Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-30
Warszawa: Centralne Obchody Święta Służby Więziennej i pośmiertne odznaczenie ks. ppłk. Stanisława Matznera

W Warszawie na pl. Piłsudskiego 30 czerwca z udziałem władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, szefów służb mundurowych w Polsce i szefów służb penitencjarnych różnych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej.

Gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, przywitał gości i przybliżył zgromadzonym historię i charakter pracy Służby Więziennej. Podkreślił, że po raz pierwszy Służba Więzienna obchodzi swoje święto i promuje swoich oficerów tak okazale i w tak wyjątkowym miejscu.

Funkcjonariuszom Służby Więziennej wręczone zostały odznaczenia państwowe, odznaki resortowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy, absolwentów szkolenia zawodowego realizowanego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczystą defiladą pododdziałów Służby Więziennej.

W ramach uroczystości nadano odznaczenia osobom zasłużonym dla polskiego więziennictwa, za wzorową i przykładną służbę. Pośmiertnie uhonorowany został także kapelan ks. ppłk Stanisław Matzner (1891-1940) nadaną przez ministra sprawiedliwości złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Odznaczenie odebrał Stanisław Maliszewski z Muzeum Ordynariatu Polowego WP.

Ks. Stanisław Matzner urodził się w 7 marca 1891 r. w Dębicy (diecezja tarnowska) jako syn Klemensa i Emilii z Orłowskich. Ukończył ośmioklasowe gimnazjum w Jaśle oraz seminarium duchowne w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1913 r. Po prymicji pracował jako wikariusz i katecheta szkolny w Gorlicach. W 1916 r. został powołany na kapelana do służby w armii austriackiej i do listopada 1918 r. był kapelanem obozowym na powiaty: Olkusz, Miechów, Dąbrowa, Włoszczowa oraz klasztor jasnogórski w Częstochowie.

Od listopada 1918 r. był kapelanem Wojska Polskiego w rejonie Olkusz-Częstochowa, 1. Pułku Ułanów i szpitala zakaźnego w Olkuszu, gdzie zachorował na tyfus. Po odzyskaniu zdrowia został przeniesiony do Będzina. W lipcu 1919 r. został przyjęty na etat kapelana zawodowego w stopniu kapitana ze starszeństwem dnia 1 czerwca 1919 r. Pracował do sierpnia 1920 r. w Będzinie. W sierpniu 1920 r. przeniesiony został do Kielc na stanowisko zastępcy proboszcza garnizonu podległego pod DOK nr X Przemyśl. Od marca 1922 r. objął stanowisko kapelana w Domu Inwalidów Wojennych we Lwowie DOK nr VI Lwów, a pod koniec sierpnia 1922 r. został powołany na kapelana wojskowego więzienia karnego w Stanisławowie DOK nr VI Lwów, gdzie oprócz pracy kapłańskiej i oświatowej zajmował się odnową kaplicy więziennej. W latach 1928-1930 pracował jako kierownik rejonu duszpasterstwa i proboszcz parafii wojskowej w Brześciu garnizon DOK nr IX Brześć nad Bugiem. W 1931 r. przeniesiony został do Lwowa i mianowany na starszego kapelana w stopniu major. Pracował także na posadzie administratora parafii we Lwowie DOK nr VI Lwów. Posiadał odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Wojnę 1918-1921, Medal 10-lecia Odzyskania Niepodległości.

Po wybuchu II wojny światowej i sowieckiej inwazji na Polskę wiadomo jedynie, że we wrześniu 1939 r. został aresztowany przez NKWD we Lwowie i osadzony w więzieniu, a potem wywieziony w okolice Kijowa i zamordowany w nieznanym miejscu i czasie na terytorium Ukrainy Sowieckiej w 1940 r.

Ks. mjr Stanisław Matzner figuruje na Ukraińskiej Liście Katyńskiej pod nr 1907 i jest wpisany do Księgi Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni, opracowanej w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na tabliczce umieszczonej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni jest wypisane tylko nazwisko „Matzner” bez innych danych dotyczących jego osoby.
Jowita Rusiecka


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;