój i ochronę przed terroryzmem” - wyjaśnia br. Hruszowiec. Idea krucjaty różańcowej powstała po serii ataków terrorystycznych w Belgii w marcu 2016 r. „Wówczas dochodziły do nas informacje z Belgii, że powstają tam grupy różańcowe, w których wierni modlą się pod patronatem Zbyszka i Michała, w obronie przed terroryzmem. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej oddolnej inicjatywie” - mówi zakonnik. Jak podkreśla br. Hruszowiec, franciszkanie zastanawiali się, w jakich sprawach będą orędowali polscy męczennicy, a świadectwa tego, że patronują modlitwie o pokój, zaczęły napływać z całego świata. „Jest już kilka takich świadectw, które nadawałyby się do sprawdzenia na drodze do kanonizacji. Mamy m.in. trzy świadectwa kobiet, które nie mogły mieć dzieci, a dziś dzięki wstawiennictwu męczenników mogą cieszyć się potomstwem. Najwięcej jest jednak świadectw tego, jak Zbyszek i Michał uspokajają serca w sytuacjach mobbingu, prześladowań, niepokojów. Liczne osoby piszą o tym, że za przyczyną naszych braci powraca pokój serca” - relacjonuje br. Hruszowiec. Jak dodaje, wiele osób podkreśla nie tylko nadzieję, jaką przywraca codziennemu życiu modlitwa za wstawiennictwem polskich misjonarzy, ale też fakt, że są to „męczennicy uśmiechnięci”, którzy już swoim wizerunkiem i świadectwem życia przywracają pokój i radość. Zakonnik przypomina także, że obrazki z relikwiami błogosławionych to nie przedmioty magiczne, ale narzędzie, które ma pomóc w kontakcie z Bogiem.

Polscy franciszkanie, pełniący posługę misyjną w Peru, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, zostali zamordowani dn. 9 sierpnia 1991 r. wraz z ks. Alessandro Dordim w peruwiańskim Pariacoto, przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Szczegółowe informacje dotyczące ich życia i kultu można znaleźć na stronie meczennicy.franciszkanie.pl Szczegóły dotyczące krucjaty modlitewnej i możliwości włączenia się w nią znajdują się natomiast pod adresem: krucjata.franciszkanie.pl

KAI (abd / Kraków)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;