Czwartek, 26 październik 2017 r.
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Coraz bardziej wzrastać w łasce oto cel życia naszego. A prowadzi nas „Łaski pełna” Maryja.

bł. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
czerwiec
2017-06-11
Międzynarodowa liturgia w SHAPE

11 czerwca br. w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) mieszczącym się w belgijskim Mons została odprawiona międzynarodowa msza święta. Liturgii przewodniczył Nuncjusz Apostolski przy NATO i Unii Europejskiej, ks. abp Alain Paul Lebeaupin.

Na mszy obecni byli chrześcijanie różnych narodowości przebywający na co dzień w tej natowskiej kwaterze. Żołnierze oraz pracownicy cywilni NATO wraz ze swoimi rodzinami wypełnili do ostatniego miejsca ogromny namiot znadujący się w centralnym miejscu bazy. Szczególnie licznie reprezentowane były wspólnoty katolickie z Hiszpanii, Włoch i Polski. Podczas homilii, którą wygłosił Nuncjusz, podkreślano wielokrotnie, że wspólnota to miejsce, z którego się czerpie dla siebie, i w które wnosi się własny wkład, miejsce gdzie relacja jest obustronna i wzajemna. W czasie mszy odczytano również list, jaki w imieniu Papieża Franciszka wystosował do zebranych Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Ojca Świętego. - Jego Świątobliwość  Papież Franciszek, jednoczy się z całego serca ze wszystkimi osobami, cywilami, żołnierzami i ich rodzinami, pochodzącymi z rożnych państw, i żyjącymi w wierze chrzescijanskiej w służbie wojsk sprzymierzonych w Europie. Ta różnorodność narodowości  w służbie wspólnej sprawy, obronie Europy i wartości które ja zbudowały, jest okazją dla każdego do życia i dawania przykładu pięknego braterstwa, braterstwa które jest fundamentem i drogą do pokoju – napisał Kardynał. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór oraz zespół złożony z Włochów. Polska społeczność była przede wszystkim odpowiedzialna za służbę liturgiczną, którą sprawowali lektorzy, ministranci i ministrantki przygotowani przez przez ks. ppłk. Mariusza Tołwińskiego. Bezpośrednio po mszy odbył się rodzinny piknik, w czasie którego można było spróbować kulinarnych specjałów przygotowanych przez każdą z nacji.

Warto podkreślić, iż była to pierwsza tego typu msza w SHAPE. Autorem tego pomysłu był ksiądz Paul John Camiring, kapelan armii Stanów Zjednoczonych, a przedsięwzięcie wpisało się w obchody 50-lecia działalności SHAPE w Mons. 

SHAPE (ang. Supreme Headquarters Allied Powers Europe) jest jednym z dwóch strategicznych dowództw NATO i odpowiada za przygotowanie oraz prowadzenie operacji Sojuszu, w tym m.in. za wzmocnioną wysuniętą obecność NATO (ang. Enhanced Forward Presence, EFP) realizowaną obecenie na terenach: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

Tekst i zdjęcia: Parafia Wojskowa pw. Miłosierdzia Bożego w SHAPE

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 18/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;