Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-27
Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże prace wykonane w obozie przez więźniów Auschwitz

„Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”, wystawę przygotowaną w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, zobaczyć będzie można od 6 lipca w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Na eskpozycję składają się oryginalne prace wykonane w obozie przez więźniów Auschwitz.
Jak poinformował Paweł Sawicki z biura Muzeum w Oświęcimiu, wystawa, nad którą patronat minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, jest „wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo”.

„Za bramami Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, postrzeganych przez władze niemieckie jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli oni m.in. angażować się w działania ruchu oporu, ale też dawać duchowe i moralne wsparcie w trudnych realiach okupacji. Wśród nich znajdowała się duża grupa profesjonalnych artystów plastyków” – wyjaśnił, przypominając, że do KL Auschwitz trafiali również twórcy innych narodowości, przede wszystkim Żydzi. „Ci ostatni mieli znacznie mniejsze możliwości ekspresji artystycznej, bowiem władze obozowe traktowały więźniów-Żydów bezwzględnie. Mimo to również niektórzy z nich tworzyli w obozie” – zaznaczył.

Kurator wystawy, pracująca w Zbiorach Muzeum Auschwitz Agnieszka Sieradzka podkreśliła, że placówka utworzona w 1947 roku ma unikatową w skali światowej kolekcję prac stworzonych przez więźniów obozu. „Na ekspozycji przygotowywanej wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie pokażemy niemal 200 prac. To przede wszystkim prace wykonane nielegalnie, które ukazują świat obozowej rzeczywistości. Na wystawie pokazane zostaną również portrety więźniów oraz rysunki wyrażające ich tęsknoty i pragnienia” – dodała.

W odrębnej przestrzeni wystawowej prezentowane będą prace wykonane oficjalnie, na rozkaz władz obozowych SS: przykłady sztuki propagandowej, rysunki instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, prace plastyczne dokumentujące przebieg chorób i eksperymentów medycznych oraz dzieła wykonane przez więźniów na prywatny użytek esesmanów.

Na ekspozycji zostanie także pokazany oryginalny napis „Arbeit macht frei” znad bramy do obozu Auschwitz I – wyjątkowy przykład „rękodzieła” więźniów z komanda ślusarzy, jeden z najważniejszych symboli okrutnego cynizmu świata obozu koncentracyjnego.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września br. Przed wernisażem zaplanowano konferencje prasową w dniu 6 lipca br. o godz. 12.00 w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej.
rk (KAI)/ Oświęcim,Kraków


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;