Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-28
86-letnia założycielka sierocińców w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej odznaczona przez Prezydenta RP

Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują - mówi w rozmowie z KAI s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, założycielka sierocińców "Domy Pokoju" w Jerozolimie i Betlejem, która została dziś odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś wieczorem 86-letnia siostra zakonna otrzyma w poznańskiej archikatedrze Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka.

- To jest niewątpliwie dzieło Boże, które ma na celu bronić każde życie od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Te domy, w których dzieci otrzymują darmową edukację, utrzymują się tylko dzięki dobrodziejom, nie pobieramy żadnych funduszy państwowych - podkreśla w rozmowie z KAI s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, odznaczona dziś przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się przed południem w Pałacu Prezydenckim, a 86-letnia siostra zakonna została uhonorowana za ponad 50-letnią działalność w Ziemi Świętej, gdzie w 1967 r. wraz z drugą elżbietanką, s. Imeldą Płotką rozpoczęła tworzenie "Domu Pokoju" - pierwszego sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie, służącego bezdomnym i porzuconym dzieciom. W 2010 r. rozpoczęła się budowa kolejnego Domu Pokoju sióstr elżbietanek, tym razem w Betlejem.

Do tej pory Domy Pokoju pomogły ok. 400 dzieciom. Obecnie w jerozolimskim domu przebywa 18 dzieci, a w betlejemskim 25. Jak podkreśla s. Rafała, jednym z symboli pomocy udzielanej tam potrzebującym jest 30 drzewek posadzonych w ogrodzie okalającym sierociniec na Górze Oliwnej, z których każde nosi imię dziecka, uratowanego dzięki wsparciu sióstr przed aborcją.

"Każde z tych drzewek ma swoją piękną i wzruszającą historię" - zapewnia s. Rafała.

Pytana o dalsze plany, wyraża nadzieję na powrót do Ziemi Świętej. "Trzeba się modlić, żeby przełożeni jeszcze mnie tam posłali, bo ja wciąż jestem pełna zapału!" - mówi.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, to nie jedyne odznaczenie, jakim uhonorowana została s. Rafała za wieloletnią działalność na Bliskim Wschodzie. Dziś wieczorem, z rąk przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego, otrzyma Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka. Jak podkreśla siostra zakonna, otrzymane odznaczenie, to zachęta do życia według wartości ewangelicznych i patriotycznych.

"Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują" - zachęca s. Rafała.

S. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, urodziła się 11 kwietnia 1931 r., w tym samym roku, w którym siostry elżbietanki rozpoczęły działalność w Jerozolimie. Ona sama wyjechała do Ziemi Świętej w 1961 r., a w 1967 r. wraz z s. Imeldą Płotką przystąpiła do organizowania pomocy dla osieroconych i porzuconych na ulicach Jerozolimy dzieci. Doprowadziła do otwarcia sierocińca "Dom Pokoju" na Górze Oliwnej, a następnie posługiwała w kolejnym z domów, otwartym w 2010 r. w Betlejem. W sumie spędziła w Ziemi Świętej 52 lata. Obecnie mieszka na terenie poznańskiej prowincji sióstr elżbietanek.
KAI


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;