Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-13
W katedrze polowej zainaugurowano święto Żandarmerii Wojskowej

Ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej (ŻW). W homilii życzył żołnierzom ŻW, aby budowali autorytet formacji w oparciu o jedność słowa i czynu. – Musicie być przykładem dla innych – apelował. Eucharystia w katedrze polowej zainaugurowała obchody święta Żandarmerii Wojskowej.

Na początku Mszy św. do katedry polowej wprowadzony został sztandar Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Ks. mjr. Ireneusz Biruś, kapelan ŻW odczytał list, który skierował do żołnierzy i pracowników ŻW biskup polowy Guzdek. – Dziękuję Wam za odwagę, poświęcenie oraz siłę charakteru. Na co dzień doskonalicie swoje umiejętności podczas ćwiczeń i szkoleń, dochodząc do perfekcji, co czyni Waszą formację silniejszą, sprawniejszą i skuteczniejszą – napisał bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że żołnierze ŻW zawsze są „do dyspozycji, gotowi do działań służących umocnieniu bezpieczeństwa Polski i jej obywateli”. – Za ten trud i oddanie wyrażam wszystkim serdeczne podziękowanie – zaznaczył bp Guzdek.

W homilii ks. płk Wątroba podkreślał, że współcześnie mówi się o upadku autorytetów, którego przyczyną jest rozdźwięk, jaki zachodzi między słowem a czynem. – Niezrównanym wzorem jedności między słowem a czynem jest Jezus Chrystus – wskazywał ks. Wątroba.

Wikariusz generalny biskupa polowego podkreślił, że jedność słowa i czynów, ważna jest zwłaszcza w środowisku mundurowych, ludzi stojących na straży prawa i bezpieczeństwa. – Musicie sami być przykładem dla innych w tym, czego od nich wymagacie – w przestrzeganiu dyscypliny wojskowej i życia zgodnego z wartościami moralnymi – powiedział.

Podziękował żołnierzom i pracownikom ŻW za uczciwą i rzetelnie pełnioną służbę. Życzył, aby niełatwa praca przynosiła wiele radości i satysfakcji. – Niech zgodność waszych słów i czynów budzi uznanie i najwyższy szacunek u tych, którym będziecie służyć, zarówno ludziom w mundurach, jak i cywilom. Niech w tej służbie towarzyszy wam opieka Maryi Hetmanki Żołnierza Polskiego i  Boże błogosławieństwo ¬– powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy żandarmerii z jej komendantem głównym gen. bryg. Tomaszem Połuchem.

Przed błogosławieństwem ks. płk Wątroba poprowadził modlitwę w intencji zmarłego przed kilkoma dniami brata ks. płk. Adama Prusa, dziekana ŻW oraz wszystkich poległych i zmarłych żołnierzy tej formacji.

Do zadań żołnierzy ŻW należy zapewnianie przestrzegania dyscypliny wojskowej; ochrona życia, zdrowia i mienia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze ŻW dbają także o ochronę tajemnicy państwowej i służbowej w wojsku. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, głównie związanym z terroryzmem, w ramach struktur ŻW sformowano wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym.

Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ i UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie.
ŻW stale współdziała z Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Celnym, Głównym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i ABW. Wraz z innymi służbami uczestniczy w ochronie ludzi i obiektów podczas ważnych uroczystości i wydarzeń społecznych, politycznych, religijnych i sportowych. Charakterystyczną oznaką żandarmów jest czerwony beret oraz naramiennik z literami MP (MilitaryPolice).

W ubiegłym roku ŻW brała udział w zabezpieczaniu m.in. szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;