Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-21
W parafii wojskowej w Warszawie-Wesołej otwarto Dolinkę Pamięci

Dolinkę Pamięci składającą się z dwudziestu kamiennych tablic otwarto i poświęcono dziś w parafii wojskowej pw. św. Jana Pawła II w Warszawie-Wesołej. Otwarcie  poprzedziła Msza św. sprawowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka, który udzielił podczas niej sakramentu bierzmowania młodzieży z rodzin wojskowych.

Na początku Mszy św. zebranych przywitał ks. płk Bogdan Radziszewski, proboszcz parafii i wikariusz biskupi ds. koordynacji pracy księży dziekanów w Ordynariacie Polowym.

W homilii bp Guzdek, zwracając się do młodzieży, przypomniał, że rodzice „prosząc o chrzest święty, zobowiązali się, do wychowania ich w duchu chrześcijańskim”. – W dniu waszego bierzmowania pragnę w waszym imieniu podziękować rodzicom – nauczycielom i świadkom wiary. Dziękuję również księżom i katechetom, którzy wspierali waszych rodziców w przekazie wiary – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że od dziś obowiązek głoszenia prawdy o Ewangelii spoczywa na nich. – Dziś Jezus mówi do was: Idźcie i nauczajcie; Idźcie i głoście Ewangelię; bądźcie moimi świadkami aż po krańce ziemi. Nie zostawia was samymi, ale daje wam dary Ducha Świętego, abyście sprostali niełatwemu zadaniu bycia świadkami Jezusa Chrystusa – powiedział.

Bp Guzdek wskazał na postacie upamiętnione w Dolince Pamięci. Wymienił Józefa Piłsudskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego. Zachęcił do naśladowania ich postawy i wyznawanych przez nich wartości. – To niezwykli Patronowie waszej dojrzałości! – podkreślał.

Na koniec życzył młodzieży wytrwałości w dążeniu do dobra i doskonałości. – Każdy ma swój czas. Był czas marszałka Józefa Piłsudskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki… Teraz jest wasz czas, aby dawać świadectwo miłości Chrystusa i Kościoła. Ufam, że nie zawiedziecie nadziei w was pokładanych. Pozwólcie się prowadzić Duchowi Świętemu! – zachęcał.

Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego. Uczestniczyli w niej m.in.  minister środowiska Jan Szyszyko, wiceminister ON Wojciech Fałkowski, generałowie WP, rodziny bierzmowanych, mieszkańcy parafii.

Po Mszy św. odbyła się uroczystość otwarcia Dolinki Pamięci.

– Od roku 2016 realizowany był projekt stworzenia w parafii wojskowej pw. św. Jana Pawła II w Warszawie-Wesołej Dolinki Pamięci. Na zagospodarowanym zboczu wzniesienia świątynnego ustawiono dwadzieścia kamiennych tablic obejmujących lata 1918-2010. Poszczególne tablice upamiętniają ważne osoby, daty i wydarzenia historyczne, wpisujące się w to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska – wyjaśnił ks. płk Radziszewski.

Proboszcz parafii wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca modlitwy, refleksji i pamięci.

Na kamiennych tablicach znalazły swe upamiętnienie takie wydarzenia jak m.in. odzyskanie niepodległości w 1918 r., Bitwa Warszawska 1920 r., wybuch II wojny światowej, rzeź wołyńska, Powstanie Warszawskie czy wieńcząca dolinkę katastrofa smoleńska.  Upamiętniono m.in. św. Jana Pawła II – patrona parafii, marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.
Tablice ufundowali mieszkańcy parafii, żołnierze WP oraz sympatycy duszpasterstwa wojskowego.

Biskup polowy dokonał aktu poświęcenia tablic znajdujących się w Dolince Pamięci, a wiceminister Fałkowski podziękował proboszczowi i wspólnocie parafialnej oraz fundatorom za upamiętnienie najważniejszych wydarzeń ostatnich stu lat.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;