Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-15
Wrocław: „Eucharystia wzywa nas do posługi jednania” – abp J. Kupny

Tysiące wiernych z wielu wrocławskich wspólnot, w tym z parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Elżbiety, uczestniczyło w obchodach Bożego Ciała. We Wrocławiu tegoroczne uroczystości miały szczególnie podniosły charakter. Były one bowiem jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 20 rocznicy zorganizowanego właśnie w tym mieście 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Ostatni ołtarz znajdował się na placu przed kościołem garnizonowym, który właśnie w czasie tego kongresu został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. koncelebrowanej w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela, w obecności m.in. metropolity seniora ks. kard. Henryka Gulbinowicza, obecny włodarz archidiecezji wrocławskiej ks. abp Józef Kupny podkreślił, że Eucharystia wzywa nas do posługi jednania, a nie wykluczania, do dawania świadectwa. Wskazał, że procesja Bożego Ciała nie jest manifestacją religijną w imię równego traktowania katolików, nie jest też atrakcją turystyczną. – Wychodzimy, bo nie możemy inaczej. Nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy, słyszeliśmy, czego doświadczyliśmy.

Jego zdaniem eucharystyczna pobożność musi zgodnie ze słowami Jana Pawła II obejmować solidarność z tymi, którzy cierpią głód. – Kiedy wpatrujemy się w Chleb Niebieski i wychodzimy z nim na ulicę, nie możemy zamknąć serc przed tymi, którym brakuje chleba powszedniego – wskazywał kaznodzieja.

Nawiązując do 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu w dniach 25 maja – 1 czerwca 1997 r. pod hasłem „Eucharystia i wolność”, ksiądz arcybiskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane we Wrocławiu: „Aby zgłębić tajemnicę Eucharystii, trzeba ciągle na nowo powracać do Wieczernika, tam, gdzie w Wielki Czwartek miała miejsce Ostatnia Wieczerza”. Ojciec Święty w swoich rozważaniach odniósł się zarówno do odczytanych fragmentów Ewangelii św. Jana, jak i do Księgi Powtórnego Prawa. Wzywał przy tym do rachunku sumienia. – Myślę, że pomimo upływu dwóch dekad te słowa nie tylko nic nie straciły ze swej aktualności, ale nadal stanowią wyzwanie – stwierdził metropolita wrocławski. Dodał, że jeśli nawet wówczas nas tam nie było, jeżeli nie byliśmy adresatami wezwań Ojca Świętego, to dzisiaj otrzymujemy te słowa jako przesłanie, jako wezwanie, by ci, którzy przyjdą po nas świętować kolejne jubileusze tego wydarzenia, mogli powiedzieć, że ojcowskie słowa Jana Pawła II stały się w nas ciałem i że w pełni je zrealizowaliśmy – apelował, kończąc homilię, ks. abp Józef Kupny.

Po Eucharystii abp Kupny poprowadził centralnymi ulicami Wrocławia procesję z Najświętszym Sakramentem z licznym udziałem duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, kapelanów wojskowych, przedstawicieli Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, radnych Rady Miejskiej Wrocławia, Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, szkół katolickich, mieszkańców i gości Wrocławia. Zakończyła się ona na placu przed bazyliką garnizonową pw. św. Elżbiety. Żołnierze nieśli baldachim, a procesji towarzyszyła także wojskowa orkiestra.
Marek Zygmunt


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;