Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-15
Uroczystość Bożego Ciała w PKW ŁOTWA

W czwartek, 15 czerwca, w międzynarodowej kaplicy bazy wojskowej Adazi na Łotwie, gdzie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, odbyła się Msza święta i procesja z okazji święta Bożego Ciała.

W homilii, kapelan polskiego kontyngentu – ks. mjr Grzegorz Przewrocki nawiązał do genezy i istoty święta i procesji: „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac.: Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi) korzeniami sięga XIII wieku, i została ustanowiona przez Papieża Urbana IV w na skutek widzeń św Juliany z Cornillon. Święto jest ustanowione aby wspominać Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W dniu dzisiejszym wierni Kościoła Katolickiego wychodzą poza światynie, aby zamanifestować światu swoją wiarę w obecność Boga pod postacią chleba i wina".

Tak też uczynili żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie – po mszy przeszli w procesji na terenie bazy wojskowej Łotewskiej Brygady Wojsk Lądowych, czym dali świadectwo swojej wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W procesji zorganizowanej przez Wojsko Polskie – oprócz dówódcy PKW – mjr Marka Potorskiego, i jego zastępcy – mjr. Adama Anuszkiewicza, oraz przybyłych żolnierzy, udział wzięli też goście z korpusu duchowego Narodowych Sił Zbrojnych Republiki Łotwy. Była to pierwsza procesja Bożego Ciała w historii istnienia bazy wojskowej w Adazi.

Na zakończenie procesji żołnierze ponownie zgromadzili się w kaplicy, gdzie wybrzmiało uroczyste Te Deum – "Ciebie, Boga, wysławiamy".

tekst i zdjęcia ppor. Mateusz Drozd

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;