Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-29
Boernerowo: Msza św. dla żołnierzy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych

Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie rozpoczęli obchody swego święta żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii wyraził żołnierzom wdzięczność za udział w misjach i pomoc w rozwiązywaniu konfliktów zbrojnych na całym świecie. W południe na terenie Dowództwa Operacyjnego odbył się uroczysty apel z okazji święta jednostki.

Na początku Mszy św. zebranych powitał ks. Jan Domian, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej na Boernerowie. Ks. Domian poprosił bp. Guzdka, aby modlitwą objąć także wszystkich poległych i zmarłych żołnierzy oraz pracowników wojska, którzy służyli w Dowództwie Operacyjnym i pełnili służbę w czasie misji pokojowych.

W homilii bp Guzdek przypomniał postaci patronów dzisiejszego dnia – św. Piotra i św. Pawła., przypomniał, że obydwaj ponieśli męczeńską śmierć, wypełniając polecenie Jezusa, aby nieść Ewangelię do wszystkich narodów. – To przesłanie Jezusowe, ten rozkaz, żeby nie zatrzymać w sobie i dla siebie przyjętych wartości, jest kontynuowany. Kolejne pokolenia chrześcijan przekazują wiarę, idąc na krańce świata – powiedział.

Biskup polowy przestrzegał przed obojętnością na zło organizujące się w wielu miejscach na świecie. Podkreślił, że żołnierze muszą zawsze stać na straży dobra, ale by dobrze wypełniać swoją misję, muszą dbać o właściwe ukształtowanie swoich sumień. – Nie można w sposób właściwy służyć sprawie pokoju, nie będąc wewnętrznie wolnym. Tylko żołnierz z właściwie uformowanym sumieniem może w sposób właściwy służyć tym najwyższym wartościom i stawać w obronie podstawowych praw człowieka – powiedział.

Życzył żołnierzom Dowództwa Operacyjnego, aby nawet w najtrudniejszych momentach nie tracili nadziei. – Życzę, abyśmy w naszych środowiskach nie byli głusi na wołanie o pomoc. Uczmy się tej wrażliwości w domu rodzinnym. Abyśmy jako formacja zbrojna byli przekonani do tego, że musimy z narażeniem życia iść i nieść pomoc innym. Niech Piotr i Paweł, ci którzy nie pozostali w Palestynie, gdzie wszystko się zaczęło, ale poszli na krańce świata, by stawał się on bardziej ludzki, będą natchnieniem i inspiracją dla waszych działań – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Sławomir Wojciechowski – Dowódca Operacyjny ze swoimi zastępcami, płk Tadeusz Szczurek – komendant Wojskowej Akademii Technicznej, żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego.

Po zakończeniu Eucharystii pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej złożone zostały kwiaty i znicz. Wśród ofiar tragedii był gen. broni Bronisław Kwiatkowski – Dowódca Operacyjny w latach 2007-2010.

DO RSZ odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami w operacjach pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniach prowadzonych w celu zapobiegania aktom terroru. Planuje, organizuje i prowadzi ćwiczenia, sprawdza utrzymanie zdolności dyżurnych sił do realizacji zadań poza granicami państwa, a także sprawuje nadzór nad operacjami specjalnymi.

Do tej pory dowództwo operacyjne dowodziło Polskimi Kontyngentami Wojskowymi w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, m.in. w Pakistanie, Syrii, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Afganistanie, Czadzie, Mali, Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, w krajach bałtyckich i na Morzu Śródziemnym.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;