Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-25
Kielce: 500 zeznań wojennych z Kielecczyzny na portalu zapisyterroru.pl

500 osobistych zeznań dotyczących II wojny światowej w Kielcach i na Kielecczyźnie, w tym dziejów Kościoła kieleckiego w tamtym okresie, stała się częścią portalu zapisyterroru.pl prowadzonego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Warszawie.

W sobotę 1 lipca w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się akcja promocyjna portalu. – Pokażemy, jak korzystać z wyszukiwarki, spotkamy się w miejscach terroru, będą warsztaty dla całych rodzin, grupy rekonstrukcyjne i koncert – zapowiada dyrektor OMPiO dr Marek Maciągowski.

Portal zapisyterroru.pl jest przydatnym narzędziem dla nauczycieli historii, WOS-u, historyków i dziennikarzy, również tych z zagranicy, ponieważ wszystkie zeznania zostały przetłumaczone na język angielski. Portal został pomyślany jako źródło łatwo dostępnej wiedzy, bez konieczności kwerendy archiwalnej. Zawiera protokoły przesłuchań świadków zbrodni niemieckich. Są to zeznania osób wymienionych z imienia i nazwiska, które relacjonują brutalne morderstwa, rozstrzelania, przesłuchania, zatrzymania, pacyfikacje całych podkieleckich wsi i wszelkie przejawy terroru podczas II wojny światowej. Znaczącą część stanowią m.in. zeznania pacyfikacji Michniowa w 1943 r. „To ogromnie ważne źródło. Wiele osób wciąż szuka danych na temat ofiar z II wojny światowej, a dostępne na portalu zeznania mogą okazać się bardzo pomocne. Wciąż rozpoznajemy skalę zbrodni” – uważa dr Marek Maciągowski.

KAI (dziar / Kielce)

 

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;