Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-30
Szkoła Animatorów Misyjnych AD 2017

W dniach 26-30 czerwca, w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyła się Szkoła Animatorów Misyjnych I stopnia, w której uczestniczyła Marta Jacukiewicz, z grupy misyjnej Ordynariatu Polowego. Poniżej sprawozdanie z tego wydarzenia.

Szkoła Animatorów Misyjnych (SAM) rozpoczęła się w poniedziałkowe popołudnie od wspólnej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Maciej Będziński – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW) i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła (PDPA). Tego wieczoru, po kolacji, wszyscy uczestnicy SAMu spotkali się w auli. Celem spotkania było związanie wspólnoty. Uczestnicy losowo zostali przydzieleni do pięciu grup, które symbolizować miały kontynenty. Każda grupa miała swojego szefa, swoje obowiązki. 

We wtorek, poranną Mszą św., uczestnicy rozpoczęli drugi dzień Szkoły Animacji Misyjnej. Tego dnia wysłuchali oni wykładu o. dr Tomasza Szyszki SVD, który mówił o misyjnej naturze Kościoła. Następnie s. Monika Juszka RMI i ks. dr Maciej Będziński opowiedzieli o Młodzieżowym Wolontariacie Misyjnym. Niezwykle ciekawym punktem tego dnia była praca w grupach. Dzięki temu uczestnicy jeszcze bardziej mogli się poznać, a przy tym uczyć współpracy. Wtorkowy wieczór był szczególny jeszcze z dwóch powodów – po pierwsze: wolontariuszka Magdalena Kaczor przedstawiła prezentację i opowiadała o swojej Przyjaciółce, która została zamordowana w Boliwii – Helence Kmieć, po drugie: na zakończenie dnia został przedstawiony wzruszający dokument o śp. ks. Marku Rybińskim – „Tunezyjska Dusza”. Film przedstawiał historię młodego księdza, który pochodził ze Szczecinka, a wyjechał na misje do Tunezji. Jego ciało spoczywa na jednym z warszawskich cmentarzy. Film piękny a historia Ks. Marka godna poznania.

Trzeci dzień SAMu również rozpoczął się od wspólnej Eucharystii. Wykłady tego dnia dotyczyły Papieskich Dzieł Misyjnych, o których mówił ks. Dr Będziński, a następnie – Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, o którym opowiadała Anna Sobiech – sekretarz krajowy PDMD. W środę również warsztaty filmowe, które poprowadził Jan Sobierajski okazały się bardzo interesujące. Został zaprezentowany film „Jak Bóg da”, po czym nastąpiła dyskusja. Po obiedzie odbył się jeszcze wykład nt. Kolędników Misyjnych, który także przedstawiła Anna Sobiech. Następnym punktem były warsztaty misyjne. Tego dnia wieczorem uczestnicy spotkali się w kaplicy na Różańcu Misyjnym, który przygotowała s. Katarzyna Murawska FMM. I na zakończenie wysłuchali wykładu ks. Pawła Kaczmarczyka – przedstawiciela Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Ks. Kaczmarczyk mówił o Kościele w Syrii.

W czwartek Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ojciec misjonarz z Kazachstanu. Opowiadał o swoim doświadczeniu Boga, o życiu na misji. Mówił o relacjach z tamtejszymi ludźmi, o radościach i smutkach. Mówił też o problemach i ciężkiej pracy. Z uśmiechem wspominał swoją drogę powołania, aż do czasu, kiedy pojechał do Kazachstanu. Po śniadaniu ks. Będziński przedstawił dwa misyjne projekty: AdoMiS i Bukiet Misyjny – inicjatywy PDPA. Są to bardzo ciekawe inicjatywy, w które każdy może się zaangażować. Od „Lasciatemi cantaro” rozpoczął wykład o. Luca Bovio IMC – sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. Następnie s. Monika Juszka RMI opowiedziała o Misyjnych wakacjach z Bogiem. Kolejnym punktem tego dnia był wyjazd do Salezjańskiego Muzeum Misyjnego.

Piątek – ostatni dzień SAMu uczestnicy rozpoczęli Mszą św., której przewodniczył o. Luca. Po błogosławieństwie chętni zostali przyjęci do Papieskiej Unii Misyjnej. Następnie ks. dr Maciej Będziński i o. Luca Bovio IMC każdemu uczestnikowi wydarzenia wręczyli pamiątkowe dyplomy. Po wspólnym posiłku nadszedł czas pożegnania. I tak SAM 2017 przeszedł do historii.

SAM to świetna inicjatywa – ludzie pełni pasji, cudowni i szczęśliwi. Warto zapisać się do Szkoły Animatorów Misyjnych, bo jest to przy okazji świetna przygoda. Ktoś powiedział, że najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz...

Marta Jacukiewicz
foto: Anna Sobiech

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;